Skip to Content

Wspieramy OSP

Dzięki 11,6 mln zł dofinansowania z programu RPO Lubuskie 2020 oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym regionie otrzymają 18 nowych pojazdów. Trafią one m.in. do Czerwieńska, Słońska, Dobiegniewa i Małomic. W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę z firmą, która wygrała przetarg na dostarczenie wozów bojowych. - Od wielu lat wspieramy OSP. Z pieniędzy samorządu województwa lubuskiego i środków unijnych sfinansowano zakup ponad 100 samochodów. To wymierna pomoc oraz unowocześnienie zasobów strażaków - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Nowe pojazdy będą kosztować ponad 13,2 mln zł. Koszt każdego z 18 samochodów to blisko 750 tys. zł. Pierwsze jednostki bojowe trafią do OSP w październiku. - To nie pierwszy projekt dofinansowany z RPO. Jest to niezwykle ważne w sytuacji marginalizacji struktur związku OSP. Dobrze, że samorządy czują ten temat i starają się nas wspierać - podkreślił Edward Fedko, prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP WL oraz radny województwa.

Kupione wozy to w pełni profesjonalny sprzęt. Samochody wyposażono w napęd 4x4, mocny silnik, wydajny zbiornik wody, efektywną autopompę oraz agregat prądotwórczy. Na stanie znajdzie się również dodatkowe wyposażenie przeciwpowodziowe: pompa pływająca i szlamowa, zapory przeciwpowodziowe, skafandry. - Wszystko produkujemy sami w Kielcach. Wozy to polska myśl technologiczna. Przez długie lata będą służyły jednostkom OSP - przekonuje Jakub Chmiel, wiceprezes firmy Moto-Truck, która odpowiada za dostarczenie wozów.

Pojazdy zostaną dostarczone w 3 transzach. Ostatnią zaplanowano na grudzień. Sprzęt trafi do 18 Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa lubuskiego:

1. OSP Mościce,
2. OSP Połecko,
3. OSP Bytnica,
4. OSP Siedlisko,
5. OSP Trzeciel,
6. OSP Bledzew,
7. OSP Białków,
8. OSP Dobiegniew,
9. OSP Słońsk,
10. OSP Rogoziniec,
11. OSP Stare Strącze,
12. OSP Czerwieńsk,
13. OSP Pomorsko,
14. OSP Małomice,
15. OSP Konin Żagański,
16. OSP Trzebiel,
17. OSP Jasień,
18. OSP Lipinki Łużyckie.

Wszystkie jednostki OSP charakteryzują się wysoką gotowością bojową, na którą składa się dobre wyszkolenie strażaków oraz odpowiednie zaplecze garażowe. Zakupiony sprzęt pomoże strażakom ochotnikom skutecznie działać w zakresie ratownictwa powodziowego, technicznego, medycznego i pożarowego. - Wciąż prowadzimy dyskusje o pomocy dla strażaków. O tym, jak ją zwiększać. Refleksje związane z OSP towarzyszą nam nieustannie - podsumował Marcin Jabłoński.

Umowę na dostarczenie wozów podpisali: Elżbieta Polak dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP i Jakub Chmiel, wiceprezes firmy Moto-Truck.