Skip to Content

Zaproszenie do składania wniosków dotyczących przeciwdziałania i zwalczania przemocy uwarunkowanej płcią i przemocy wobec dzieci

obrazekSzanowni Państwo
Przekazujemy zaproszenie do składania wniosków dotyczących przeciwdziałania i zwalczania przemocy uwarunkowanej płcią i przemocy wobec dzieci: zaproszenie dla pośredników (udzielających wsparcia finansowego organizacjom społeczeństwa obywatelskiego będącym osobami trzecimi).
W ramach naboru dofinansowane otrzyma ograniczona liczba ponadnarodowych, krajowych lub regionalnych podmiotów/pośredników, których zadaniem będzie budowanie potencjału i regranting (tj. dalsze wydatkowanie dotacji) na rzecz organizacji społeczeństwa obywatelskiego (CSO) działających na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym.

Poprzez ten mechanizm środki finansowe UE powinny pomóc we wspieraniu, wzmacnianiu i budowaniu potencjału niezależnych organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających w obszarze zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz wszelkich form przemocy ze względu na płeć, w tym wobec osób LGBTIQ, kobiet i dzieci w kontekście migracji, a także różnych form przemocy wobec dzieci, w szczególności poprzez:

- Zapewnienie ofiarom wsparcia dostosowanego do ich szczególnych potrzeb, w tym szczególnego wsparcia medycznego i psychologicznego, usług skoncentrowanych na ofiarach i uwzględniających traumę, dostępu do krajowych telefonów zaufania, dostępu do wymiaru sprawiedliwości, zwiększenia dostępności schronisk, w tym kompleksowego wsparcia dla ofiar molestowania seksualnego w miejscu pracy;
- Zapobieganie przemocy, w tym poprzez podnoszenie świadomości, szkolenie specjalistów, którzy mogą mieć kontakt z ofiarami, oraz pracę ze sprawcami;
- Przeciwdziałanie stereotypom związanym z płcią, będącym podstawową przyczyną przemocy ze względu na płeć;
- Wzmocnienie systemu ochrony dzieci poprzez poprawę usług w zakresie zapobiegania, ochrony i wsparcia dla (potencjalnych) dzieci będących ofiarami/świadkami przemocy oraz potrzebujących ochrony, w tym współpracę wielodyscyplinarną.

Kwalifikujący się uczestnicy (kwalifikujące się kraje)

1. Wnioskodawcy wiodący (koordynatorzy) muszą spełniać wszystkie poniższe warunki:
- być osobami prawnymi (podmiotami publicznymi lub prywatnymi)
- mieć siedzibę w jednym z kwalifikujących się krajów, tj:
- państwa członkowskie UE (w tym kraje i terytoria zamorskie (ang. OCT))
- kraje spoza UE:
- kraje stowarzyszone z programem CERV lub kraje, które są w trakcie negocjacji w sprawie układu o stowarzyszeniu oraz w przypadku gdy umowa wchodzi w życie przed podpisaniem dotacji
- być organizacją non-profit;

2. Współwnioskodawcy (jeżeli występują) muszą być osobami prawnymi (podmiotami publicznymi lub prywatnymi) formalnie ustanowionymi w jednym z kwalifikujących się krajów lub organizacją międzynarodową.
3. Działania muszą mieć miejsce w każdym z kwalifikujących się krajów.
4. Maksymalny czas trwania działania wynosi 36 miesięcy.
5. Wysokość wnioskowanej dotacji unijnej nie może być niższa niż 1 500 000 EUR ani wyższa niż 3 000 000 EUR.
6. Projekt może mieć charakter krajowy lub ponadnarodowy.
7. We wniosku może uczestniczyć jedna lub więcej organizacji (wnioskodawca wiodący (koordynator) i współwnioskodawcy).
8. Wnioskodawca musi spełniać oba następujące warunki:
a. posiadać aktualne udokumentowane doświadczenie w zakresie realizacji działań związanych z budowaniem potencjału organizacji pozarządowych (CSO), wynoszące co najmniej 3 lata. działań w zakresie budowania potencjału;
b) posiadają aktualne udokumentowane doświadczenie w przyznawaniu dotacji i zarządzaniu nimi.
Jeżeli wniosek jest składany przez konsorcjum, musi ono spełniać oba powyższe warunki. Oznacza to, że mogą one być spełnione przez co najmniej jednego członka lub oddzielnie przez różnych członków konsorcjum.
Beneficjenci i podmioty powiązane muszą zarejestrować się w Rejestrze Uczestników - przed złożeniem wniosku - i będą musiały zostać zatwierdzone przez Centralną Służbę Zatwierdzania (REA Validation). W celu zatwierdzenia zostaną poproszeni o przesłanie dokumentów potwierdzających status prawny i pochodzenie.
Inne podmioty mogą uczestniczyć w innych rolach konsorcjum, takich jak partnerzy stowarzyszeni, podwykonawcy, osoby trzecie wnoszące wkłady rzeczowe itp.

Link do naboru