Back

Zieleń miejska jako nieodzowny element rewitalizacji

Rewitalizacji w kontekście terenów zielonych była tematem organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego spotkań z przedstawicielami gmin.

 

Spotkania edukacyjne zorganizowano w ramach projektu pn. „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach POPT 2014-2020 oraz budżetu państwa.

Pierwsze spotkanie odbyło się 6 czerwca 2022 roku w Gorzowie Wielkopolskim, drugie zorganizowano w Zielonej Górze w dniu 10 czerwca. Łącznie w szkoleniu udział wzięło 34 przedstawicieli lubuskich gmin. Prowadzącym spotkania był Wojciech Kłosowski - jeden z najbardziej doświadczonych polskich specjalistów w zakresie rewitalizacji miast, ekspert samorządowy w zakresie strategicznego planowania rozwoju lokalnego i regionalnego,  od ponad 30 lat pracujący jako niezależny doradca władz samorządowych, autor i współautor licznych strategii i planów dotyczących rozwoju miast i regionów.

Podczas szkolenia dyskutowano m.in. o uregulowaniach ustawy o rewitalizacji w odniesieniu do zieleni, roli terenów zielonych w gminie, konieczności odwrócenia negatywnego trendu dotyczących zagospodarowania przestrzennego w celu przywrócenia utraconych terenów zielonych. Zwracano także uwagę na środowiskowe aspekty rewitalizacji ze szczególnym uwzględnieniem błękitno-zielonej infrastruktury dla łagodzenia zmian klimatu w miastach. Podczas zorganizowanych  spacerów studyjnych w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolski wskazywano na dobre i złe praktyki aranżacji zieleni miejskiej w kontekście zrównoważonego rozwoju, w tym rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych.

obrazekobrazek


Szczegóły i zgłoszenia: kliknij tutaj