Weekendowy Szlak Naukowy już po raz drugi

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak zaprasza na Weekendowy Szlak Naukowy. W tegorocznej akcji, w dniach 20-22 października br., udział weźmie ponad 40 partnerów m.in.: instytucje kultury, nauki i otoczenia biznesu. Finałem wędrówki będzie „Laboratorium Lubuskiego Odkrywcy”, które odbędzie się 21 października w godz. 11.00-16.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Każdy ciekawy świata odkrywca będzie mógł odbyć podróż w kosmos, zbudować ekofarmę, poznać tajemnice alchemii, a także wcielić się w rolę reżysera i nakręcić swój własny film. Na uczestników czekają również konkursy z nagrodami. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Więcej informacji na temat Weekendowego Szlaku Naukowego na stronie:

www.szlaknaukowy.lubuskie.pl

 

„Laboratorium Lubuskiego Odkrywcy”

Miejsce: WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9
Data: 21.10.2017 r.

 

Program:

11.00 – otwarcie eventu

11.00-16.00 – interaktywne pokazy naukowe w strefach tematycznych:

STREFA 1 – KOSMOS
– „Odkrywamy kosmos” - pokaz prowadzony przez animatora w stroju Mikołaja Kopernika. Opowiada on o poszczególnych planetach, m.in. pokazuje ile waży kilogram na każdej z nich. Dzieci mają możliwość założenia stroju astronauty oraz uruchomienia mini Układu Słonecznego.
– „Zbuduj rakietę kosmiczną” - warsztat konstruktorski. Dzieci z gotowych elementów budują papierowe rakiety, przy okazji dowiadując się jaka jest historia podróży kosmicznych oraz jak właściwie działa rakieta. Następnie, ze zbudowanymi modelami podchodzą do stanowiska wystrzeliwania rakiet i strzelają nimi najwyżej jak to możliwe.


STREFA 2 – EKO-ODKRYCIA
– „Budowa ekofarmy”. Dzieci wraz z rodzicami budują modele turbin wiatrowych. Turbiny wykonują z gotowych podzespołów konstruktorskich.


STREFA 3 – ZDROWO - NAUKOWO!
– „Domek zielarki” - stanowisko warsztatowe. Animator występuje w przebraniu nawiązującym do dawnych czasów. W słojach, różnych butelkach i innych naczyniach, a także zawieszone wokół – znajdują się różne przyprawy, m.in. suszony czosnek, laski cynamonu, wanilii, suszone papryczki chili, suszone owoce, lawenda. Instrukcje przygotowane na starym „pergaminie” w prosty sposób wskazują, jak zrobić konkretną mieszankę. Następnie uczestnicy wykonywać będą wybrane zestawy, ucierając go w moździerzu. Gotowe przyprawy zamieszczane zostaną w buteleczkach o pojemności 20 ml. Uczestnicy mogą zabrać je jako pamiątkę.
– „Człowiek, co się w nim kryje?”. Na interaktywnych pokazach uczestnicy sprawdzą, jak każdy z nas jest zbudowany, gdzie znajdują się poszczególne organy, jakie mają funkcje oraz sposoby działania, posłuchają bicia własnego serca, zmierzą ciśnienie, a także dowiedzą się do czego wykorzystujemy mózg. Wszystkie zagadki ludzkiego ciała odkrywać będą w towarzystwie rozgadanej, zwariowanej czaszki.
– „Jestem fit!”. Każdy naukowiec musi dbać o kondycję fizyczną. Dzięki temu jego mózg będzie działał sprawnie i logicznie! W strefie FIT znajdzie się plenerowy fitness, prowadzony przez doświadczonego instruktora.


STREFA 4 – LABORATORIUM MŁODEGO ODKRYWCY
– „Tajemnice alchemii” - stanowisko ukazujące jak działała chemia w starożytności. Warsztat prowadzić będzie animator w stroju nawiązującym do dawnych czasów. Przeprowadza z uczestnikami proste eksperymenty chemiczne polegające na mieszaniu substancji, które zmieniają swoje kolory, strukturę oraz małe wybuchy z karbidu.


STREFA 5 – MINI NAUKOWY – PLAN FILMOWY!
– „Slowmotion” – plan filmowy. Uczestnicy zostaną zaproszeni na specjalny plan filmowy, gdzie wcielą się w rolę reżysera, operatora kamery, aktora! Podczas pokazów zaprezentowane zostaną profesjonalne oświetlenie, nowoczesne kamery pozwalające nagrywać techniką SlowMotion oraz ogromne ekrany, na których będzie można zobaczyć siebie samego w roli głównej!


STREFA 6 – DŹWIĘK I JEGO GŁĘBIA
– „Symfonia dźwięków” - stanowisko samoobsługowe, pokazujące zależność dźwięku wywołanego uderzeniem a rodzajem materiału, z którego jest wykonany dany przedmiot.


STREFA 7 – ŁAMIGŁÓWKI ŁAMIĄ GŁÓWKI
– „Oszukany labirynt” – stanowisko samoobsługowe, gdzie należy pokonać labirynt za pomocą wzornika, nie dotykając ścian labiryntu.
– „Równe czy nierówne?” – zagadka logiczna obrazująca złudzenia optyczne.
– „Zagadki logiczne” – stanowisko składające się z szeregu zagadek logicznych.

12.00-12.30 – Quiz wiedzy o Funduszach Europejskich

15.00-15.30 – Losowanie nagród w Quizie wiedzy o Funduszach Europejskich

16.00 – Zakończenie eventu