Analiza ex ante dla instrumentów finansowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027
Dokument
Szanowni Państwo,
Zgodnie z art. 58 ust. 3 Rozporządzenia ogólnego 2021/1060 dla perspektywy finansowej 2021-2027 na potrzeby Instytucji Zarządzającej sporządzone zostało, przez podmiot zewnętrzny, opracowanie pn. Analiza ex-ante w zakresie możliwości zastosowania instrumentów finansowych w ramach Regionalnego Programu dla województwa lubuskiego na lata 2021-2027.
Zgodnie z treścią Rozporządzenia ogólnego 2021/1060 ocena ex ante zawiera następujące elementy:
a) proponowaną kwotę wkładu z programu do instrumentu finansowego i szacowany efekt dźwigni, wraz z krótkim uzasadnieniem;
b) proponowane oferowane produkty finansowe, w tym ewentualną potrzebę zróżnicowanego traktowania inwestorów;
c) proponowaną docelową grupę ostatecznych odbiorców;
d) oczekiwany wkład instrumentu finansowego w osiąganie celów szczegółowych.
Przyjęta w projekcie programu regionalnego architektura instrumentów finansowych podlegała negocjacjom z Komisją Europejską. Rozwiązania przyjęte przez Instytucję Zarządzającą nie zostały w konsekwencji przyjęte w swym pierwotnym kształcie, opartym na analizie ex-ante. Komisja Europejska zaakceptowała jedynie rozwiązania dotyczące obszarów stosowania IF i odbiorców wsparcia zwrotnego, zgodne z Umową Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce, bez uwzględnienia specyfiki regionalnej województwa lubuskiego. .
W związku z powyższym Departament Instytucji Zarządzającej przygotował opracowanie pn. Elementy oceny w zakresie zastosowania instrumentów finansowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, stanowiące syntetyczne podsumowanie wyników analizy ex-ante, uwzględniające jednocześnie cały proces projektowania wsparcia w obszarze instrumentów finansowych (w tym wynik negocjacji z KE).
Załączniki: