Przejdź do komentarzy

obrazek

Zrewitalizowany w ramach unijnego projektu park w Laskach otrzymał wyróżnienie w konkursie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów „Lubuskie Konserwacje” edycja 2021.

Laski to niewielka miejscowość w Gminie Czerwieńsk, o której pierwsze wzmianki w dokumentach pojawiły się na początku XIV wieku. Na początku XVIII wieku we wsi zbudowano pałac wraz z zabudowaniami. W trakcie wojny budynek został spalony, a później rozebrany. Dzięki obecnej rewitalizacji udało się zamontować trejaż, który może dać wyobrażenie, jakich wielkości był zniszczony budynek. Przypałacowy park o powierzchni 7 hektarów został kompleksowo uprzątnięty, pojawiły się nowe nasadzenia, odtworzono też dawny układ ścieżek, przy których ustawiono ławki.

Park w Laskach udało się odnowić, dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego L2020. Projekt zrealizowano pod nazwą: "Wsparcie kapitału przyrodniczego regionu poprzez restaurację Zabytkowego Parku Dworskiego w Laskach w Gminie Czerwieńsk". Całkowita wartość projektu wynosi 2.802.863,88 zł z czego 2.382.434,26 zł to unijne dofinansowanie.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne

obrazek

obrazek

Zdjęcia: Gmina Czerwieńsk