Skip to Content

„Fundusze Europejskie Warte Zachodu” - Sulechów gospodarzem kolejnego rozdania nagród

obrazek

Powiat zielonogórski także może poszczycić się nagrodami w konkursie „Fundusze Europejskie warte zachodu”. Wręczono je uroczyście w piątek, 6 października 2023 r. w Sulechowie.

 

– Chcielibyśmy odwołać się do tych niezwykłych, cennych i unikatowych kompetencji związanych z umiejętnością wymyślania projektów, ich opisywania, budowania dokumentacji, która jest potrzebna po to, żeby sięgnąć po te środki – przybliżył ideę konkursu członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński. – Cieszymy się, że ten pomysł wzbudził zainteresowanie w całym województwie, bo projektów, które zostały zgłoszone do konkursu, jest sporo. Ale chcemy wykorzystać też tę okazję do tego, żebyście państwo cały czas myśleli o środkach unijnych i chcielibyśmy pokazać bohaterów drugiego, trzeciego planu, czyli te osoby, które czasami nie są tak widoczne jak burmistrzowie, wójtowie czy starostowie, którzy odbierają podpisane umowy, komunikują mieszkańców o tym, jakie projekty będziemy realizować. Chodzi o to, żeby okazać wyrazy szacunku i uznania tym, którzy w pocie czoła pracują nad tymi projektami, dokładają starań, żeby spełnić wszelkiego rodzaju wymogi – dodał członek Zarządu Województwa.

To samorządy decydują, na co wydawać unijne środki

Uczestników konkursu oraz przedstawicieli samorządów przywitał burmistrz Sulechowa, Wojciech Sołtys. – Spotkaliśmy się dzisiaj, aby podsumować pewien okres. To podsumowanie odbywa się w ważnym dla Sulechowa obiekcie, który został przywrócony do funkcjonowania właśnie dzięki środkom unijnym (dawnym zborze w Sulechowie – przyp. red.). To dowód na to, jak ważne jest to wsparcie i zasada subsydiarności, czyli pomocniczości, która pokazuje, że tylko to, z czym sobie lokalnie nie poradzimy, powinno być decyzją struktur wyższych. Nieskromnie powiem, ale chyba jako samorządowcy najbardziej wpisujemy się to, co dzieje się w zakresie środków Unii Europejskiej. To my jesteśmy upoważnieni przez mieszkańców do podejmowania decyzji. One często są bardzo trudne, na które z zadań się zdecydować. Ale czujemy, co mogą one ze sobą nieść: rozwój, możliwość spotkania, integracji, zaspokojenia potrzeb mieszkańców – mówił burmistrz.

obrazek

Również poseł Waldemar Sługocki wspomniał o tym, jak dużą rolę w dysponowaniu pieniędzmi z Unii Europejskiej odgrywa samorząd. – Interwencja europejska, jaką jest Polityka Spójności, zmienia nasze oblicze. To samorządy województw są gospodarzami tych pieniędzy europejskich w wymiarze regionalnym – regionalnych programów operacyjnych, które są coraz większe. Kiedy byłem dyrektorem odpowiedzialnym za fundusze europejskie i współpracowałem z ówczesnym marszałkiem Marcinem Jabłońskim, w domenie kompetencji samorządu województwa oprócz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego znalazł się Europejski Fundusz Społeczny. Dzisiaj tych środków jest jeszcze więcej – ponad 910 milionów euro – tłumaczył poseł.

„Fundusze Europejskie warte zachodu” – laureaci w powiecie zielonogórskim

W powiatowej edycji konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu” w powiecie zielonogórskim zwyciężyli:

  • w kategorii „Atrakcyjny region” – gmina Czerwieńsk za projekt „Wsparcie kapitału przyrodniczego regionu poprzez restaurację zabytkowego parku w Laskach w gminie Czerwieńsk”
  • w kategorii „Inteligentny region” – firma Agrapak za projekt „Opracowanie na terenie miejscowości Łagodzin innowacyjnej technologii wytwarzania siary idealnej dla cieląt i siary – suplementu diety dla ludzi” oraz firma Ensore za projekt „Nowatorska technologia wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej z biomasy”
  • w kategorii „Społeczny region” – gmina Świdnica za projekt „Nowe miejsca dla przedszkolaków w gminie Świdnica”
  • w kategorii „Zdrowy region” – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II za projekt „Młodzi gotowi na przyszłość”
  • w kategorii „Zielony region” – gmina Sulechów za projekt „Rewitalizacja parku przy ul. Kościuszki w Sulechowie”

obrazek

– Przy realizacji tego projektu wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo, ale cieszymy się, że przyczynił się on do rozwoju społecznego, gospodarczego i turystycznego regionu. Jest on jego wspaniałą wizytówką – mówił Paweł Wikiera, sekretarz gminy Czerwieńsk, odbierając w imieniu samorządu nagrodę w kategorii „Atrakcyjny region”. Gmina przygotowuje się już do realizacji kolejnego, podobnego działania, tym razem w Nietkowie.

Aneta Kamińska z nominowanej w konkursie Fundacji Pałac Bojadła zachęcała do odwiedzenia obiektu pałacowego i podkreślała wysiłek, jaki należało włożyć w jego odnowienie, wykorzystując do tego unijne środki. – To dla nas naprawdę bardzo duże wyróżnienie. Pałac w Bojadłach to niezwykle cenny, unikatowy obiekt – jeden z dwóch w Polsce w stylu rokoko fryderycjańskiego z zachowanym wystrojem rokokowym. Ten obiekt przez 40 lat był niszczony, dewastowany, rozkradany, właściwie nie zostało z niego prawie nic. Dzisiaj dzięki funduszom europejskim ten obiekt znowu żyje, znowu cieszy, jest elementem integrującym społeczność lokalną. Mieszkańcy ze wzruszeniem przychodzą do nas, przynoszą eksponaty, rzeczy, które znajdują w domu, bo taka jest radość z tego, że kolejny element dziedzictwa kulturowego został zachowany.

– Przedszkole to była inwestycja na miarę XXI wieku. Nasze maluchy do tej pory były w dwóch niewielkich salach, gdzie było 50 miejsc. Dzisiaj tych miejsc jest ponad 100. To nowoczesne, super wyposażone przedszkole z pieniędzy unijnych. Dzieci przychodzą tam uśmiechnięte, wesołe, czasami nie chcą z niego wyjść. Przede wszystkim jest to miejsce integracji dzieci – naszego młodszego pokolenia, bo w to trzeba inwestować – mówiła o projekcie z kategorii „Społeczny region” wójt gminy Świdnica, Izabela Mazurkiewicz-Kąkol.

Gmina Sulechów, realizując projekt rewitalizacji miejskiego parku, uczyniła go nie tylko miejscem rekreacji, ale też pamięci o historii. – To jedna z tych przestrzeni publicznych, która zmieniła się diametralnie. Jest to miejsce spacerów naszych mieszkańców, ale również nawiązania do historii, także tej trudnej. Były to kiedyś tereny niemieckie, fragment tego parku to był cmentarz. Upamiętniliśmy to miejsce tablicą. Myślę, że warto o tym wspomnieć, bo jesteśmy tu i teraz przez chwilę, a to, co przed nami – zobaczymy – powiedział burmistrz Wojciech Sołtys.

Już wkrótce wojewódzki etap konkursu w Zielonej Górze

– To budujące, że jeżdżąc po województwie lubuskim z panem marszałkiem Marcinem Jabłońskim, panią dyrektor Sylwią Pędzińską, jej zastępczynią Agnieszką Zatorską i całym zespołem, odwiedzamy praktycznie cały region na powiatowym etapie konkursu. Zwycięzcy tego etapu spotkają się na etapie wojewódzkim – powiedział o konkursie poseł Waldemar Sługocki.

Przypomnijmy, że etap wojewódzki odbędzie się 12 października 2023 r. w Zielonej Górze. Będzie do niego nominowanych 15 inwestycji z całego województwa, a główne nagrody otrzyma 5.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE