Skip to Content

Finał konkursu Fundusze Europejskie warte zachodu

obrazek
W czwartek 12 października 2023 r. w Centrum Kreatywnej Kultury w Zielonej Górze poznaliśmy regionalnych zwycięzców konkursu "Fundusze Europejskie warte zachodu".
 

- To bardzo podniosła chwila. Wiązaliśmy z tym konkursem spore nadzieje, ale finał przeszedł nasze oczekiwania. Jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni, że wykazaliście takie zainteresowanie ideą Unii Europejskiej i tym wszystkim, co się wiąże z członkostwem Polski w rodzinie tych nowoczesnych, cywilizowanych i demokratycznych państw. To, co Państwo zrobiliście dzięki mądremu wykorzystaniu Funduszy Europejskich nadaje naszej wspólnej pracy prawdziwy sens – powiedział podczas uroczystości członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, który odpowiada za wdrożenie Funduszy Europejskich.

Marcin Jabłoński przypomniał, że przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zorganizowali spotkania w całym regionie, podczas których opowiadali, jak skutecznie sięgać po Fundusze Europejskie. - Tłumaczyliśmy dlaczego jest to wszystko tak skomplikowane i dlaczego jesteśmy zmuszeni realizować wszystkie procedury. Mówiliśmy o transparentności, o działaniach, które są takie same w całej Europie, we wszystkich regionach. Dziękujemy, że rozumiecie, że tak to powinno funkcjonować. Dzięki temu mamy pewność, że środki unijne trafiają do beneficjentów w sposób transparentny i zgodny z zasadami wydatkowania pieniędzy publicznych – dodał członek Zarządu Województwa Lubuskiego. - Środki unijne wspierają i pomagają rozwinąć skrzydła zarówno dzieciom, jak i nam wszystkim, którzy już ponosimy prawdziwą odpowiedzialność funkcjonując w ramach instytucji, samorządów i organizacji pozarządowych. Wszystko robimy po to, żebyście Państwo mogli realizować swoje marzenia. Chcemy upowszechniać dobre praktyki, które powstały dzięki temu, że zaangażowaliście się w zabieganie o środki unijne. Chcemy pokazać wszystkim Lubuszanom, że zgromadziliśmy w naszym regionie szczególne kompetencje i umiejętności. Te zasoby ludzkie, które posiadamy trzeba mądrze dalej wykorzystywać. Apelujemy i prosimy, żebyście dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Warto szukać informacji o funduszach unijnych, warto ubiegać się o te środki. Zawsze możecie liczyć na nasze wsparcie. To dobra okazja, żebyśmy poczuli się trochę jak rodzina osób odpowiedzialnych za mądre wydatkowanie funduszy, a przypomnę, że na kolejne lata mamy do wykorzystania kwotę 915 mln euro.

obrazek

Fundusze Europejskie zmieniają naszą rzeczywistość

– Finalizujemy dzisiaj konkurs i ogłosimy, kto zwyciężył w konkursie „Fundusze Europejskie warte zachodu”, który jest niezwykle ważny nie tylko z punktu widzenia Ziemi Lubuskiej i Polski, ale całej Unii Europejskiej. Idea integracji europejskiej polega na tym, aby wykorzystywać potencjał państw członkowskich Unii Europejskiej, tworzyć jednolity rynek. Także aby realizować cztery fundamentalne zasady: swobodę przepływu osób, kapitału, usług i towarów. Unia Europejska to nie tylko pieniądze. To także wartości, wszystko, co jest związane z kształtowaniem się kontynentu europejskiego od wielu dziesięcioleci. Dziękuję wszystkim z państwa, którzy od wielu lat z mozołem, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej modernizują naszą rzeczywistość. Możemy ją modernizować szybciej, łatwiej, spektakularniej dzięki pieniądzom europejskim. Obiekt, w którym dzisiaj się spotykamy, powstał dzięki pieniądzom europejskim. Pośród nagrodzonych projektów są dziesiątki działań dedykowanych do przedszkolaków, dzieci uczących się w szkołach podstawowych. Dzięki pieniądzom europejskim zostały zmodernizowane też teatry i muzea. Pieniądze europejskie są wszechobecne – podkreślał Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Wybrano najlepsze przykłady wykorzystania unijnych funduszy

Cel i sposób wyłaniania zwycięzców konkursu przedstawiła Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego. – Konkurs miał na celu promocję Funduszy Europejskich i Regionalnego Programu Operacyjnego. Wpłynęły na niego 154 projekty. Te projekty, które dzisiaj wygrywają, to zaledwie 11 proc. z tego, co mieliśmy możliwość zakontraktować w minionej perspektywie – podpisaliśmy blisko 1400 umów. Projekty były oceniane w pięciu kategoriach. Trzy z nich to nasze inteligentne specjalizacje: innowacje, zdrowie, zielona gospodarka. Była też kategoria „Atrakcyjny region” i „Społeczny region”. Konkurs był podzielony na dwa etapy: etap powiatowy, w którym wybraliśmy nominowanych i laureatów i etap wojewódzki, do którego jury wybrało 15 projektów. Ta piętnastka to już najlepsi z najlepszych, ale z tej piętnastki jeszcze wybierzemy projekty, które są najlepszą praktyką, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków europejskich – wyjaśniła dyrektor.

obrazek

Kategoria „Atrakcyjny region”

Zwycięzca: Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

Projekt „Rozbudowa i nadbudowa budynku Regionalnego Centrum Animacji Kultury wraz z restauracją zabytkowego parku”

Willa z 1903 r. należąca do znanych zielonogórskich fabrykantów Suckerów słynęła przed wojną nie tylko z ciekawej architektury i ze smakiem urządzonych wnętrz, lecz także z dużego ogrodu. Po wojnie budynek i otoczenie ulegały stopniowej degradacji. Punktem zwrotnym był rok 2019, kiedy dzięki Funduszom Europejskim wyremontowano budynek, w którym od 1996 r. działa Regionalne Centrum Animacji Kultury. Choć willa Suckerów odzyskała blask, nadal brakowało miejsca na realizację ambitnego programu kulturalnego Centrum. W 2020 r. dzięki kolejnej dotacji w miejscu dawnych garaży powstał nowoczesny budynek, bardzo dobrze wkomponowany w willowe otoczenie ulicy Sienkiewicza. Znajduje się tu m.in. wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 150 osób, hole wystawowe, trzy mniejsze sale z możliwością połączenia z przestrzenią holu, sala taneczna i garderoby. Największa sala, wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie, wykorzystywana jest na duże imprezy kulturalne. Z kolei w przestronnej sali tanecznej ćwiczenia i próby przeprowadza Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. W ogrodzie zachowany został pierwotny układ ścieżek i alejek. Wszystkie elementy małej architektury są wykonane według wzorów historycznych – na podstawie zachowanych fotografii. Odtworzono również fontannę, która niegdyś była ozdobą parku. Odnowiona willa wraz z otaczającym ogrodem prezentuje się naprawdę dobrze. W 2022 r. wyróżniona została nagrodą „Lubuskie Konserwacje”.

Nominacja: Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Browarnictwa za projekt "Stara Słodownia – skarbnicą wiedzy, smaków i Ÿzapachów"

Nominacja: Powiat nowosolski za projekt "Kolej na rower – budowa ścieżek rowerowych wŸramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego"

Kategoria „Inteligentny region”

Zwycięzca: International Chemical Company SA

Projekt „Utworzenie Centrum Badania Biowęgla”

Tuż przy wjeździe do Lubuskiego Ośrodka Wdrożeń i Innowacji Uniwersytetu Zielonogórskiego w Kalsku k. Świebodzina, w nowoczesnym budynku modułowym mieści się Centrum Badania Biowęgla. To pierwsza w Polsce placówka zajmująca się analizą i produkcją substancji o właściwościach zbliżonych do węgla drzewnego. Uzyskuje się nią w wyniku obróbki termochemicznej biomasy, najczęściej odpadów roślinnych wcześniej wykorzystanych do innych celów. Zastosowanie biowęgla jest bardzo szerokie – w budownictwie, kosmetyce, energetyce. Sprawdza się on jednak przede wszystkim w rolnictwie jako nawóz naturalny, który korzystnie wpływa na jakość gleby. Biowęgiel dodany do gleby dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, takich jak fosfor i potas. Dzięki swojej porowatej strukturze zwiększa zdolność do zatrzymywania wody oraz na dłużej związuje w niej składniki odżywcze. Centrum dysponuje własnym reaktorem do konwersji biomasy w temperaturze nawet do 900°C, a także nowoczesnym laboratorium wyposażonym w aparaturę do analiz fizykochemicznych surowców. Sprzęt obsługiwany przez doświadczonych analityków umożliwia precyzyjną kontrolę procesu wytwarzania. Pozwala też na jego regulację w taki sposób, by w efekcie uzyskać biowęgiel o właściwościach wskazanych do konkretnego zastosowania.

