Gospodarka odpadami, termomodernizacje, tereny inwestycyjne – na to są dodatkowe środki dla samorządów
Dotacje zostaną przeznaczone na działania polegające na termomodernizacji budynków, rozbudowie oraz budowie Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych. W poniedziałek, 5 czerwca 2023 r. umowy na zwiększone wsparcie finansowe tych zadań podpisał członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
Dodatkowe fundusze na trudne czasy
Udzielenie dodatkowej pomocy finansowej ma związek z trudną sytuacją gospodarczą. – Perspektywa Regionalnego Programu Operacyjnego zakończyła się w 2020 roku. Jesteśmy w końcówce trzeciego roku przeznaczonego na dokończenie projektów. W tym trzyletnim okresie mieliśmy COVID-19, mamy wojnę, mamy drożyznę, inflację, wahania kursów walut, które są ciągle przeliczane. Staramy się kontraktować pieniądze, by pomagać państwu zwiększać wartość tych projektów. Najczęściej w ten sposób, że zwiększamy dotacje dla zainteresowanych. Cieszymy się, że możemy państwu pomóc, ulżyć – wyjaśnił M. Jabłoński.
Samorządy działają proekologicznie i proinwestycyjnie
– Projekty są głównie w obszarze środowiskowym, bo i termomodernizacja, i gospodarka odpadami czy rewitalizacja terenów zielonych. Jeden projekt ma wymiar związany z przedsiębiorczością – jest to uzbrojenie strefy ekonomicznej – powiedział dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Marek Kamiński.
Dofinansowania otrzymali:
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słubicach – projekt pt. „Termomodernizacja obiektów i sieci Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital im. Prof. Z. Religi w Słubicach”
- Gmina Ośno Lubuskie – „Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Ośnie Lubuskim (budynek byłego Zespołu Szkół Publicznych w Ośnie Lubuskim)”
- Celowy Związek Gmin CZG-12 z siedzibą w Długoszynie – „Modernizacja linii sortowniczej Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie wraz z rozbudową PSZOK w Krzeszycach”
- Związek Celowy Gmin MG-6 Gorzowie Wlkp. – „Budowa Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie gmin - uczestników Związku Celowego Gmin MG-6 z elementami uzupełniającymi”
- Gmina Międzyrzecz – Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w powiecie międzyrzeckim
Co zyskają samorządy, środowisko i przedsiębiorcy?
Szpital w Słubicach otrzymał dodatkowe 5 mln złotych na termomodernizację budynku. – Jest to drugi etap modernizacji naszego szpitala, bo pierwszym było wybudowanie nowoczesnego SOR-u. Przeprowadzenie termomodernizacji w starej części szpitala prowadzi do wielkiej energooszczędności. Oprócz tego, że ocieplamy ściany, wymieniamy też okna, wszystkie instalacje elektryczne, hydrauliczne, naprawiamy dach. Doprowadzamy do tego, że obiekt stanie się budynkiem na miarę XXI wieku – powiedział Leszek Bajon, starosta powiatu słubickiego.
Robert Paluch, prezes Związku Celowego Gmin CZG-12 w Długoszynie podkreślił, że inwestycje dotyczące gospodarki odpadami dają korzyści zarówno środowiskowe, jak i finansowe: – To niesamowite wzmocnienie projektu, który się rozrasta. W tej chwili kolejne jego elementy to końcówka linii sortowniczej, czyli podajniki i prasy. Pozwoli to zaoszczędzić dużo więcej dla naszego środowiska, ponieważ ta kwota wpływa na kondycję zakładu, na możliwości inwestycyjne, na przykład wymianę prasy. Transport, który wyjeżdża z surowcami gotowymi do recyklingu, będzie ważył 10 ton, a nie 18 czy 19. Będziemy mieli dwa razy mniejsze pieniądze za transport – wyjaśniał. Związek Celowy CZG-12 został zasilony kwotą 2 mln złotych.
– Dziękujemy za decyzję dotyczącą zwiększenia dofinansowania dla naszego projektu zagospodarowania zieleni w Gorzowie. Dzięki tej decyzji powstaną dodatkowe enklawy zieleni, zielona infrastruktura, zielone przystanki, czyli wszystko to, co wpisuje się w cele dotyczące zachowania bioróżnorodności, jak również walorów przyrodniczych regionu – powiedziała Agnieszka Sokołowska, dyrektor Wydziału Funduszy Unii Europejskiej w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp. Ogółem miasto na swoje dwa projekty otrzymało prawie 6 mln złotych.
Gmina Międzyrzecz za dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego (prawie 1 mln złotych) powiększy swoje tereny inwestycyjne. – Dzięki tym środkom jesteśmy w stanie wyjść poza obszar Parku Przemysłowego I, który już nie ma możliwości przyjęcia kolejnych zakładów czy innych podmiotów zamierzających prowadzić działalność gospodarczą. Na prawie 120 hektarach, które dzięki uzbrojeniu staną się zdecydowanie atrakcyjne, są tereny, które Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna odkupiła od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Element przedsiębiorczości coraz częściej spotyka się w samorządzie. W przypadku Parku Przemysłowego są to podatki od nieruchomości, których samorząd w tym czasie potrzebuje – mówił Remigiusz Lorenz, burmistrz Międzyrzecza.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #UEdlaPL