Przejdź do komentarzy

W związku z zagrożeniem epidemicznym w kraju wywołanym wirusem SARS – CoV-2 Zarząd Województwa przystąpił do przygotowania szczególnych i nadzwyczajnych rozwiązań umożliwiających podejmowanie działań niwelujących negatywny wpływ pandemii na wdrażanie i realizacji RPO L-2020, budżetu województwa i planów inwestycyjnych. - Działanie te mają w pierwszej kolejności zaspokajać bezpieczeństwo zdrowotne i socjalne mieszkańców oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Spodziewamy się spadku dochodów z: PIT i CIT (szacuje się nawet 50 proc. spadek), dlatego Zarząd Województwa przystąpił do opracowania programu kryzysowego, nie tylko w celu udzielania pomocy jednostkom ochrony zdrowia i przedsiębiorcom, ale również w celu utrzymania płynności finansowej w budżecie. Weryfikujemy zadania – wyjaśnia marszałek Polak. Odwołane zostały w większości działania promocyjne . Nie odbędzie się m.in. święto województwa. - Dlatego udało się przekierować z promocji 400 tys. zł na szpitale ginekologiczno-położnicze, które dostaną rękawiczki, ochraniacze na buty, fartuchy, czepki chirurgiczne, a także specjalistyczne maseczki i kombinezony antywirusowe -  wyjaśnia marszałek. - Staramy się skorzystać ze wszystkich narzędzi, jakie daje ta nadzwyczajna sytuacja, tak, aby zabezpieczyć skutecznie nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne, ale również osłonić przedsiębiorców oraz pomóc najbardziej potrzebującym czyli seniorom – dodaje. Dzienne Domy Pomocy i Kluby Seniora prowadzone w ramach projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego dostosowują swoje usługi do obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem. Reagując na wprowadzone zakazy i ograniczenia w stacjonarnym świadczeniu  usług opiekuńczych i asystenckich, z uwagi na zamknięcie tych placówek dokonano reorganizacji. Usługi pomocowe świadczone są obecnie zgodnie z potrzebami seniorów w miejscu zamieszkania podopiecznych.  

Pierwsza Warszawska Brygada Pancerna też w naszej akcji! Już informowałam, ale przypomnę, bo warto podziękować wielu oddanym tej sprawie sojusznikom. Żołnierze z: 4. Pułku Przeciwlotniczego - Czerwieńsk, 11. Batalionu Remontowego - Żagań, .Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – Międzyrzecz – wojsko pomaga, bo poprosiłam o to gen. Jarosława Mikę. Mamy ładunek, bo na mój apel  tutaj na facebooku, który udostępnialiście wszędzie odpowiedział minister Dworczyk i dotrzymał słowa.  A nasze cenne zamówienie w tych niezwykle trudnych okolicznościach realizuje firma LUG, która dzięki swoim kontaktom w Chinach i współpracy z konsulatem w Kantonie przeprowadziła transakcję. Ładunek już do nas jedzie! To 12,5 tony środków ochrony osobistej, 90 m3! I  prawda jest taka, że samorząd województwa złożył zamówienie na 5,5 mln zł, a miasto Zielona Góra na 800 tys. zł. Nasz sprzęt trafi niezwłocznie do lubuskich szpitali. Wszystkim z całego serca dziękuję za współpracę w realizacji tego zadania! Moc jest z nami!

Samorząd uruchomił także osłonę dla przedsiębiorców: TUTAJ