Nominacja: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wlkp. za projekt "Profesjonalizacja usług ZIPH wŸGorzowie Wielkopolskim poprzez utworzenie Lubuskiego Centrum Przedsiębiorczości"

Nominacja: BIOT Sp. z o.o. za projekt "Inteligentne układy sensoryczne do zarządzania oświetleniem w Ÿrozwiązaniach od smart lighting do smart city. Badania iŸ prototypowanie"

obrazek

Kategoria „Społeczny region”

Zwycięzca: Miasto Gorzów Wlkp.

Projekt „Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu”

Przy wyborze szkoły zawodowej uczniowie coraz częściej kierują się atrakcyjnością wyposażenia placówki oraz poziomem dostosowania programu kształcenia do potrzeb nowoczesnego zakładu pracy. Gorzowskie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu (CEZiB) jest pod tym względem w krajowej awangardzie. Aby połączyć potencjał działających w mieście szkół technicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego, w miejscu dawnego szpitala przy ul. Warszawskiej utworzono nowoczesny zespół średnich szkół zawodowych. W tym celu przeprowadzono kompleksową modernizację części obiektów poszpitalnych. Powstały też nowe budynki, w tym warsztatowy. W dobór jego wyposażenia zaangażowali się pracodawcy z regionu, z którymi szkoła ściśle współpracuje. Uczniowie korzystają z nowoczesnych pracowni ze sprzętem zbliżonym do tego, jakim dysponują współczesne fi rmy. Model działania Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu opiera się na współpracy szkół z pracodawcami (dualny system kształcenia). Placówka jest nastawiona na nauczanie zawodów poszukiwanych na rynku pracy. Będzie także tworzyć nowe kierunki kształcenia przydatne w przyszłości. CEZiB kształci w formach szkolnych i ustawicznych. Przeprowadza także egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe w kilku obszarach, m.in.: budowlanym, stolarskim, mechanicznym, automotive, transport-spedycja-logistyka, a także w licznych zawodowych kursach kwalifikacyjnych oraz kursach umiejętności zawodowych.

Nominacja: Gmina Iłowa za projekt "Poprawa infrastruktury edukacji przedszkolnej wŸgminie Iłowa"

Nominacja: Gmina Kożuchów / Przedszkole nr 1 za projekt "Kożuchów dzieciom 5 – dzieci przyszłości"

Kategoria „Zdrowy region”

Zwycięzca: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

Projekt „Wdrożenie zintegrowanego systemu brachyterapii HDR do kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o.”

Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich umożliwił wyposażenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim w system do brachyterapii, służący istotnemu uzupełnieniu potencjału radioterapii w leczeniu nowotworów w różnych lokalizacjach. Brachyterapia (greckie brachy oznacza „z bliska”) w odróżnieniu od teleradioterapii to leczenie polegające na wprowadzeniu źródeł promieniowania do guza nowotworowego i bezpieczne podanie ekstremalnie wysokich dawek, bez uszkadzania sąsiadujących z guzem tkanek zdrowych. Źródło promieniowania może być usuwane po zabiegu (technika HDR) lub pozostawiane w guzie po leczeniu (technika ultra LDR). Zakup systemu do brachyterapii umożliwił objęcie pacjentów szpitala w Gorzowie Wielkopolskim obiema technikami leczenia. Przy czym gorzowski szpital jest jednym z pierwszych w kraju, w którym stosowana jest technika ultra LDR. Umożliwia ona leczenie raka prostaty poprzez jednorazowe napromienianie wymagające jedynie jednodniowej hospitalizacji. Od czasu uruchomienia Pracowni Brachyterapii zastosowano tę metodę u niemal 250 chorych, co stawia szpital na pozycji lidera w regionie. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia efektywności leczenia onkologicznego i w konsekwencji ograniczenia umieralności. Dzięki zmniejszeniu objawów ubocznych radioterapii zwiększa się odsetek chorych powracających do pełnej sprawności i aktywności zawodowej.

Nominacja: Stowarzyszenie na rzecz Edukacji „Pomost” za projekt "Dzienny Dom Pobytu Homini w ŸŚwiebodzinie"

Nominacja: NZOZ Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach Sp. z o.o za proejkt "Sprawni wŸpracy, sprawni w Ÿżyciu"

obrazek

Kategoria „Zielony region”

Zwycięzca: Gmina Łęknica

Projekt „Rewitalizacja budynku przemysłowego znajdującego się przy ul. Tadeusza Kościuszki w Łęknicy w celu dostosowania go do pełnienia nowej funkcji Centrum Kulturalno-Edukacyjnego Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa”

Brama do zielonego regionu Turyści chcący zwiedzić jedyne na ziemi lubuskiej obiekty UNESCO, tj. Geopark Łuk Mużakowa i Park Mużakowski, mogą korzystać z profesjonalnej informacji turystycznej oraz wielu innych atrakcji nowego Centrum Kulturalno-Edukacyjnego. Obiekt stał się prawdziwą bramą do zielonego regionu, jak często określane jest województwo lubuskie. Uwagę gości zwraca charakterystyczna bryła budynku wykonana z produkowanej na miejscu jasnej cegły. Odwiedzający Centrum mogą uzyskać informacje i zaopatrzyć się w przewodniki, mapy i pamiątki na temat Geoparku Łuk Mużakowa, jednego z dwóch w Polsce Geoparków UNESCO, oraz innych atrakcji po polskiej i niemieckiej stronie granicy. Łuk Mużakowa należy do najlepiej ukształtowanych moren czołowych w Europie Środkowej. Suche, piaszczyste ciągi wzniesień przeplatają się tu z zabagnionymi obniżeniami powstałymi nad zalegającymi poniżej pokładami węgla brunatnego. W miejscu dawnej Kopalni Babina powstały słynne kolorowe jeziora. Na całym terenie wyznaczono atrakcyjne trasy piesze i rowerowe biegnące wśród wyjątkowo pięknej i oryginalnej przyrody. W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym można zwiedzić wystawę zdjęć i eksponatów. Dużą popularnością cieszą się warsztaty ceramiczne i obróbki szkła. To nawiązanie do miejscowego dziedzictwa przemysłowego. Na zewnątrz urządzono ogród edukacyjny i naturalnej wielkości makietę sztolni z dawnej kopalni węgla brunatnego. Turyści mogą też skorzystać z nowej restauracji.

Nominacja: Poltops Sp. z o.o. za projekt "Budowa linii produkcyjnych do wytwarzania produktów agroużytecznych w Ÿfirmie Poltops Sp. zŸo.o."

Nominacja: Gmina Zbąszynek za projekt "Modernizacja iŸrozbudowa oczyszczalni ścieków wŸZbąszynku" 

Kategoria „Projekty wojewódzkie”

Zwycięzca: Województwo Lubuskie / Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze

Projekt „Budowa mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 – etap II”

Łącznik regionu Jeszcze ponad rok temu przejazd ze Wschowy i Sławy do stolicy województwa był bardzo uciążliwy. Trzeba było korzystać z przeprawy promowej lub nadrabiać drogę, jadąc przez Nową Sól. Dzięki nowemu mostowi na rzece Odrze skrócił się czas przejazdu. To wymierna korzyść dla mieszkańców, turystów i firm. Dzięki lepszej komunikacji województwo może się równomierniej rozwijać. Oprócz 364-metrowej konstrukcji powstał nowy fragment drogi wojewódzkiej nr 282 o długości ok. 9,2 km wraz z obwodnicami miejscowości Łaz, Zabór, Milsko oraz – po drugiej stronie mostu – Przewóz. Przy realizacji inwestycji zastosowano m.in. innowacyjne technologie wzmocnienia podłoża.

Nominacja: Szpital Uniwersytecki im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. za projekt "Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i ŸDziecka w ŸSzpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego wŸZielonej Górze Sp. zŸo.o."

Nominacja: Województwo Lubuskie za projekt "Zakup pasażerskich pojazdów kolejowych"

Nagrody specjalne

  • Lubuski Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu sp. z o. o. za projekt „Program wczesnej profilaktyki nowotworowych chorób płuc „Zdrowe Płuca Lubuszan”. Nagroda ufundowana przez Posła na Sejm RP Waldemara Sługockiego.
  • Gmina Kożuchów/Przedszkole Miejskie nr 1 za projekt „Kożuchów dzieciom 5 – dzieci przyszłości” - nagroda w głosowaniu internautów - 1015 głosów

