Przejdź do komentarzy
obrazekUczniowie dwóch ósmych klas z PSP nr 1 w Żaganiu wzięli udział w lekcji obywatelskiej w urzędzie marszałkowskim. Z młodymi spotkał się z członek zarządu Marcin Jabłoński.

We wtorek (26 października) ósmoklasiści ze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Brzechwy w Żaganiu wzięli udział w tzw. lekcji obywatelskiej. W Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego spotkali się członkiem zarządu Marcinem Jabłońskim oraz pracownikami urzędu.

- Urząd marszałkowski to ciekawe miejsce pracy. Dowiecie się jak funkcjonuje, czym zajmuje się zarząd województwa i poszczególne departamenty, a także, co się dzieje jeśli chodzi o wydatkowanie środków Unii Europejskiej. To bowiem jedno z bardzo ważnych zadań samorządu województwa, które w szczególnie silny sposób oddziałuje na nasze otoczenie. To są ogromne kwoty, które posłużą do zrealizowania bardzo wielu ważnych projektów w województwie lubuskim, m.in. dotyczących szkolnictwa. To taka lekcja obywatelskości w terenie, poza szkołą i książkami, to inspiracja do wielu działań społecznych, postaw obywatelskich i wyborów kierunków działania – mówił do młodzieży na początku spotkania członek zarządu, Marcin Jabłoński.

Podczas wizyty młodzi ludzie bliżej poznali nie tylko tematykę funduszy europejskich i możliwości ich wydatkowania. Dowiedzieli się także za co dokładnie odpowiadają marszałek woj. lubuskiego i poszczególni członkowie zarządu, jakie są ich kompetencje oraz które instytucje w regionie podlegają samorządowi województwa.