Skip to Content

Rozstrzygnięcie konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu” w Krośnie Odrzańskim

obrazek

Na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim rozstrzygnięto kolejny etap konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu”. Powiat krośnieński otrzymał nagrody za projekty zrealizowane z unijnych środków.
 

Była to czwarta część konkursu – poprzednie odbyły się w Kłodawie, Gorzowie Wlkp. i Strzelcach Krajeńskich. W imieniu członka Zarządu Województwa Lubuskiego, Marcina Jabłońskiego laureatów i zaproszonych gości powitała Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego. – Minęła kolejna perspektywa unijnych środków. Mieliśmy do rozdysponowania 906 mln euro. Z punktu widzenia urzędnika, który na co dzień widzi państwa dokumenty, te opasłe projekty, które państwo przynosicie, widzę efekty waszej pracy. To miejsce pokazuje, jak pięknie można zrealizować pomysły, z którymi do nas przyjeżdżacie, w postaci nie tylko projektów infrastrukturalnych, ale również „miękkich”. Już teraz wszystkim państwu gratuluję. Życzę sukcesów – przede wszystkim żebyście dalej aplikowali o środki europejskie – mówiła S. Pędzińska podczas uroczystego wręczenia nagród w dniu 19 września 2023 r.

Nagrody za rewitalizację terenów zielonych i projekt społeczny

W konkursie „Fundusze Europejskie warte zachodu” powiat krośnieński zdobył dwie nagrody:

  • w kategorii Atrakcyjny Region – nagroda dla gminy Krosno Odrzańskie za projekt „Rozwój terenów zielonych w Krośnie Odrzańskim wraz z infrastrukturą towarzyszącą” (Parku Tysiąclecia wraz z promenadą)
  • w kategorii Społeczny Region – nagroda dla gminy Dąbie za projekt „Gmina Dąbie wspiera maluchów!”, zwiększający dostępność miejsc opieki nad dziećmi do lat 3

Pierwsze wyróżnienie odebrał burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula. – Okazuje się, że w województwie lubuskim jesteśmy jedynym miastem, które ma taką przepiękną skarpę w środku miasta z widokiem na dolinę Odry i stare miasto, które niestety zostało zdewastowane podczas II wojny światowej. Myślę, że to, co udało się zrobić w Parku Tysiąclecia, to zmiana oblicza tego miejsca na następne dziesiątki lat. Wszyscy, którzy pamiętają jeszcze starą promenadę i park w tamtej odsłonie, chyba nie powiedzą, że to miejsce się nie zmieniło. Mam satysfakcję, bo jeszcze z ówczesnym moim zastępcą, Grzegorzem Garczyńskim, upieraliśmy się, że trzeba te tereny zrewitalizować. Stworzyliśmy miejsce, do którego przyjeżdżają turyści i mówią: „ale piękne, klimatyczne miejsce!”. Uczestnicy Festiwalu Win Musujących, którzy przyjeżdżają z całej Polski (a są to bywalcy konkursów winiarskich w różnych częściach świata), mówią, że to coś niepowtarzalnego i z tego się najbardziej cieszę. Promenada daje widok na dolinę Odry, stare miasto i na wieżę kościoła, która niedługo, również za Fundusze Europejskie, będzie dostępna do zwiedzania. Pod warunkiem, że konserwator zabytków nie „wyłoży” tego projektu – powiedział burmistrz.

– Ta nagroda to nie jest moja nagroda. Uważam, że jest to nagroda dla pracowników, którzy wtedy pracowali nad projektem – mówił wójt gminy Dąbie Bogusław Zaraza.

W konkursie „Fundusze Europejskie warte zachodu” oceniano m.in. efekty i trwałość projektów, ich wpływ na otoczenie gospodarcze, instytucjonalne i społeczne, poprawność realizacji, kreatywność oraz zastosowanie inteligentnych rozwiązań.

