Wiadomości
Nowy wóz strażacki dla OSP w Otyniu jest częścią projektu „Wsparcie służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego na terenie gmin”. W jego ramach przekazano łącznie 15 wozów bojowych. Oprócz gminy Otyń nowe pojazdy zyskały m.in. gmina Sulęcin, miasto Kostrzyn nad Odrą i gmina Witnica. Wartość całego projektu to ponad 15 mln złotych, dofinansowanie wynosi ponad 13 mln złotych.
Sprzęt dla ludzi na pierwszej linii frontu
– Tak się w moim życiu zawodowym składa, że często byłem angażowany w zakup samochodów pożarniczych. Tylko zawsze było tak, że kupujemy samochód dla zawodowej straży, a ten stary, używany, przekazujemy Ochotniczej Straży Pożarnej. Cieszę się, że to się zmieniło. To mocno podkreśla wartość druhów. Często to oni są pierwsi na miejscu zdarzenia. Cieszy również oko, że są tu młodzi druhowie, którzy będą mogli korzystać z tego sprzętu. Mam nadzieję, że sprzęt, mimo że potrzebny, nie będzie musiał aż tak często wyjeżdżać – powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek.
W uroczystości brali również udział: Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego, jego zastępca Daniel Roguski oraz radni Sejmiku Województwa Lubuskiego: Małgorzata Paluch-Słowińska i Grzegorz Potęga.
Strażacy ochotnicy świętują podwójnie
– Okazja do świętowania jest podwójna. Po pierwsze, oficjalne przekazanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Otyniu nowego i doskonale wyposażonego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Po drugie, wyprzedzając kalendarz, już teraz celebrujemy przypadający na początek maja Dzień Strażaka – podkreślała Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia. – Oba te powody do radości są w pełni zasłużone. Nie bez przyczyny strażacy cieszą się najwyższym poziomem zaufania społecznego, a ochotnicy z Otynia nie są tu wyjątkiem. Dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców i niesienie pomocy w ratowaniu życia, zdrowia i mienia, edukacja i wychowanie przyszłych pokoleń strażaków, ale też bezinteresowne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności to jedne z wielu powodów, za które można im dziś szczerze dziękować – dodała burmistrz.
Burmistrz Barbara Wróblewska zwróciła uwagę, że w szeregach jednostki są nie tylko mieszkańcy gminy Otyń, ale również nowosolanie. W OSP działają także przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. – Mając to wszystko na uwadze, można wręcz powiedzieć, że oddany w ich ręce nowy wóz po prostu im się należał. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że kolejne marzenia, po Gminnym Centrum Kultury, spełniają się. Dziękujemy Zarządowi Województwa Lubuskiego, szczególnie obecnemu tu panu Marcinowi Jabłońskiemu i oraz grupie zdeterminowanych samorządowców. Dziś możemy się radować z nowego sprzętu – mówiła burmistrz. Złożyła też życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Strażaka.
Mamy prawo czuć się bezpieczniejsi
– Spotkaliśmy się tu dziś w bardzo wyjątkowym dniu dla naszej OSP, mieszkańców miasta i całej gminy. Z tego miejsca mogę już dziś powiedzieć, że ten nowy samochód sprawi, że każdy mieszkaniec miasta i gminy ma prawo czuć się jeszcze bardziej bezpieczny – powiedział prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Otyniu, Mariusz Kubiak.
Unijne fundusze zmieniają nasz region
Na uroczystości obecny był także senator Wadim Tyszkiewicz. – Pan marszałek Jabłoński trochę sprowokował mnie do zabrania głosu w kontekście Unii Europejskiej. Nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, co dzięki Unii udało się zrobić przez ostatnie lata. 19 lat temu Polska wyglądała zupełnie inaczej, dziś żyjemy w innym świecie. Pamiętam, gdy w tamtych latach walczyliśmy o najdrobniejszy sprzęt, wtedy akurat o łódkę na Odrę w nowosolskiej straży pożarnej, notabene ochotniczej. Próbowaliśmy ją remontować, nic z tego nie wyszło. Dzisiaj ten sprzęt, te zmiany, które następują, są niebywałe. Mówię o tym w imieniu całej naszej społeczności – myślę, że z tego wozu i wszystkiego, co tworzy się na ziemi otyńskiej i nowosolskiej będą korzystali mieszkańcy naszych miast i gmin. Wielkie gratulacje, niech ten wóz służy przede wszystkim bezpieczeństwu – gratulował senator.
Ochotnicza Straż Pożarna w Otyniu funkcjonuje od prawie 80 lat. W przeszłości służyli w niej zarówno mężczyźni, jak i kobiety oraz młodzież. Dziś jednostka podtrzymuje tradycję, mając w swoim gronie Młodzieżową Drużynę Pożarniczą odnoszącą sukcesy na zawodach strażackich. OSP w Otyniu należy do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.
#FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #FunduszeUE #PomocUE #UEdlaLubuskiego