Przejdź do komentarzy
 
obrazek
 
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze przechodzi prawdziwą metamorfozę. Efekty widać gołym okiem.

 

Cały czas trwa termomodernizacja budynków Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, która rozpoczęła się w drugim kwartale ub.r. Głównym celem realizacji tej inwestycji jest zminimalizowanie zużycia energii oraz uzyskanie komfortu cieplnego, ale również podwyższenie standardów opieki medycznej w zielonogórskim szpitalu. Projekt zakłada termomodernizację wszystkich budynków lecznicy. Dzięki temu cały szpital zyska nowoczesny wygląd.

Na końcu remont czeka budynek L

Prace przebiegają sprawnie, a ich efekty można zaobserwować nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Na budynkach B1 i C1, które zostały dobudowane do przedwojennego szpitala w latach 70., widać już nową elewację. Wymieniana jest też stolarka okienna, drzwiowa oraz ocieplanie.

Zakończyły się już prace w budynku U oraz przychodniach przyszpitalnych od strony ul. Podgórnej. Do zrobienia zostanie jeszcze tylko budynek L, w którym obecnie mieszczą się oddziały położniczo-ginekologiczny i onkologia.

Duże wsparcie Urzędu Marszałkowskiego i środków z UE

Ta warta ponad 50 mln zł inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i pieniędzy z Unii Europejskiej. - Tu są zaangażowane duże środki europejskie, ale też środki budżetu województwa i szpitala – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Inwestycja to jeden z priorytetów w pracach zarządu woj. lubuskiego.

Zdecydowanie największa część inwestycji dofinansowana jest ze środków unijnych. Pozostałe środki to wkład własny szpitala i urzędu marszałkowskiego. Łącznie całkowita wartość projektu wynosi: ponad 51,5 mln zł. W tym:

  • dofinansowanie z Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego ponad 38,7 mln zł
  • koszty własne nieco ponad 10,2 mln zł
  • dotacja z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego w 2020 r – 2,5 mln zł.

Wykonawcą prac jest firma Mostostal Zabrze - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A., która jest także wykonawcą Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne