Przejdź do komentarzy
obrazek
 
Zimą problem jakości powietrza jest szczególnie dokuczliwy dla mieszkańców, bo w tym czasie zwyczajnie jego stan się pogarsza. Samorząd województwa od lat przeciwdziała problemowi, m.in. dofinansowując wymianę nieekologicznych pieców. Wsparciem w tych działaniach są środki z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.
 
Na jakość powietrza wpływ ma wiele czynników, ale jednym z najistotniejszych jest stosowane źródła ciepła. W przypadku prywatnych budynków często są to bardzo nieekologiczne piece, wytwarzające wiele szkodliwych pyłów. Z tzw. „kopciuchami” od wiele lat walczy samorząd województwa. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 9 mln zł. Dzięki tym pieniądzom mieszkańcy mogą wymieniać swoje piece, korzystając z atrakcyjnego dofinansowania. Program swoim zasięgiem objął całe województwo. Zadanie było realizowane przez m.in. Zieloną Górę, Gorzów Wlkp., Międzyrzecz, Żary i Nową Sól. Na tej liście znalazły się też mniejsze gminy jak Dobiegniew i Iłowa.
 
- Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią pamiętamy o wielu innych problemach, które zobowiązywani jesteśmy rozwiązywać. Projekty w gospodarkę niskoemisyjną prowadzone są w konkretnych częściach województwa lubuskiego, przekładają się na cały region. Jeśli np. w Żarach nie będzie skutecznej walki z kopciuchami, to w Zielonej Górze mieszkańcy też nie będą mieli czystego powietrza - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.
 
Walka o czyste powietrze toczy się na wielu frontach. Ten cel samorząd województwa stara się osiągnąć, inwestując także w termomodernizację wielu obiektów. Nowoczesne ocieplenie budynków sprzyja ograniczeniu emisji CO2, obniżając przy okazji koszty funkcjonowania placówek publicznych. Ze środków unijnych na termomodernizację w woj. lubuskim skorzystały już m.in. szkoły i szpitale.