Skip to Content

Ruszył cykl spotkań informacyjnych poświęconych nowej perspektywie UE

obrazek

W spotkaniu w poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r., w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze wzięli udział przyszli beneficjenci programu. Były to m.in. organizacje pozarządowe, instytucje kultury i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

– Założyliśmy sobie, że postaramy się wesprzeć potencjalnych beneficjentów informacjami, które wyjdą państwu naprzeciw. Stąd pomysł, żeby zrobić tour po województwie i bezpośrednio przekazać państwu te informacje, które mogą być istotne z punktu widzenia jak najlepszego przygotowania się do aplikowania o środki unijne – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

– W piątek, 31 marca 2023 r. odbyliśmy pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego. Przyjęliśmy też jego regulamin. To pozwala nam w sposób sformalizowany uruchamiać kolejne procedury. Dzisiaj chcieliśmy państwu przedstawić informacje porządkujące wiedzę o funduszach unijnych i udzielić odpowiedzi na nurtujące państwa pytania. Jesteśmy do państwa dyspozycji – dodał Marcin Jabłoński.

obrazek

Przygotowujemy się do pierwszych konkursów o unijne fundusze 

Członek zarządu województwa lubuskiego przypomniał, że w ramach Funduszy Europejskich dla  Lubuskiego do wykorzystania jest 915 milionów euro. Program składa się z dwóch części: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+).

Zapowiadane są już pierwsze nabory wniosków o unijne środki. – Przygotowujemy dokumenty, które pozwolą nam rozpocząć procedurę konkursową. Trwa proces opiniowania szeregu dokumentów. Przyjęliśmy harmonogram konkursów. On może się oczywiście zmieniać – mamy nadzieję, że przynajmniej część konkursów będzie mogła być organizowana nieco szybciej – wyjaśnił M. Jabłoński.

W ramach FEWL 2021-2027 planowane są 23 nabory wniosków w roku 2023:

  • 12 naborów na kwotę 545 408 710,00 zł w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
  • 11 naborów na kwotę 224 288 033,16 zł w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

obrazek

Nacisk m.in. na edukację 

– Chcemy bardzo mocno postawić na edukację, czyli cały Cel 4 – deklaruje wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki. – Nie tylko edukację zawodową. Chcemy realizować programy stypendialne „Lubuskie Talenty” i „Lubuscy Zawodowcy”, bo to jest strzał w dziesiątkę. Chcemy nagradzać i wspierać młodzież. Następna rzecz, którą będziemy bardzo mocno wspierać, to eksperyment edukacyjny – wyposażenie sal w najnowocześniejsze sprzęty, m.in. do robotyki – powiedział wicemarszałek.

Co nowego w nowej perspektywie? 

Program FEWL różni się od realizowanego w poprzedniej perspektywie Regionalnego Programu Operacyjnego. To m.in. zmiany w Celu 1 – „Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa”. – Przede wszystkim główna nowość to odchodzenie od dotacji na rzecz instrumentów finansowych. Zostaje możliwość dotowania działań badawczo-rozwojowych. Nowością jest, że można do tego dołączyć też uczelnie. Bardzo dużą popularnością w poprzedniej perspektywie cieszyła się termomodernizacja i odnawialne źródła energii. Tutaj też główną niespodzianką jest wejście instrumentów finansowych w formie pożyczek. Będzie możliwość uzyskania wsparcia np. na poprawę efektywności energetycznej w mikro i małych przedsiębiorstwach. Dotacja zostaje natomiast na termomodernizację budynków użyteczności publicznej i komunalnych budynków mieszkalnych – wyjaśniał Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego.

Istotną zmianą dla przyszłych beneficjentów jest także to, że wnioski o dofinansowanie będą składać wyłącznie przez Centralny System Teleinformatyczny. – Daje to możliwość pełnej, otwartej korespondencji między beneficjentem a Instytucją Zarządzającą. Wnioskodawca będzie mógł wypełnić wniosek o dofinansowanie, złożyć go i poprawiać na każdym etapie. Trzeba będzie posiadać konto w systemie CST i podpis kwalifikowany – mówił dyrektor Departamentu Programów Regionalnych.

Nowe zadania dla Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

– W tej perspektywie finansowej w ramach departamentów, które będą przygotowywały poszczególne konkursy i nabory doszedł Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich. Będzie on odpowiadał za realizację części programu w ramach działań finansowanych z EFRR oraz z EFS, głównie w zakresie wspierania obszarów wiejskich. Będą też działania, które zostały całościowo przekazane do wdrażania temu departamentowi – wyjaśniła Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Departament PROW zajmie się dwoma elementami programu FEWL: Priorytetem 2, czyli Funduszami Europejskimi na zielony rozwój województwa lubuskiego oraz Priorytetem 7 – Funduszami Europejskimi na rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS).

– W ramach Priorytetu 2 będą realizowane takie cele szczegółowe, jak adaptacja do zmian klimatu. Alokacja wynosi ponad 17 mln euro, w tym na wymiar terytorialny przypadło prawie 7 mln. Główne działania planowane do realizacji to m.in. adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu, budowa, przebudowa lub remont urządzeń wodnych infrastruktury służącej zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy oraz rozwijanie systemów ratownictwa, w tym zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych – mówił Andrzej Gembara, zastępca dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Z tej części programu będzie mogła skorzystać np. Ochotnicza Straż Pożarna (ale tylko te jednostki, które są wpisane do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego), Państwowa Straż Pożarna czy jednostki samorządu terytorialnego.

Pierwszy nabór, na rozwijanie systemów ratownictwa, jest przewidziany na czwarty kwartał 2023 r.

Wsparcie dla uczniów, pracowników i wykluczonych społecznie 

Wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego będzie podzielone na trzy obszary: edukację (ponad 95,5 mln euro), rynek pracy (56 mln euro) i włączenie społeczne (87,5 mln euro). – W ramach edukacji wsparcie będzie kierowane na edukację ogólną, podstawową, zawodową i przedszkolną oraz na kształcenie ustawiczne, czyli edukację dorosłych. Jeżeli chodzi o rynek pracy, to będzie wdrażany podobnie jak w minionej perspektywie, czyli część programu będzie wdrażał Wojewódzki Urząd Pracy. Duży nacisk jest położony na wsparcie młodzieży w odnalezieniu się na rynku pracy. Oprócz tego przewidziane są regionalne programy zdrowotne dla osób pracujących i bezrobotnych oraz wsparcie elastycznych form zatrudnienia – mówiła Joanna Ejsmont, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach włączenia społecznego przewidziane jest natomiast wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Nowość to wsparcie organizacji pozarządowych w zakresie budowania ich potencjału w formie małych projektów, do 50 tys. złotych.

Do aplikowania o środki z EFS+ również będzie wykorzystywany system informatyczny. Pierwszy nabór zostanie ogłoszony w maju 2023 r. Będzie to program pomocy stypendialnej dla uczniów zdolnych znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Musimy przestrzegać zasad równości 

Ważnym elementem programu FEWL jest również polityka równościowa. Instytucja Zarządzająca i beneficjenci programu mają obowiązek przestrzegać m.in. zasady niedyskryminacji. – Komisja Europejska kładzie duży nacisk na tzw. zasady horyzontalne. Zgodnie z rozporządzeniem ogólnym, zalicza się do nich zrównoważony rozwój, zasadę równości szans i niedyskryminacji, zasadę równości płci i tak zwaną zasadę DNSH – „nie czyń poważnych szkód w środowisku”. W programie FEWL zostały zawarte kwestie dotyczące włączenia społecznego, niedyskryminacji i równości. Wszystkie te kwestie zostały odrębnie określone dla każdego celu szczegółowego – tłumaczyła Renata Piosik, koordynatorka ds. równościowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Będą spotkania w lubuskich powiatach

Po przedstawieniu szczegółów nt. nowej perspektywy funduszy unijnych był czas na dyskusję i zadawanie pytań przez uczestników szkolenia.

Spotkanie w Zielonej Górze jest jednym z pierwszych szkoleń dla przyszłych beneficjentów Funduszy Europejskich. Kolejne odbędzie się 12 kwietnia 2023 r. Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu. Dokładne informacje i zapisy – na stronie rpo.lubuskie.pl/-/spotkania-informacyjne-w-powiatach-dot-programu-fundusze-europejskie-dla-lubuskiego-2021-2027. Tam również znajduje się harmonogram spotkań w pozostałych powiatach na terenie województwa.

 

Materiały do pobrania:

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI ZE SPOTKANIA W ZIELONEJ GÓRZE

 

#FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #FunduszeUE #PomocUE #UEdlaLubuskiego