Przejdź do komentarzy
obrazek
 
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 zrealizowano 1378 projektów za łączną kwotę ponad 4 miliardów złotych.

 

Realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 jest na finiszu. Rozdysponowane zostało już 100 proc. kwoty, dedykowanej dla Lubuskiego. Do beneficjentów z naszego regionu trafiło ponad 4 miliardy złotych, za które zrealizowano 1378 projektów.

- Wydatkowanie całości środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 jest zwieńczeniem kilku lat pracy lubuskich beneficjentów. Na końcu tego skomplikowanego procesu stoją dobre i ważne projekty. To łącznie ponad 4 miliardy złotych, które wsparły każdą dziedzinę – od gospodarki i infrastruktury zaczynając, a na zdrowiu, kulturze, czy edukacji i sprawach społecznych  kończąc. Dziś możemy powiedzieć, że udało nam się zrealizować postawione przez Komisję Europejską cele oraz, że nie zmarnowaliśmy ani jednego euro przyznanego dla naszego regionu – mówi Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

obrazek

Po niemal 20 latach obecności Polski w Unii Europejskiej śmiało możemy powiedzieć, że Lubuszanie potrafią wykorzystywać szansę, jaką daje nam członkostwo w zjednoczonej Europie. Regionalny Program Operacyjny - Lubuskie 2020 to środki na infrastrukturę (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz wsparcie dla mieszkańców (Europejski Fundusz Społeczny). Efekty wsparcia  unijnego spotykamy każdego dnia, we wszystkich obszarach naszego życia. To dziesiątki tysięcy pomysłów, tysiące zrealizowanych przedsięwzięć oraz wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców regionu.

Dzięki środkom unijnym udało się również zniwelować skutki kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 oraz wojną toczącą się w Ukrainie.

 

Obecnie rozpoczynamy proces zamykania perspektywy na lata 2014-2020 i śmiało wkraczamy w nowy okres finansowania -  beneficjenci składają już pierwsze wnioski o „nowe” unijne pieniądze! - Marcin Jabłoński, Marszałek Województwa Lubuskiego

 

Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie 2020 w liczbach:

  • 758 mln zł na badania i innowacje w lubuskiej gospodarce (236 projektów)
  • 644 mln zł na infrastrukturę transportową (41 projektów)
  • 555 mln zł na infrastrukturę zdrowotną, społeczną oraz edukacyjną (92 projekty)
  • 547 mln zł na gospodarkę niskoemisyjną (168 projektów)
  • 346 mln zł na projekty edukacyjne (264 projekty)
  • 327 mln zł na wsparcie regionalnego rynku pracy (231 projektów)
  • 327 mln zł na ochronę środowiska oraz wsparcie kultury (80 projektów)
  • 294 mln zł na politykę społeczną (206 projektów)
  • 199 mln zł na rozwój społeczeństwa informacyjnego (40 projektów)

Najważniejsze inwestycje zrealizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 to m.in. budowa mostu nad Odrą w Milsku oraz powstanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.

Z mostu nad Odrą Lubuszanie i turyści cieszą się od ponad roku. Wyczekiwana przeprawa w gminie Zabór (w ciągu drogi nr 282) połączyła gminy południowej części województwa. Bliżej do siebie mają mieszkańcy Zielonej Góry, Zaboru, Trzebiechowa, Bojadeł, Kolska, Kargowej, Nowej Soli, Sławy. Most ożywia gospodarkę i turystykę. Inwestycja kosztowała ponad 83 mln zł, a udział Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w tej kwocie wyniósł blisko 59 mln zł.

W grudniu 2022 r. na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze otwarto Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Inwestycja kosztowała ponad 150 mln zł, a 95 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nowy obiekt (ze 150 łóżkami) w pełni spełnia normy obecne w innych szpitalach pediatrycznych w kraju i na świecie.

We wrześniu 2023 r., podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego, zaprezentowano wnętrza Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze Nowym Kisielinie. W liczącym trzy kondygnacje obiekcie (o powierzchni użytkowej ponad 4460 mkw.) będzie znajdowało się 7 laboratoriów (dla 90 osób). Wartość całego projektu to blisko 89 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 61,4 mln zł.

W październiku 2023 r. swoje podwoje otworzył Teatr Lalek – nowy obiekt Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Nowoczesny gmach kosztował blisko 18 mln zł, unijne dofinansowanie wyniosło prawie 10 mln zł. 

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE