Skip to Content

Pieniądze na biznes i innowacje

Ponad 2,8 mld zł popłynęło już w tej perspektywie unijnej do woj. lubuskiego w ramach RPO Lubuskie 2020. Dziś ta kwota została powiększona. Wszystko za sprawą podpisania umów na dofinansowanie inwestycji z zakresu badań, innowacji i terenów inwestycyjnych. Blisko 3,5 mln zł dofinansowania trafi do firm BD Polska i Better Software Group oraz miasta Nowa Sól. – Są to duże kwoty. Wierzę, że będą one skutecznie wykorzystane do budowania potencjału gospodarczego naszego regionu - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zdecydowanie największa plany ze wspomnianej trójki ma Nowa Sól. Samorząd za prawie 12,5 mln zł chce uzbroić tereny inwestycyjne na potrzeby MŚP w Południowej Strefie Aktywności Gospodarczej. To już II etap rozpoczętego wcześniej zadania. Tym razem inwestycja polega na wydłużeniu drogi (wraz z sieciami wodno-kanalizacyjnymi) na południe. - Zapewni to kolejne dziesiątki hektarów w pełni gotowych do zagospodarowania przez inwestorów - cieszy się Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Innowacyjnego projektu podjęła się firma BD Polska. Przedsiębiorstwo postanowiło stworzyć StreetLAIT. To system zdalnej kontroli infrastruktury oświetleniowej. Algorytm będzie w inteligentny sposób analizować obrazy, pozwalając wykryć awarie przy użyciu zintegrowanego systemu monitorowania. Badania mają zakończyć się w 2021 i kosztować blisko 2 mln zł. – Projekt zasugerowali potencjalni klienci, postanowiliśmy odpowiedzieć na ich potrzeby - przekonywał Dariusz Wierzba, wiceprezes BD Polska.

„Automatic Content Enrichment” to z kolei projekt firmy Better Software Group. System ma umożliwić opisywanie i kategoryzowanie materiałów wideo w czasie rzeczywistym. Stworzenie prototypu i testy końcowe zaplanowano w tym przypadku na 2020 r. Koszt prac to ponad 1,6 mln zł, z czego 1,1 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

- Jeśli chodzi o badania i innowacje dotychczas ogłosiliśmy 4 konkursy. Rozstrzygnięto 3 z nich. Udało nam się podpisać 47 umów, a całkowita wartość projektów wynosi 187 mln zł,  z tego blisko 110 mln stanowi unijne dofinansowanie. Dziś podpisaliśmy kolejne umowy, co bardzo nas cieszy. Wymaga to dużo, prawdziwie benedyktyńskiej pracy - podsumował członek zarządu Marcin Jabłoński.