Zauważenie nowych technologii

– Kiedy myślałem o tym dzisiejszym spotkaniu z wami, prześledziłem drogę pieniądza, jak jest on dysponowany. Odkryłem taki mechanizm: w Polsce najwięcej pieniędzy idzie na ochronę zdrowia i edukację, a na świecie wygląda to troszeczkę inaczej, np. w Stanach Zjednoczonych, w Azji – tam pieniądze idą w znacznej mierze na nowe technologie. Dziękujemy za zauważenie tego, co robimy. Być może na tym etapie to jest jeszcze mało spektakularne, natomiast w perspektywie przyszłości mam nadzieję, ze to, co robimy, zaowocuje. Dziękujemy za wyróżnienie, wsparcie i liczymy na dalszą współpracę - mówił przedstawiciel International Chemical Company SA.

2 tysiące pracowników dla tysięcy pacjentów

W kategorii „Zdrowy region” zwyciężył Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. za projekt „Wdrożenie zintegrowanego systemu brachyterapii HDR do kompleksowej opieki onkologicznej”. Laureata reprezentował wiceprezes Robert Surowiec: – Bardzo serdecznie dziękuję w imieniu własnym i w imieniu prezesa Jerzego Ostroucha, ale również w imieniu pracowników szpitala. To są ponad 2 tys. ludzi, którzy pracują na to, żebyśmy każdego dnia mogli się zajmować tysiącami pacjentów. Chcę podziękować marszałkowi Marcinowi Jabłońskiemu i wszystkim pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, bo bez waszej ciężkiej pracy nie zrobilibyśmy tego, co się udało. Chcę też podziękować panu posłowi, prof. Sługockiemu. To też jego zasługa i ciężka praca. Nasz szpital jest wyjątkowy – jeszcze do niedawna najbardziej zadłużony szpital w Polsce, dziś to miejsce, z którego możemy być dumni – powiedział wiceprezes szpitala.

Ponad pół miliona gości w geoparku UNESCO. Łęknica ma ich gdzie przyjąć

– To trwa jak jakiś niemożliwy sen. Tydzień temu odbieraliśmy nagrodę w powiecie żarskim, a teraz okazało się, że jesteśmy według ekspertów najlepsi w województwie. Po prostu nie mogę w to uwierzyć – mówił Piotr Kuliniak, burmistrz Łęknicy, odbierając nagrodę za rewitalizację budynku przemysłowego w celu dostosowania go do pełnienia nowej funkcji Centrum Kulturalno-Edukacyjnego Światowego Geoparku UNESCO „Łuk Mużakowa”.

– Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu, bez którego wsparcia ten budynek by nie powstał. Geopark „Łuk Mużakowa” jest jedynym obiektem UNESCO w województwie lubuskim. Mamy już ponad pół miliona osób, które nas odwiedzają. Zapraszam serdecznie – o każdej porze roku jest tam przepięknie. A ten budynek jest odpowiedzią na to, że nie mieliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy skumulować ten ruch turystyczny. Budynek jest potrzebny, żeby można było dowiedzieć się podstawowych informacji, dostać ulotkę, wykupić warsztaty. Jeszcze raz bardzo dziękuję i obiecuję, że nie spoczniemy, będziemy dalej rozwijać to wyjątkowe miejsce na pograniczu polsko-niemieckim – zapewniał burmistrz Łęknicy.

W Gorzowie kształci się młodzież z całego województwa

– Nie byłoby tak pięknej szkoły, nowego projektu, gdyby nie rzeczywiście środki z funduszy. Kształcimy ponad 1600 uczniów – nie tylko z Gorzowa, ale również z całego województwa. Przyjeżdżają do nas dzieci wspaniałe i w nich jest nasza nadzieja. Dziękuję za zaufanie - powiedziała reprezentantka zwycięskiego Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wlkp. 

Spełnienie marzeń o Centrum Kreatywnej Kultury

Izabela Kumor-Pilarczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze dziękowała osobom zaangażowanym w projekt rozbudowy instytucji i restauracji zabytkowego parku przy ul. Sienkiewicza. Przypomniała, że utworzenie Centrum Kreatywnej Kultury było spełnieniem marzeń poprzednich dyrektorów RCAK-u. – A o tym, że jest potrzebne, świadczy liczba wydarzeń i ponad 14 tys. osób, które nas odwiedziło w poprzednim roku. Miło nam państwa gościć – mówiła I. Kumor-Pilarczyk.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE

 

GALERIA ZDJĘĆ