Skip to Content

Droga do Sławy

Kolejny Piknik Europejski za nami. Tym razem 15 lat Polski w Unii Europejskiej świętowaliśmy w Sławie. - 15 lat temu nie marzyliśmy o tym, że aż tak bardzo zmieni się Polska. To jest złoty wiek i cywilizacyjny skok dla Polski. Unia Europejska oprócz wielkiego strumienia funduszy europejskich dała nam prawdziwe wartości - pokój, praworządność, tolerancję i równość – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W Sławie odbyło się kolejne spotkanie #LubuskieChallenge. To cykl spotkań, który stanowi rodzaj debaty publicznej na temat celu i efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju województwa w aspekcie wydatkowania Funduszy Europejskich.

W ramach pikniku odbył się m.in. panel dyskusyjny pn. „Europejki i Europejczycy rozmawiają”, poświęcony kwestiom rozwoju regionu, przyszłości polityki spójności oraz przemian zachodzących przy udziale środków unijnych.  W debacie udział wzięli: marszałek Elżbieta Anna Polak, Waldemar Sługocki – Senator RP, Cezary Sadrakuła - Burmistrz Sławy, Jarosław Hermaszewski - Prezes Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sława Sp. z o.o. oraz Tomasz Krzemiński – Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku. Uczestnicy panelu zastanawiali się wspólnie na czym polega to "lubuskie wyzwanie" unijne, co nam dała Unia i co my z siebie wnosimy do wspólnoty europejskiej. Rozmawiano także o tym, jak wyglądałaby nasza teraźniejszość bez przynależności do Unii. Paneliści zwracali także uwagę na inwestycje unijne realizowane w Sławie oraz na wartości niematerialne, które niesie ze sobą przynależność do Unii, która łączy to, co różnorodne i pozwala chronić dziedzictwo kulturowe oraz zachować to bogactwo na przyszłość.

O tym, co było największym wyzywaniem dla województwa w ostatnich latach mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Te 15-lecie Polski w Unii Europejskiej świętujemy już od maja. Świętujemy bardzo radośnie. Dzięki Unii jesteśmy Europejczykami. Polska, jak i nasz region zmieniły się nie do poznania. To nie tylko infrastruktura, to zmodernizowane szkoły, edukacja na najwyższym poziomie i najniższe bezrobocie.

Marszałek mówiła także o wyzwaniach dla województwa lubuskiego w perspektywie unijnej po 2020 r. - Z Unią Europejską łączy nas przyszłość. Możemy być spokojni. Polska w UE  na pewno będzie krajem, gdzie jakość życia będzie się stale poprawiać. Przed nami nowa perspektywa, piszemy programy, mamy już swoje priorytety. Po pierwsze będziemy budować Lubuskie bardziej inteligentne. Mamy tu dużo do zrobienia, w regionie wciąż jest słabość wyższych uczelni i słabość innowacyjna. Mamy sporo do nadrobienia i musimy bardzo mocno skupić się na realizacji tego priorytetu, w którym będziemy finansować transfer wiedzy do biznesu i rozwój regionu bardziej innowacyjnego. Jeżeli będą innowacyjne, nowoczesne miejsca pracy to będziemy więcej zarabiać – mówiła marszałek. Drugi ważny priorytet to region przyjazny  środowisku. Budujemy most w Milsku z pieniędzy unijnych za ponad 73 mln zł. W 2021 r. będzie nowy most w Milsku, który ułatwi nam przemieszczanie się. Wielu mieszkańców po tej stronie Odry długo czekało na ten most – mówiła marszałek.

Kolejny to regiony, które łączą, czyli dostępność transportowa, dostępność teleinformatyczna. Wybudowaliśmy w naszym regionie 1500 km światłowodów. Czwarty  to regiony silne społeczne. - Chcemy włączyć obywateli, chcemy żeby wszyscy się czuli tak samo Europejczykami jak cała reszta Europy.  Mamy takie same prawa, nie tylko obowiązki. Będziemy finansować ochronę zdrowia, kulturę. Najważniejsi są ludzie, będziemy tworzyć jeszcze lepszy potencjał intelektualny. Ostatni priorytet to region bliżej obywatela, czyli tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Popłyną pieniądze na świadomość obywatelską. Wzmocnią się organizacje pozarządowe, wolontariat. Celem jest, abyśmy się poczuli włączeni do życia we wspólnej Europie – podkreślała marszałek.

Kolejny głos zabrał Senator Waldemar Sługocki. - Na przestrzeni minionych lat jesteśmy przekonani o słuszności wejścia Polski do Unii Europejski. Dziś możemy świętować 15-lecie. Wiele zależy od włodarzy. Mieszkańcy Sławy mają szczęście, mają zaradnego i zaangażowanego burmistrza. Bez wątpienia to był dobry czas dla wielkich miast i małych sołectw. To są duże inwestycje, ale i mniejsze projekty finansowane z PROW. Unia Europejska myśli o każdym swoim obywatelu. Te ogromne środki, to pieniądze prorozwojowe, dzięki nim możemy modernizować nasz kraj.  Dziś 80 proc. rodaków uważa, że była dobra decyzja, że Polska wstąpiła do UE – mówił senator. Dodał, że pojawiają się też pewne problemy i zagrożenia, o których trzeba mówić i identyfikować. Nie straszyć, rozkładać na czynniki pierwsze i tłumaczyć oraz pokazywać, jakie konsekwencje mogą z nich wynikać. Senator dodał, że budżet na 2021-2017 będzie uchwalany w trudnym kontekście. Polska padła ofiarą własnego sukcesu, była największym biorcą w latach 2004-2006. My konkurujemy z państwami dużo lepiej rozwiniętymi. Grono naszych rodaków znalazło miejsce w Szkocji, Dani, Irlandii, Niemczech, ale jestem przekonany, że wzrost zamożności będzie powodował, że ci Polacy powrócą. Jesteśmy dla wielu regionów naszego kraju przykładem, czerpią z naszych doświadczeń – mówił senator.

