Skip to Content

Świętujmy razem w Żaganiu!

W sobotę, 18 maja br. podczas Pikniku Europejskiego w Parku Pałacowym w Żaganiu będziemy świętować 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Porozmawiamy o przyszłości Polski i Lubuskiego we wspólnocie, a także o tym, jak przynależność do wielkiej, unijnej rodziny zmieniła nasz region. Gospodarzem wydarzenia będzie Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak. 

Piknik Europejski
#LubuskieChallange to cykl spotkań, który stanowi rodzaj debaty publicznej na temat celu i efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju województwa w aspekcie wydatkowania Funduszy Europejskich. O godz. 12.00 zaplanowano panel dyskusyjny pn. „Europejki i Europejczycy rozmawiają”, poświęcony kwestiom rozwoju regionu, przyszłości polityki spójności oraz przemian zachodzących przy udziale środków unijnych.

Na miejscu będzie można skorzystać z atrakcji skierowanych do młodszych jak i starszych mieszkańców. W Strefie „Kreatywne Lubuskie” najmłodsi Lubuszanie, pod opieką animatorów, przeobrażą się w kreatywnych konstruktorów. W Strefie Eco zostanie zorganizowany Bike Bar, w którym jadąc na rowerze, siłą własnych mięśni będzie można przygotować zdrowy koktajl owocowy. Odwiedzający strefę będą mogli też dokonać recyklingu t-shirtów w nowe przedmioty codziennego użytku, m.in. torbę na zakupy, biżuterię, fartuszek kuchenny.

W Żaganiu prezentowana będzie wielkoformatowa wystawa fotografii, przedstawiająca zmiany jakie dokonały się w regionie w ciągu 15-letniego członkostwa Polski w UE.

1 maja 2004 roku – dokładnie 15 lat temu, Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta decyzja otworzyła szeroko drzwi rozwoju dla kraju i regionów. Do Lubuskiego popłynął strumień pieniędzy, który dobrze zainwestowaliśmy w rozwój.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej nasz region pięknieje i dynamicznie się zmienia! Chcemy pokazać, że lubuskie gminy i miasta są europejskie, a Lubuszanie potrafią efektywnie wykorzystywać środki unijne.
 

Program pikniku