Przejdź do komentarzy

Samorząd pomaga wyposażyć Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Dziś marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała z prezesem szpitala Markiem Działoszyńskim umowę na przekazanie 15 mln zł na ten cel.
CZMiD: kadra i sprzęt na najwyższym poziomie

Dobiegła końca budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Łączna wartość projektu to 148 mln zł. 103,6 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie-2020, 41,6 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a 2,7 mln zł to wkład własny szpitala. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną od grudnia w budynku Centrum funkcjonuje szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Jednak mimo to trwają przygotowania do uruchomienia szpitala dziecięcego. - Pomimo panującej pandemii, szpital znajduje się w szczytowej fazie realizacji dużych, historycznych inwestycji, których nie mógł wcześniej wykonać. Przyspieszyliśmy bardzo budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W ubiegłym roku, 6 grudnia zakończyliśmy tę inwestycję. Jednak ze wzgledu na trudną sytuację epidemiczną oddaliśmy obiekt na Szpital Tymczasowy. To było bardzo dobre rozwiązanie, gdyż Lubuszanie nie leczą się na stadionach czy w halach sportowych, ale w prawdziwym szpitalu. Dlatego też wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zostało opóźnione. Już w ubiegłym roku udało nam się w budżecie zapisać kwotę 15 mln zł, jednak przełożyliśmy realizację na ten rok. Udało się pozyskać 20 mln zł z Unii Europejskiej dzięki przekierowaniu środków z innych działań. To są bardzo trudne decyzje. W tegorocznym budżecie zapisaliśmy kwotę 15 mln zł i konsekwentnie, w tym roku chcemy uruchomić Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Tworzymy też zespół dla małych pacjentów i ich mam. Mamy przygotowany doskonały plan rozwoju szpitala  – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak. Wyjaśniła także, że pieniądze na wyposażenie Centrum mogły trafić do szpitala dużo wcześniej. - Ten proces przekazania środków był utrudniony, ponieważ 15 lutego br. sesja sejmiku została przerwana przez przewodniczącą, następnie na kolejnych sesjach również nie można było podjąć uchwały w sprawie skierowania tych środków do Szpitala Uniwersyteckiego, a także na programy profilaktyki raka i inne zadania związane z ochroną zdrowia w czasie pandemii. W związku z tym, dopiero dziś możemy podpisać umowę – poinformowała E. Polak.

Warto podkreślić, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to nie jedyna duża inwestycja realizowana w Szpitalu Uniwersyteckim. - W tym czasie realizujemy także termomodernizację szpitala za kwotę 51,5 mln zł – 41,2 mln zł przekazał samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i z własnych środków. Ważny jest też projekt dotyczący intensywnej terapii. Planujemy również budowę parkingu, na ten cel mamy również zabezpieczone środki. Mimo światowej pandemii Szpital Uniwersytecki się rozwija – zapewniła marszałek.

O szczegółach realizacji inwestycji pn. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka mówił prezes Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński. - Budowę rozpoczęliśmy w 2018 r., termin zakończenia inwestycji planowany był w połowie tego roku. W związku z decyzją ministra i wojewody dotyczącą nałożenia na nas obowiązku związanego ze Szpitalem Tymczasowym, przyspieszyliśmy realizację. Już wcześniej apelowałem, że jest potrzeba wyposażenia szpitala dziecięcego. Cały proces budowalny przebiegł bardzo sprawnie i udało nam się to zrobić zgodnie z założeniami. Jednak bez pieniędzy na wyposażenie nie moglibyśmy efektywnie rozpocząć pracy w Centrum.  Sygnalizowaliśmy, że potrzebujemy 35 mln zł, aby wyposażyć ten obiekt, tak aby spełniał on najwyższe standardy opieki nad pacjentami. Udało się dzięki negocjacjom pani marszałek i pana posła z Komisją Europejską, uzyskać 20 mln zł wsparcia na sprzęt i wyposażenie również pod kątem walki z covidem. 15 mln zł zabezpieczone już w ubiegłym roku, ze względu na uruchomienie Szpitala Tymczasowego, musiało zostać przesunięte na ten rok – wyjaśnił. - Dziękuję za upór i skuteczność. Mając te środki będziemy mogli już rozstrzygać przetargi. Sprzęt będziemy przekazywać oddziałom, które będą później przeprowadzane do Centrum, bo już trzeba leczyć małych pacjentów – dodał prezes Działoszyński.

Za środki przekazane przez samorządy szpital zakupi m.in. zabudowę meblową, sprzęt komputerowy, stoły operacyjne, łóżka porodowe, inkubatory, aparaty KTG, aparaty do badań urodynamicznych, lasery urologiczne itd. Środki na wyposażenie Centrum poza samorządem województwa przekazały także: miasto Nowa Sól (250 tys. zł) oraz Gmina Otyń (20 tys. zł). ). W ubiegłym roku 1 mln zł wsparcia przekazało także miasto Zielona Góra, jednak w związku z funkcjonowaniem szpitala tymczasowego zielonogórska lecznica musiała je zwrócić. W tym roku miasto nie zadeklarowało ponownie chęci wsparcia.

O szczegółach wyposażenia Centrum mówił dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ, który do zielonogórskiego szpitala przeniósł się z Wrocławia i obecnie jest Kierownikiem Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego. Organizuje także zespół, który pracować będzie w szpitalu dziecięcym. - Cieszę się bardzo, że kompletujemy sprzęt do centrum, bo bez niego nie udałoby się przeprowadzić wielu zabiegów. To np. laparoskop 3D/4K, dzięki któremu będziemy operować w trzech wymiarach, co ułatwi nam zobrazowanie anatomiczne. Cieszę się także, że kompletujemy kadrę, bo bez niej nie byłoby Centrum. Pracuje z nami prof. Zaniew – nefrolog dziecięcy, pediatra, za moment dołączy prof. Gorczyńska, a także ortopeda dziecięcy, który przeniesie się z ośrodka w Wielkiej Brytanii – wyjaśnił profesor.

Podkreślał, że ma nadzieję na poprawę sytuacji epidemicznej, która pozwoli na jak najszybsze przeniesienie się do nowego budynku. Jednak już teraz mali Lubuszanie mogą liczyć na specjalistyczną opiekę. -  W naszym oddziale wykonujemy szereg procedur operacyjnych na najwyższym poziomie. Zajmujemy się chirurgią dziecięcą, urologią, traumatologią, chirurgią noworodka. Operujemy tak naprawdę pacjentów od pierwszego dnia życia do 18 roku życia, od wcześniaków, które ważą 400 g do nastolatków. Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w Polsce jeżeli chodzi o urologię dziecięcą. Pacjenci do nas przyjeżdżają nie tylko z naszego regionu, ale z całej Polski. Ważne jest też to, że mali pacjenci nie muszą już szukać pomocy w innych regionach, bo otrzymają ją w Lubuskiem, na najwyższym poziomie.  – poinformował profesor Marcin Polok.

Szpital dziecięcy ważny dla regionu

O tym jak ważne jest utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka dla regionu lubuskiego mówił poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki. - Ta inwestycja jest jedną z wielu kroków, które samorząd województwa wraz ze szpitalem podjął w celu rozwoju środowiska medycznego, budowy infrastruktury medycznej, ale także podnoszenia świadczonych usług medycznych. To ważne wydarzenie. Jak państwo widzicie w szpitalu pojawiają się kolejne ważne osoby z tytułami naukowymi, które będą tworzyć potencjał ludzki obok infrastruktury. To są dwa elementy komplementarne. To także ważne wydarzenie w kontekście migracji, jakie miały miejsce. Dzięki tej inwestycji będziemy mieli szerszy dostęp do tych usług medycznych i będziemy mogli szybciej reagować na potrzeby najmłodszych Lubuszan i ich rodziców – podkreślał.

Za odważne decyzje w zakresie ochrony zdrowia i konsekwentną ich realizację zarządowi województwa dziękował Przewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej w Sejmiku, radny Sebastian Ciemnoczołowski. - Wypada jeszcze raz podziękować władzom województwa za ich skuteczność w trudnych czasach. Kiedy walczymy z pandemią, zarząd województwa nie zawodzi. Trzeba też pamiętać, że gdyby nie decyzje zarządu województwa i pomoc pana posła, nie mielibyśmy gdzie walczyć z pandemią w szpitalu tymczasowym, bo nie byłoby budynku. Jest to największy tego typu szpital w Polsce. Ta decyzja nie tylko pomoże w przyszłości leczyć małych pacjentów, ale już teraz pomaga Lubuszanom – przekonywał.  

W konferencji udział wziął także radny województwa Grzegorz Potęga

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne