Wstęga przecięta, Teatr Lalek w Zielonej Górze zaprasza do świata magii!
Budynek Teatru Lalek – pierwszej sceny lalkowej w województwie - wyrósł obok macierzystej siedziby Lubuskiego Teatru, na pl. Teatralnym. Nim w sobotę, 7 października 2023 r. dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi pozłacanymi nożyczkami, plac przed wejściem opanowały smoki, wróżki, księżniczki i szczudlarze.
Dyrektor Lubuskiego Teatru Robert Czechowski przypomniał postać Haliny Lubicz, która w 1962 r. wymyśliła w Zielonej Górze scenę lalkową, działającą w osobnym budynku do lat 80. XX wieku. Później spektakle dla najmłodszych widzów oczywiście też z powodzeniem wystawiano, ale w głównej siedzibie LT.
Hołd złożony Halinie Lubicz
- Jesteśmy kontynuatorami działalności tamtej sceny i ten obiekt to hołd złożony Halinie Lubicz i wszystkim ludziom, którzy realizowali tutaj teatr lalek. I marzyli o własnym dla niego budynku – dodał R. Czechowski i zaprosił na scenę pierwszą laureatkę tytułu Wielki Przyjaciel Teatru Lalek – Elżbietę Annę Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.
- Moi drodzy mali i duzi, to jest naprawdę fantastyczny dzień! – zwróciła się do wielopokoleniowej publiczności marszałek Elżbieta Anna Polak i powiedziała, że podobnie jak Robert Czechowski, też się wychowała w teatrze. – Moja mama pracowała w domu kultury, gdzie działał wielki teatr w małych Małomicach. Moją pierwszą rolą byłą rola krasnoludka. Ale teatr to jest takie miejsce, w którym każdy się może przekonać, że marzenia się spełniają. I z krasnoludka… wyrosła marszałek!
Teatr to najlepsza edukacja
Lubuska marszałek przypomniała, że najpierw samorząd województwa lubuskiego zbudował Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. – Żeby zadbać o nasze dzieci, o ich ciało – powiedziała Elżbieta Anna Polak. – A dzisiaj oddajemy wam inne centrum – Teatr Lalek, bo teatr, o czym przekonałam się wielokrotnie, naprawdę leczy. Leczy nie tylko duszę, nieraz również ciało. Sami się o tym przekonacie, ale musicie tu chodzić! Teatr to najlepsza edukacja. Uczy kreatywności, rozwija wyobraźnię.
Ten teatr jest dla was!
Tytuł Wielkiego Przyjaciela Teatru Lalek otrzymał też Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki.
– Marzenia się spełniły! – powiedział wicemarszałek Porycki, a zwracając się do najmłodszych widzów zaapelował: - Cieszę się, że dziś tutaj jesteście i pamiętajcie: namawiajcie rodziców, byście byli tutaj co tydzień. Namawiajcie swoje koleżanki i kolegów, by tu przychodzili. Ten teatr jest dla was! A ma wtedy sens, kiedy jest pełna sala. Tutaj będzie się działa magia. Ten teatr jest jedną z kilku inwestycji, które zrealizowaliśmy w tej kadencji samorządu województwa.
Otwarto bowiem także nowy budynek Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, nowoczesny obiekt Centrum Kreatywnej Kultury zyskało Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, zmodernizowano Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., właśnie otwarto Młyńską Zagrodę w Bogdańcu, wkrótce zakończy się modernizacja Filharmonii Zielonogórskiej.
Marszałek Polak wręczyła dyrektorowi Czechowskiemu oprawiony tekst wiersza, który z okazji otwarcia Teatru Lalek napisała dramaturżka, zastępca dyrektora Lubuskiego Centrum Informacyjnego Iwona Kusiak. I autorka odczytała utwór o małej marionetce, która „ już od dawna szuka, gdzie jest dla niej jakaś sztuka. Mówiąc wprost - to brak jej domu. Nie chce mieszkać po kryjomu, pragnie wzruszać, bawić, grać, nie chce w kącie smutno stać, tylko wreszcie wyjść do ludzi (…). Chce mieć garderobę własną, w magazynie było ciasno, ale wszystko się odmienia, bo już powstał Lalek Teatr!”.
Tytuł Wielkiego Przyjaciela Teatru Lalek otrzymali również Sylwester Janyszko z zielonogórskiego Oddziału „Diament” firmy Exalo Drilling S.A. oraz Artur Minczyński - prezes firmy Nowoczesne Techniki Grzewcze w Zielonej Górze.
Don Kichot na dobry początek!
Pierwszym spektaklem, jaki zagrano w Teatrze Lalek, były „Przygody Don Kichota” (autorstwa Tomasza Olczaka) w reżyserii Michała Wnuka („Samolub”, „Pan Mniam Mniam”, „Dracula”) - zabawna, pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść, w której bohaterami są wykonane z drewna marionetki.
Ściana otwiera się na pl. Teatralny
Trzykondygnacyjny budynek Teatru Latek przy Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze mieści: scenę o powierzchni ponad 51 mkw., widownię na blisko 130 miejsc, garderoby, szatnie, magazyny. We foyer jest przestrzeń wystawowa. Istotnym elementem nowego obiektu Lubuskiego Teatru jest ściana otwierana (otwór o wymiarach blisko 8 metrów w podstawie i 6 metrów wysokości) w stronę pl. Teatralnego. Co umożliwia w ciepłych miesiącach granie spektakli i koncertów dla publiczności zgromadzonej na gotowej już plenerowej amfiteatralnej widowni.
Scena lalkowa Lubuskiego Teatru z unijnym wsparciem
Głównym celem projektu było zwiększenie dostępu do kultury i zwiększenie udziału mieszkańców regionu w kulturze. Celem projektu na poziomie technicznym było stworzenie infrastruktury sprzyjającej działalności kulturalnej Lubuskiego Teatru oraz umożliwiającej rozwój instytucji.
Efektem projektu jest:
- Rozbudowa programu opartego na potencjale artystycznym i edukacyjnym zbiorów lalkowych.
- Dostosowanie oferty do potrzeb – rozbudowa programu kulturalnego i podniesienie jakości usług.
- Zwiększenie liczby miejsc w ramach oferty oraz rozszerzenie grup odbiorców.
- Stworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału artystycznego pracowników i wzrost zatrudnienia.
W obiekcie znalazły się m.in.:
• Scena Teatru Lalek wraz z zapleczem – umożliwi realizację programu teatru lalek (po złożeniu foteli przestrzeń widowni będzie wykorzystywana jako sala prób, a po otwarciu okna scenicznego będzie pełniła rolę Sceny Letniej),
• Scena Letnia wraz z zapleczem – przeznaczona na wydarzenia kulturalne organizowane na świeżym powietrzu – program plenerowy,
• przestrzeń wspólna, wejściowa – foyer, powierzchnia przeznaczona na ekspozycję muzealną posiadanych zbiorów w formie Muzeum Lalek,
• Powierzchnia magazynowo – techniczna (węzły sanitarne, szatnia, garderoby, magazyny, pomieszczenia techniczne, pomieszczenie socjalne, pomieszczenia gospodarcze).
Umowę na modernizację Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze podpisał 5 października 2020 r. wicemarszałek woj. lubuskiego Łukasz Porycki. Wykonawcą robót budowlanych była firma Exalo Drilling S.A. Oddział Diament w Zielonej Górze.
W ramach projektu został przebudowany i rozbudowany istniejący budynek Lubuskiego Teatru. W części rozbudowanej obiekt posiada 3 kondygnacje: parter i dwa piętra. Część dobudowana jest połączona funkcjonalnie z głównym budynkiem teatru za pomocą łącznika w poziomie drugiej kondygnacji - korytarz na wysokości pierwszego piętra, pod nim jest przejazd. W obiekcie znajdą się m.in.:
- Scena Teatru Lalek wraz z zapleczem – umożliwi realizację programu teatru lalek (po złożeniu foteli przestrzeń widowni będzie wykorzystywana jako sala prób, a po otwarciu okna scenicznego będzie pełniła rolę Sceny Letniej),
- Scena Letnia wraz z zapleczem – przeznaczona na wydarzenia kulturalne organizowane na świeżym powietrzu – program plenerowy,
- Przestrzeń wspólna, wejściowa – foyer, powierzchnia przeznaczona na ekspozycję muzealną posiadanych zbiorów w formie Muzeum Lalek,
- Powierzchnia magazynowo – techniczna (węzły sanitarne, szatnia, garderoby, magazyny, pomieszczenia techniczne, pomieszczenie socjalne, pomieszczenia gospodarcze).
- Całość infrastruktury dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Projekt pn. „Modernizacja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze” był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, w ramach Działania 4.4. Zasoby Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, Poddziałanie 4.4.1. Zasoby Kultury i Dziedzictwa Kulturowego - Projekty Realizowane Poza Formułą ZIT.
Całkowita wartość projektu: 17.981.678,43 zł
Dofinansowanie z UE: 7.970.108,29 zł
Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 841.123,14 zł
Wkład własny: 9.170.447 zł
#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE