Skip to Content

Znamy kolejnych laureatów konkursu "Fundusze Europejskie Warte Zachodu"

obrazek

Fundusze Europejskie są warte zachodu także w powiecie sulęcińskim i słubickim. Przekonali się o tym laureaci konkursu, którymi są nie tylko samorządy, ale również szpitale.

 

Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zwrócił uwagę, że jest to już kolejne spotkanie w lubuskich powiatach związane ze środkami unijnymi. Wcześniej lokalne samorządy, organizacje i mieszkańcy mogli poznać szczegóły nowego programu regionalnego – „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego”. – Kilka miesięcy temu objechaliśmy całe Lubuskie, by opowiedzieć we wszystkich powiatach o tym, jak funkcjonują Fundusze Europejskie, przybliżyć potencjalnym beneficjentom sposób, w jaki zbudowany jest cały ten system i dlaczego jest na tyle skomplikowany, a teraz robimy podobną rzecz – podjęliśmy wysiłek, by odwiedzić cały region, niemal wszystkie powiaty i pochwalić tych, którzy do tej pory świetnie radzili sobie w pozyskiwaniu funduszy, którzy pokazali, że można sprawnie realizować pozornie skomplikowane projekty i w ten sposób pomagać osiągać cele, które bez środków unijnych byłyby niemożliwe do osiągnięcia. Chcieliśmy powiedzieć państwu, że jesteśmy pełni podziwu dla waszej pracy, dla wszystkich, którzy stanowią zespoły pracujące nad projektami. Uznaliśmy, że warto tym wszystkim, którzy zajmują się tą bardzo potrzebną działalnością, serdecznie podziękować – powiedział M. Jabłoński na uroczystości rozdania nagród w dniu 27 września 2023 r.

– Wręczymy państwu symboliczne nagrody. One wszystkie są ważne – zarówno ci, którzy są zwycięzcami, jak i ci, którzy są nominowanymi, to ludzie, którzy mogą być dumni ze swoich osiągnięć – podkreślił członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

W obecnej perspektywie finansowej unijnych funduszy województwo lubuskie ma do dyspozycji 915 mln euro. Trwają pierwsze procedury konkursowe, w ramach których będą przyznane środki. 

obrazek

Uczyliśmy się pozyskiwać unijne środki jeszcze przed wstąpieniem do Unii

– To miejsce jest ważne z punktu widzenia relacji polsko-niemieckich, wejścia Polski do Unii Europejskiej, ale także tutaj narodziła się współpraca transgraniczna realizowana na polsko-niemieckim pograniczu – mówił o powiecie słubickim poseł Waldemar Sługocki. – Ta współpraca była swego rodzaju zarzewiem także do sięgnięcia po pierwsze doświadczenia związane z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Oczywiście skala i zakres przedmiotowy projektów był bardzo ograniczony, niemniej jednak było to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze – odbudowy relacji polsko-niemieckich, zwłaszcza tu, na pograniczu. Po drugie – z punktu widzenia umiejętności pozyskiwania pieniędzy europejskich. Potem przyszedł czas na pieniądze przedakcesyjne, a 1 maja 2004 r. sięgnęliśmy po raz pierwszy po pieniądze z Polityki Spójności – wyjaśniał poseł.

W. Sługocki dodał, że unijne środki przyczyniły się chociażby do poprawy funkcjonowania szpitali – także tych powiatowych, a poprzez to zwiększyły bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.

– Konkurs „Fundusze Europejskie warte zachodu” jest oczywiście o tym, jak Fundusze Europejskie zmieniają oblicze regionu. Ale jest też poświęcony tym wszystkim osobom, które stoją za projektami. Kreują je lokalni liderzy, którzy zabiegają o środki. Sami nie byliby jednak zdolni do przygotowania tak fantastycznych projektów – robią to dzięki zaangażowaniu swoich współpracowników na poziomie szczebla lokalnego – gminnego, powiatowego. Jest też cały sztab urzędników w urzędzie marszałkowskim – mówił parlamentarzysta.

obrazek

Laureaci konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu” – powiat słubicki i sulęciński

  • Atrakcyjny region – powiat słubicki za projekt „Zielona Przystań Powiatu Słubickiego”
  • Społeczny region – gmina Słońsk za projekt „Dobre przedszkola”
  • Zdrowy region – Szpital im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach za projekt „Sprawni w pracy, sprawni w życiu”
  • Zielony region – gmina Krzeszyce za projekt „Termomodernizacja, przebudowa i rozbudowa Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie”

Podziękowania w imieniu mieszkańców, urzędników i… przedszkolaków

– W tym momencie podsumowujemy pewne projekty unijne. Mam nadzieję, że te dyplomy, które są przygotowane, w pełni zadowolą ludzi, którzy przyczynili się do tych projektów. Ja tylko mogę podziękować, że gościmy urząd marszałkowski w Słubicach. Chciałbym też podziękować wszystkim, którzy angażują się w projekty unijne, a szczególnie swoim pracownikom i pracownikom szpitala, którzy są w sali. Dziękuję wszystkim, którzy doceniają współpracę między urzędem marszałkowskim a powiatem słubickim – powiedział starosta powiatu słubickiego Leszek Bajon.

Karolina Rudzińska, kierowniczka Domu Dziennego Pobytu „Zielona Przystań” dziękowała za nagrodę, mówiąc o zaangażowaniu w projekt całego zespołu: – Jako przedstawiciel placówki, która powstała w ramach projektu, bardzo dziękuję za wytypowanie mnie, ale chciałam też bardzo podziękować paniom, które włożyły bardzo dużo ciężkiej pracy, aby powstał tak cudowny projekt i żebyśmy funkcjonowali sprawnie i na poziomie.

Nietypowe wyrazy wdzięczności miał Janusz Krzyśków, wójt gminy Słońsk. Wypowiadał się nie tylko jako reprezentant lokalnego samorządu, ale również w imieniu… przedszkolaków, które dzięki projektowi unijnemu mają nowoczesną placówkę. – To nie jest tylko nasza zasługa, ale i obecnego tutaj marszałka Marcina Jabłońskiego, który pomógł zdobyć środki i rozbudować przedszkole. Dzisiaj mamy w przedszkolu 200 dzieci, więc cieszy się ono dużą popularnością. Dziękowałem na jego otwarciu, jeszcze raz dziękuję przede wszystkim w imieniu tych maluchów i ich rodziców. Jak ruszy nowy program regionalny, będę blisko – zapewniał wójt.

Największy zysk z programów profilaktycznych? Zdrowi Lubuszanie!

– Bardzo dziękuję w imieniu naszych pracowników. Włożyli ogrom wysiłku, żeby ten projekt przygotować. Dzięki niemu 600 osób skorzystało z profilaktyki, mogą wrócić do pracy i są bardziej zdrowe. Szpital jest od tego, żeby dbać o zdrowie. Gratuluję również szpitalowi w Torzymiu, dziękuję panu marszałkowi i panu posłowi za wyróżnienie – powiedział Adam Koniuk, prezes zarządu Szpitala prof. Zbigniewa Religi w Słubicach.

– Na programach profilaktycznych tak naprawdę się nie zarabia. Dla nas jako zarządzających szpitalami są wyzwaniem, bo angażują nasze siły i środki. Ale zdrowie jest najważniejszą wartością. Bardzo serdecznie gratuluję państwu zarządzającym szpitalem w Słubicach, że mieli odwagę, że sięgnęli po środki, że udało się zrealizować fantastyczny projekt z ogromnym sukcesem – mówiła Katarzyna Lebiotkowska, prezeska Lubuskiego Szpitala Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu, nominowanego w kategorii „Zdrowy region” za program profilaktyki antynowotworowej „Zdrowe Płuca Lubuszan”. Projekt ten był kontynuacją projektu wczesnej diagnostyki raka płuc, realizowanego już wcześniej w szpitalu w Torzymiu.

Edukacja jest jedną z najważniejszych inwestycji

– W imieniu pana wójta, swoim własnym i mieszkańców chciałam serdecznie podziękować za fundusze, które do nas przypłynęły. Potrzeby były ogromne. To jest jedna z dwóch szkół, które funkcjonują na terenie gminy Krzeszyce. Wszyscy wiemy, że edukacja jest chyba najważniejszym ogniwem, w które powinniśmy inwestować dla dobra naszych dzieci. To był pierwszy projekt, który po przyjściu do pracy do Krzeszyc miałam okazję osobiście nadzorować, więc tym bardziej się cieszę, że został wyróżniony – dziękowała za nagrodę Sylwia Ławniczak-Karbowiak, zastępczyni wójta gminy Krzeszyce.

Przypomnijmy, że projekty z powiatu słubickiego i sulęcińskiego również będą miały szansę na kolejne nagrody – tym razem na etapie wojewódzkim. Laureatów poznamy w październiku na gali w Zielonej Górze. Wówczas zostanie uhonorowanych 5 najlepszych projektów zrealizowanych w województwie lubuskim.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE