Skip to Content

Warto być dla tych, którzy potrzebują pomocy. Ośrodek Integracji w Zielonej Górze rozbudowany z unijnym wsparciem

- Mam nadzieję, że wiele starszych osób znajdzie tutaj przystań oraz wsparcie i będzie żyć pełną piersią w jesieni życia – mówił marszałek Marcin Jabłoński na otwarciu nowego skrzydła placówki.

W piątek, 24 listopada 2023 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowego skrzydła ośrodka przy ul. Prostej w Zielonej Górze. Podczas uroczystości Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślał, że był to projekt świetnie przygotowany i doskonale dopracowany w każdym elemencie. - Ten projekt jest dowodem na to, że determinacja, pasja, oddanie, miłość bliźniego potrafią przenosić góry. Gratuluję, że państwu się udało. To projekt kończący szereg wcześniejszych działań, który został dofinansowany z funduszy unijnych. Skutecznie i sprawnie udało się je państwu wykorzystać. Serdecznie gratuluję. Wszyscy widzieliśmy tę pasję, poświecenie, wolę i determinację, aby doprowadzić to do końca. Dziękuję wszystkim - sponsorom, miastu, partnerom, którzy wspierają tego typu działania. Mam nadzieję, że jeszcze wiele tego typu projektów w województwie lubuskim zrealizujemy - podkreślał marszałek Marcin Jabłoński.

W służbie chorym i potrzebującym 

Projekt „Rozbudowa Ośrodka Integracji Społecznej zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego o nowy budynek połączony łącznikiem z budynkiem istniejącym wraz z rozbudową parkingu i infrastruktury technicznej” przy ulicy Prostej 47a w Zielonej Górze to inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i Urzędu Miasta Zielona Góra.

Zadanie dofinansowane zostało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Poddziałanie: 9.1.1 Infrastruktura zdrowotna i usług społecznych – projekty realizowane poza formułą ZIT. Wartość całkowita projektu to ponad 6 mln zł, kwota dofinansowania wynosi 4,3 mln zł.

Ks. Leszek Kazimierczak, prezes Ośrodka Integracji Społecznej podkreślał, że to wielki dzień dla miasta i społeczności zielonogórskiej. - Bierzemy udział w otwarciu drugiego skrzydła Ośrodka Integracji Społecznej z 16 łóżkami i oddziałem rehabilitacyjnym, przeznaczonego dla chorych, którzy przeżywają już jesień swojego życia i często sami poradzić sobie nie potrafią – mówił prezes ośrodka.

Dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła. - Zadanie powstało dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Urzędowi Miasta Zielona Góra, dzięki zaangażowaniu poseł Elżbiety Anny Polak, marszałka Marcina Jabłońskiego. Dziękuję firmom, które od początku naszego hospicjum, tj. od 2009 roku, nam towarzyszą i wspierają nas nieustannie, wszystkim mniejszym i większym darczyńcom często anonimowym oraz parafianom parafii św. Józefa Oblubieńca. Bycie dla innych – taki cel przyświeca wszystkim posługującym w tym miejscu. Bycie dla innych, którzy są w największej życiowej potrzebie. Dziękuję wszystkim pracownikom, dla których to miejsce stało się nie tylko miejscem pracy, ale przede wszystkim miejscem służby - mówił ks. Leszek Kazimierczak, prezes Ośrodka Integracji Społecznej.        

Wszechświat pomaga dobrym uczynkom

Danuta Krojcig, wiceprezes zarządu Ośrodka Integracji Społecznej zwróciła się do wszystkich, którzy pomagali. – To była bardzo trudna realizacja, było wiele emocji, dużo presji. Wiele osób jest z nami od początku, wszyscy jesteście cząstką tego miejsca i za to wam bardzo dziękuję – mówiła wiceprezes.     

- Wszechświat pomaga dobrym uczynkom. Ten jest dzięki Danusi Krojcig i ks. Leszkowi Kazimierczakowi. Bardzo dziękuję wszystkim przyjaciołom. W naszym regionie zdrowie i jakość życia to nasz priorytet i będziemy konsekwentnie naszą misję kontynuowali – mówiła posłanka na Sejm RP Elżbieta Anna Polak

Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki podkreślał, że jest tu dziś wielu ludzi dobrej woli. - Przyciągacie państwo wspaniałych, dobrych ludzi. Cel jest szczytny i nikt nie ma wątpliwości, co do realizacji takich inwestycji. Cieszę się, że potrafimy zauważać słabszych i im pomagać. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości ta optyka będzie jeszcze bardziej zorientowana na bliźniego - mówił poseł Waldemar Sługocki.

Nowy obiekt poświecił bp dr Paweł Socha - Biskup Senior.  

W uroczystości wzięli udział także: Sylwia Pędzińska, Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz  Marek Kamiński, Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL, którzy wspierali realizację tego przedsięwzięcia. Obecni byli przedstawiciele instytucji wspierających, partnerzy, sponsorzy, wykonawca inwestycji, przyjaciele ośrodka oraz wolontariusze.

Ośrodek jest zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym ukierunkowanym na pomoc osobom starszym. Dzięki rozbudowie o dodatkową część będzie mógł przyjąć więcej pacjentów. Celem głównym projektu jest poprawa dostępu do usług zdrowotnych mieszkańców Województwa Lubuskiego. W dłuższej perspektywie realizacja projektu przyczyni się do podniesienia poziomu życia mieszkańców oraz wzmocnienia potencjału rozwoju gospodarczego i społecznego. Obecnie ośrodek dysponuje 54 miejscami dla pacjentów wymagających całodobowej opieki. Realizacja inwestycji umożliwi zwiększenie liczby miejsc do 70.

Powstał nowy obiekt i przestrzeń wokół  

Przedmiotem projektu to rozbudowa Ośrodka Integracji Społecznej Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego o nowy budynek połączony łącznikiem z budynkiem istniejącym, drogę wewnętrzną, parkingi oraz infrastrukturę techniczną. Zakres inwestycji objął roboty budowlane związane z wybudowaniem nowego skrzydła budynku oraz zagospodarowaniem terenu wokół nowego skrzydła.

Parametry techniczne obiektu:

  • powierzchnia zabudowy: 427,75 m2
  • powierzchnia użytkowa: 680 m2
  • kubatura: 3267,10 m3

Istniejąca część Ośrodka Integracji Społecznej (OIS) składająca się z dwóch skrzydeł budynków, została rozbudowana o kolejne skrzydło dwukondygnacyjne.

Przestrzeń wokół nowopowstałego skrzydła została zagospodarowana poprzez utworzenie:

  • parkingu z 11 miejscami postojowymi (w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych)
  • podjazdu z rampą dla karetek
  • wydzielonych pasów zieleni

Nowe skrzydło wyposażono dodatkowo w panele fotowoltaiczne o mocy 35,89 kWp, oraz pompę ciepła (3 sztuki) w celu obniżenia kosztów związanych z ogrzaniem oraz zasileniem w energię elektryczną nowego budynku. 

#UEdlaPL #FunduszeEuropejskie #FunduszeUE