Przejdź do komentarzy

obrazek

Pieniądze unijne zmieniają województwo lubuskie, a liczby tylko to potwierdzają. Przez ostatnie lata dzięki dotacjom z UE udało się stworzyć prawie 5 tys. miejsc w przedszkolach i żłobkach. Wsparcie wyniosło blisko 60 mln zł.

Wielkim krokami do końca zbliża się obecna perspektywa finansowa UE. W planach jest jeszcze ogłoszenie jedynie kilku konkursów. Jest to więc doskonała okazja do podusowania działań z ostatnich 7 lat. W kategorii żłobków i przedszkoli liczby prezentują się okazale. Mowa w sumie o tysiącach utworzonych miejsc. - Inwestując w przedszkola i żłobki inwestujemy z jednej strony w dzieci, a z drugiej w rodziców. Przedszkolaki zyskują miejsca do prawidłowego rozwoju, a dorośli mogą w przyjaznych warunkach podjąć aktywność zawodową  - mówi o działaniach samorządu województwa wicemarszałek Łukasz Porycki.

Dokładne liczby prezentują się następująco. W przedszkolach powstało 3677 miejsc, a w żłobkach 1197 miejsc. Ich utworzenie zostało wsparte kwotą niespełna 60 mln zł. Pieniądze powędrowały do 116 podmiotów. Na tej liście znajduje się m.in. samorządy z całego województwa. W ramach otrzymanych pieniędzy beneficjenci mogli zakupić np. niezbędne wyposażenie do placówek oraz przydatne pomoce dydaktyczne. Budżet unijny na lata 2014-2020 pokazał, że województwo lubuskie potrafi sprawnie wykorzystywać środki z UE. Dlatego z optymizmem należy patrzeć w przyszłość, bo do naszego regionu popłyną kolejne setki milionów euro z perspektywy zaplanowanej na lata 2021-2027.

#FunduszeUE #FunduszeUnijne #UEdlaLubuskiego