Skip to Content

Rozmawialiśmy i bawiliśmy się w Świebodzinie

Skończyły się wakacje, ale nie wspólne świętowanie 15 lat Polski w UE. Dziś (07.09) spotkaliśmy się z Lubuszanami na Pikniku Europejskim w Świebodzinie. Jak zawsze była to okazja do świetnej zabawy, zjedzenia czegoś smacznego, ale także rozmów o tym, jak Unia Europejska zmieniła i wciąż zmienia nasz region. - Dobrze wykorzystaliśmy czas członkostwa. Dokonaliśmy cywilizacyjnego skoku. Uzupełniliśmy różnego rodzaju deficyty, poczynając od dróg i nowych obiektów, a kończąc na inwestycjach w kapitał ludzki - zapewiał członek zarządu Marcin Jabłoński, który wziął udział w wydarzeniu.

#lubuskiechallenge – Łączy nas przyszłość!” to cykl spotkań związanych z wstąpieniem Polski do UE. Wspólnie z mieszkańcami dyskutujemy o celach oraz efektach działań na rzecz rozwoju województwa, dzięki wykorzystaniu środków unijnych. Nie inaczej było na świebodzińskim rynku, gdzie mi.in. odbyła się debata „Europejki i Europejczycy rozmawiają” z udziałem samorządowców, parlamentarzystów, a także lokalnych działaczy.

O często niezauważalnym wpływie UE na codzienne życie Lubuszan mówił Marcin Jabłoński. - Mamy spokój i pokój. To bardzo ważne. Zapomnieliśmy o tym, czym są paszporty, kolejki na granicach. Myślę, że nasze życie dzięki Unii Europejskiej stało się zupełnie inne: lepsze, łatwiejsze i bardziej komfortowe – tłumaczył Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

- Do Polski z Unii Europejskiej trafiły potężne pieniądze. Dzięki tym środkom modernizujemy nasz kraj. Także rynek w Świebodzinie był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - przekonywał senator Waldemar Sługocki, jeden z panelistów debaty.

Rozmowom towarzyszyło wiele dodatkowych akcentów. Dla Lubuszan przygotowano np. foddtrucki oraz smaczny unijny tort. Kalorie można było spalić w strefie aktywności. Dużym zainteresowanie cieszyła się ekostrefa oraz stoisko, na którym informowaliśmy o Regionalnym Programie Operacyjnym Lubuskie 2020.

W wydarzeniu i debacie udział wzięli także: posłanki Katarzyna Osos i Krystyna Sibińska, Tomasz Sielicki - Burmistrz Świebodzina, Joanna Bagińska – Prezes Stowarzyszenia LGD Brama Lubuska, Marek Kamiński – Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL oraz Radosław Wróblewski – Rzecznik Funduszy Europejskich.