Z kolei o tym, jak Sława zmieniła swoje oblicze dzięki środkom europejskim mówił Cezary Sadrakuła - Burmistrz Sławy. - Gmina Sława współpracuje z różnymi krajami z Europy. Obserwują nas, a my mamy się czym pochwalić. UE dała nam dużo świeżego powietrza. Te środki finansowe nasza gmina dobrze wykorzystuje. Był czas, że turyści nie chcieli przyjeżdżać. Naszym celem było uratowanie magnesu, czyli jeziora sławskiego. Walka trwała wiele lat i dziś możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Ta infrastruktura, którą tworzymy od wielu lat pozwala na dalszy rozwój.  Dzięki oczyszczali i rozwiązaniom, które wprowadziliśmy Sława zaczęła się rozwijać i pięknieć. Dzięki symbiozie turystyka się rozwija i przemysł się rozwija – mówił burmistrz. Dodał, że jezioro w tym roku nie zakwitło i w końcu jako burmistrz nie musi zajmować się jeziorem. Podkreślał, że podniosła się świadomość  społeczna i nie ma potrzeby organizowania dyżurów nocnych. To wielki sukces – podkreślał.  - W następnym roku zostanie otwarta nowa plaża, która będzie 4 razy większa od obecnej. Mam nadzieję, że spełni ona wymagania mieszkańców i turystów. Można wymieniać wiele przykładów na dowód, jak bardzo Sława się zmienia. Gmina się zmienia, są palce zabaw, siłownie. Samorządność to nie tylko duże miasta, ale też małe miasta, które chcą się rozwijać. Sława ma możliwości do tego, aby się rozwijać. Jeśli będzie tyle chęci i podobne tempo to będzie bardzo dobrze. Podniósł się standard życia mieszkańców. Wiem, że początkowo było wiele obaw związanych z wejściem Polski do UE , teraz jest źródłem wielkiego dobra – mówił burmistrz. 

Kolejnym panelistą był Jarosław Hermaszewski - Prezes Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sława Sp. z o.o. - Od momentu wejścia Polski do UE, Sława jest aktywnym graczem. Dość szybko pozyskaliśmy dofinansowanie na oczyszczalnię ścieków. Minęło już 10 lat od kiedy modernizowaliśmy oczyszczalnię. Jezior Sławskie odżyło.  To był początek naszej aktywności. Zajęliśmy się infrastrukturą, Lubogoszcz – tam powstałą stacja uzdatniania wody – jedna z najnowocześniejszy stacji. Dzięki temu, że podjęliśmy trud przygotowania dokumentacji zrobiono naprawdę wiele. Budujemy nową stację dla nowej części gminy Sława. Gmina Sława będzie miała 2 oczyszczalnie ścieków. Żeby obniżyć koszty funkcjonowania spółki, wprowadziliśmy fotowoltaikę. Od 3 lat obniżamy koszty energii, pomysłów mamy dużo więcej. Chcemy zagospodarować ścieki oczyszczone. Dzisiaj jesteśmy przedsiębiorstwem, które jeszcze produkuje odpady, ale to już tylko kwestia czasu. W ciągu ostatnich 6 lat uzyskaliśmy  dofinansowanie na poziomie 80 mln zł z UE. Wartość tych projektów to ponad 150 mln zł – mówił.

Tomasz Krzemiński ze Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku mówił, że jednym z filarów UE jest nieskrepowany przepływ osób. Możemy się przemieszczać, poruszać kiedy i jak chcemy. To niesie wiele pozytywnych aspektów. My korzystamy z tego przepływ osób. Mamy wielu gości z Holandii, Niemiec, Czech.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła wszystkich uczestników spotkania na pyszny, urodzinowy tort, który stał się już tradycją europejskich pikników. 

Podczas pikniku można było skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla każdej grupy wiekowej. W Strefie „Kreatywne Lubuskie” najmłodsi Lubuszanie, pod opieką animatorów, przeobrażali się w kreatywnych konstruktorów. W Strefie Eco został zorganizowany Bike Bar, w którym jadąc na rowerze, siłą własnych mięśni można było przygotować zdrowy koktajl owocowy.

Odwiedzający strefę mieli także okazję dokonać recyklingu t-shirtów w nowe przedmioty codziennego użytku, m.in. torbę na zakupy, biżuterię, fartuszek kuchenny. Strefa Aktywnościto miejsce, w którym pod okiem doświadczonego trenera, korzystano z zajęć w formule maratonu spinningowego oraz z indywidualnych konsultacji fitness

W Sławie można było także obejrzeć wielkoformatową wystawę fotografii, dzięki której mieszkańcy zobaczyli jakie zmiany dokonały się w regionie w ciągu 15-letniego członkostwa Polski w UE.

1 maja 2004 roku - Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta decyzja otworzyła szeroko drzwi rozwoju dla kraju i regionów. Do Lubuskiego popłynął strumień pieniędzy, który dobrze zainwestowaliśmy w rozwój.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej nasz region pięknieje i dynamicznie się zmienia. Chcemy pokazać, że lubuskie gminy i miasta są europejskie, a Lubuszanie potrafią efektywnie wykorzystywać środki unijne.