Przejdź do komentarzy

Lubuski Piknik Europejski za nami (wideo)

To już 14 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji samorząd województwa po raz kolejny wyprawił urodzinowe przyjęcie dla Lubuszan. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji zmienił się w ogromne pole piknikowe, a do Drzonkowa przyjechały tłumy gości. - Lubuszanie pokazali, że są częścią zjednoczonej Europy. Dzięki naszej obecności w Unii realizujemy projekty w dużych miastach, miasteczkach i wsiach. Te dotacje to miliardy złotych – tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuski Piknik Europejski nieprzypadkowo odbył się na ternie modernizowanego Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. – Baza hotelowa, główne obiekty sportowe, basen. To wszystko udało się wyremontować dzięki wsparciu pieniędzy unijnych - podkreślała Jolanta Starzewska, zastępca dyrektora WOSiR. Inwestycje realizowane na terenie ośrodka kosztowały już ponad 70 mln złotych, a ponad 26 mln złotych na ten cel, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Piknik w Drzonkowie przyciągnął tłumy Lubuszan, którzy wspólnie świętowali 14. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.  – Lubuskie bardzo się zmaniło, mamy nowe drogi, kanalizację, korzystamy z różnych szkoleń, a przede wszystkim po Starym Kontynencie poruszamy się bez paszportu – cieszy się Pani Iza, która na piknik przyjechała z Sulechowa.

Uczestnicy pikniku skorzystali z całej gamy atrakcji skierowanych głównie do najmłodszych. Były animacje, konkursy, gry dla dzieci, zabawy sportowe, dmuchana zjeżdżalnia, wspólne leżakowanie i grillowanie…. i nie tylko.
Głównym punktem był urodzinowy tort, którym częstowała gości marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Było też wspólne, pamiątkowe zdjęcie oraz gest jedności – Lubuszanie obecni na pikniku wypuścili w niebo dziesiątki balonów w barwach flagi Unii Europejskiej. – W obecnej  perspektywie mamy do wydania jeszcze dwa miliardy złotych. Jesteśmy na półmetku. Dzielimy te pieniądze w taki sposób, aby lubuskie było innowacyjne i atrakcyjne do życia. To nam się udaje -  podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Oprócz świetnej zabawy Lubuszanie, którzy popołudnie spędzili w Drzonkowie dowiedzieli się także o najważniejszych inwestycjach jakie w ramach unijnych dotacji udało się zrealizować w naszym regionie, a w mobilnym punkcie Regionalnego Programu Operacyjnego można było uzyskać informacje o tym, jak skutecznie sięgać po dotacje. Były też konkursy i zabawy dla najmłodszych, których tematem była Unia Europejska.