Nowa unijna perspektywa już się rozpoczęła. Samorządy mogą składać projekty

Dyrektor Sylwia Pędzińska stwierdziła, że konkurs „Fundusze Europejskie” jest wstępem do ubiegania się o środki z nowego regionalnego programu – Fundusze Europejskie dla Lubuskiego. – W ubiegłym roku Komisja Europejska zatwierdziła nam nowy program na nową perspektywę – 915 mln euro, o wiele więcej. Myślę, że to dobre preludium do tego, by wiedzieć, jak napisać projekty na nową perspektywę. Ta perspektywa jest nieco trudniejsza, bardziej ambitna z punktu widzenia celów Polityki Spójności, ale myślę, że sobie państwo poradzicie. Zachęcam do aplikowania, nabory już ruszyły. Kilka naborów w tym roku jest przewidzianych i w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, i Europejskiego Funduszu Społecznego – zwróciła uwagę S. Pędzińska. Podkreśliła również, że w tej perspektywie unijnej Zarząd Województwa Lubuskiego zdecentralizował bardzo dużo środków. Samorządy mają do dyspozycji większą kwotę w ramach tzw. wymiaru terytorialnego. Powiaty i gminy mogą same decydować, jak chcą realizować te projekty.

Za zrealizowanymi projektami stoją konkretne osoby 

Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki podkreślał, że konkurs jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w przygotowanie projektów sfinansowanych z Funduszy Europejskich. – Ten konkurs jest przede wszystkim dla tych wszystkich z państwa, którzy stoją za tymi projektami. Konkretne osoby włożyły wiele wysiłku, żeby te przedsięwzięcia przygotować, żeby mogły się one ziścić, zmaterializować. Bez społeczników i pracowników administracji samorządowej byłoby to niemożliwe – mówił poseł.

Parlamentarzysta przypomniał, że podobny konkurs, wtedy pod hasłem „Polska pięknieje”, odbył się w 2015 roku. – Opowiadaliśmy o tym, jakie projekty były realizowane i jak zmieniały naszą rzeczywistość. Jako Lubuszanina cieszyło mnie to, że ten konkurs wygrał Gorzów Wielkopolski, a o wygranej decydowali mieszkańcy państwa polskiego. Projekty były poddane ocenie za pomocą głosowania w internecie, w specjalnej aplikacji stworzonej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Trzecie miejsce zajął natomiast projekt z Bytomia Odrzańskiego, więc w pierwszej trójce były dwa lubuskie projekty, co było dla mnie szalenie satysfakcjonujące – dodał W. Sługocki.

Konkurs wyłoni gwiazdy Funduszy Europejskich

Jerzy Gontarz z firmy Smartlink dodał, że konkurs „Fundusze Europejskie warte zachodu” nie kończy się na etapie powiatowym. Laureaci tego szczebla będą również mogli otrzymać nagrody na poziomie wojewódzkim. – Za kilka tygodni zostanie wybrana finałowa piętnastka, a spośród tej piętnastki specjalnymi statuetkami będzie wyróżnionych pięć projektów. To będą prawdziwe gwiazdy Funduszy Europejskich – wyjaśnił.

Po finale konkursu odbędzie się również plebiscyt internetowy.

Fundusze Europejskie poprawiają jakość życia w regionie

– Bardzo się cieszę, że Fundusze Europejskie faktycznie zmieniają naszą rzeczywistość. Mam nadzieję, że wszyscy docenimy to, że Fundusze Europejskie przez lata zmieniły nie tylko infrastrukturę, ale też strukturę społeczną w Polsce. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego to też udział środków zewnętrznych i mam nadzieję, że to również państwo zauważacie. Życzę wszystkim zwycięzcom tego, żeby nie spoczywali na laurach, szli dalej, sięgali po pieniądze europejskie, jak dadzą radę – niech przywiozą Krajowy Plan Odbudowy. W każdym razie – żeby tych pieniędzy na rozwój było po prostu więcej. One są potrzebne, w Polsce jest jeszcze dużo obszarów, które trzeba poprawić. Jako samorządowcy jesteśmy zaangażowani w każdy projekt, który poprawia życie mieszkańców i z tego się bardzo cieszę – podkreślił burmistrz Krosna Odrzańskiego.

 

GALERIA


Gratulujemy zwycięzcom!

 

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE