Folwark Zamkowy w Żarach był miejscem ostatniego spotkania z cyklu poświęconego Funduszom Europejskim dla Lubuskiego 2021-2027. W czwartek, 1 czerwca 2023 r. przedsiębiorcy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji z powiatu żarskiego dowiedzieli się, na co można pozyskać unijne środki w nowej perspektywie.
W tematykę Funduszy Europejskich jak zawsze wprowadził zainteresowanych członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. – Chcielibyśmy opowiedzieć państwu o tym, co jest ważne, jeśli chodzi o fundusze unijne. Postaramy się w skondensowany sposób przekazać przekrój informacji, które uznaliśmy za najistotniejsze. To ważne, żeby pomyśleć o tym, jak poszukiwać środków na sfinansowanie różnych ciekawych projektów. Wiele z nich udało się już zrealizować w naszym regionie – powiedział M. Jabłoński.
W ostatnich latach powiat żarski pozyskał prawie 370 mln złotych. Większość tych środków pochodziła z poprzedniej perspektywy funduszy unijnych.
Pieniądze m.in. dla ZIT-ów i partnerstw samorządowych
Członek zarządu województwa lubuskiego przedstawił m.in. pulę środków przeznaczonych na tzw. wymiar terytorialny. – Z tych pieniędzy będą korzystać przede wszystkim samorządy naszego regionu. Będziemy współpracować z czterema Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi, czyli porozumieniami większych miast, stolic województwa i miast średnich. Pozostałe gminy zorganizowały się w różnego rodzaju partnerstwach. Cieszymy się, że pewne działania będą realizowane wspólnie, bo czyni to wykorzystanie środków unijnych bardziej efektywnym. Dla każdego z ZIT-ów została zaplanowana kwota startowa – ponad 184 euro na mieszkańca. Oprócz tego wszystkie samorządy będą mogły brać udział w konkursach, które będziemy organizować – wyjaśnił Marcin Jabłoński.
13 mln złotych dla lokalnych społeczności
Kolejnym elementem Funduszy Europejskich dla Lubuskiego stworzonym z myślą o lokalnych wspólnotach jest rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). – Wiąże się to z wykorzystaniem dorobku i doświadczenia Lokalnych Grup Działania. Na terenie naszego regionu działały one bardzo aktywnie, obejmowały całe województwo. Aby kontynuować taki sposób funkcjonowania, przypisaliśmy do RLKS-u kwotę ponad 13 mln euro. Tu będą mogły być wspierane projekty związane z integracją społeczną, rozwój usług w gospodarstwach opiekuńczych i lokalne aktywności takie jak pikniki sąsiedzkie, zajęcia podwórkowe dla dzieci i świetlice środowiskowe – dodał członek zarządu województwa lubuskiego.
Przewodniczący Sejmiku Województwa liczy na zrównoważone wykorzystanie środków
– Przyjechałem po to, żeby pilnować geografii. Gdy poprosiłem o zestawienie środków przyznawanych w poprzedniej perspektywie, dominuje Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Nowa Sól. Reszta ma się trochę gorzej. Mam nadzieję, panie marszałku, że będzie pan pamiętał o południu województwa i że podział środków będzie bardziej zrównoważony – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, Wacław Maciuszonek.
– Chciałbym złożyć na ręce pana marszałka podziękowania za te konsultacje. Pan marszałek, departamenty i wszyscy, którzy z nimi współpracują, wykonali naprawdę tytaniczną pracę. Zachęcam również do krytycznej dyskusji i negocjacji, żeby reguły były jak najbardziej elastyczne, a należne środki zostały wykorzystane jak najbardziej właściwie, z pożytkiem dla naszego województwa. Ze swojej strony deklaruję, że jeśli będzie potrzebna jakakolwiek pomoc wszystkim z powiatu żarskiego, którzy będą aplikować o środki, jestem do dyspozycji – dodał przewodniczący Sejmiku.
Pierwsze konkursy o fundusze już blisko
Pierwsze konkursy dotacji rozpoczną się jeszcze w czerwcu 2023 r. Będą dotyczyć stypendiów dla uczniów, usług opiekuńczych i zdrowotnych, aktywizacji zawodowej, usług związanych z badaniami i rozwojem oraz systemami selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Projekty społeczne, infrastrukturalne i zasada równości
W kolejnej części spotkania szczegóły Funduszy Europejskich dla Lubuskiego przedstawili dyrektorzy departamentów wdrażających ten program regionalny. Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego omówił zmiany w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głos zabrali również Adam Misiaszek, zastępca dyrektora Europejskiego Funduszu Społecznego i Bartłomiej Kobiernik, kierownik Wydziału Wielofunduszowości w Departamencie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
O zasadzie równości i niedyskryminacji w programie regionalnym opowiedziała natomiast Renata Piosik, koordynatorka ds. zasad równościowych. Ponadto na spotkaniu była obecna także Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej.
Dwa miesiące spotkań w powiatach
Kampania informacyjna poświęcona Funduszom Europejskim dla Lubuskiego 2021-2027 trwała od 3 kwietnia do 1 czerwca 2023 r. W tym czasie przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego odwiedzili wszystkie 12 powiatów w województwie. Wyjaśniali przyszłym beneficjentom (m.in. urzędom, przedsiębiorcom i instytucjom), jak będzie wyglądał podział unijnych środków w części infrastrukturalnej i społecznej. Województwo lubuskie ma do dyspozycji blisko 915 mln euro, z czego ponad 650 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ponad 263 mln euro na Europejski Fundusz Społeczny.
Prezentacje:
Zasada równości w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027
PYTANIA I ODPOWIEDZI ZE SPOTKANIA
#FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #FunduszeUE #PomocUE #UEdlaLubuskiego