Skip to Content

Blisko 10 mln zł na badania i innowacje

O sile gospodarczej regionu decydują firmy, a te z województwa lubuskiego chcą się rozwijać. W Gorzowie Wlkp. członek zarządu Marcin Jabłoński podpisał umowy warte blisko 10 mln, na dofinansowanie działań związanych z badaniami i rozwojem. Pieniądze trafią do 4 przedsiębiorstw z naszego regionu.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a dokładnie z części zabezpieczonej na wsparcie działań w zakresie badań i innowacji. Po unijne wsparcie sięgnęła m.in. Internacional Chemical Company. Za prawie 8 mln zł opracuje ona technologię wytwarzania i aplikacji nowatorskich biopreparatów promujących wzrost roślin. Poprawią one jakość gleby, co przełoży się na większe plony. Równie ciekawego wyzwania podjęło się przedsiębiorstwo Sobex. W tym przypadku projekt badawczy dotyczy innowacyjnych produktów w postaci włókna drzewnego oraz jego wykorzystana do produkcji proekologicznych podłoży ogrodniczych.

Członek zarządu Marcin Jabłoński podpisał dziś w sumie 4 umowy. Dofinansowanie trafiło również do Lamel Technology. Firma skupi się na pracach nad kompleksowym systemem ochrony urządzeń elektronicznych przed uszkodzeniem. Chodzi o sprzęty wyposażone w różnego rodzaju ekrany. Koszt inwestycji to niespełna 2 mln zł. Listę dofinansowanych projektów zamyka PHU Geodeta z kwotą dofinansowania na poziomie 740 tys. zł (wartość zadania to 1,1 mln zł). Środki te pomogą w pracach nad usługą, pozwalającą na bieżące monitorowanie inwestycji w czasie i przestrzeni.

Realizowane projekty mają zakończyć się w 2021 r.