Przejdź do komentarzy

obrazek

Panie marszałku jakie środki otrzymało Lubuskie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027?

- Po trudnych i dramatycznych negocjacjach odnieśliśmy sukces. Województwo lubuskie otrzymało 915 mln euro. To więcej niż w poprzedniej perspektywie, pomimo tego, że Polska otrzymała mniejsze środki. Nam udało się skutecznie przedstawić argumentację, która pozwoliła na zwiększenie programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Dzięki temu możemy się z Lubuszanami podzielić kwotą większą niż w dotychczasowym budżecie.

Jakie są priorytety dla regionu w rozdysponowaniu tych środków?

- Nasz region ma bardzo klarowną wizję, jak wykorzystać te 915 mln euro na dobre projekty. Bardzo precyzyjnie konsultowaliśmy możliwości i sposób wykorzystania tych środków. Byliśmy we wszystkich powiatach, mam nadzieję, że rozmawialiśmy ze wszystkimi potencjalnymi beneficjentami i wiemy, że chcemy wesprzeć gospodarkę, szeroko pojętą ochronę środowiska, szereg projektów organizacji pozarządowych, programy społeczne. Pamiętaliśmy też o samorządach, dla których przygotowaliśmy taki pakiet startowy na wszystkie porozumienia. Cały region objęty jest porozumieniami samorządowymi. Przygotowaliśmy kwotę 185 euro na mieszańca i te pieniądze trafią do samorządów, po to, aby jak najszybciej mogły przejść do realizowania projektów na swoich terenach.

Pierwsze konkursy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 już zostały ogłoszone?

- Staramy się nie tracić czasu. Bardzo szybko rozpoczęliśmy nasze działania i pierwsze konkursy już ruszyły. W tym roku chcielibyśmy jak najszybciej rozdysponować kwotę 800 mln zł. W przyszłym roku też są przygotowane konkursy na kolejne kilkaset milionów. Nie tracimy czasu. Wiemy, że cała Polska czeka na pieniądze z KPO, dlatego rozumiemy, jak potrzebne są pieniądze z regionalnych programów i dlatego rozpoczęliśmy nasze działania najszybciej, jak to było możliwe.

 

ZOBACZ NABORY WNIOSKÓW

 

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE

 

obrazek