Przejdź do komentarzy

WOSiR w Drzonkowie stawia na nowoczesne, innowacyjne i ekologiczne rozwiązania

obrazek
 
Ostanie lata to niezwykła przemiana Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Dzięki środkom unijnym, dziś to miejsce może pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami.
 

5 września 2023 r. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na rozszerzenie realizacji projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 pn. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej WOSIR wraz z termomodernizacją zespołu budynków”. Całkowita kwota inwestycji wynosi 14 311 008,41 zł, a dofinansowania to 9 550 348,26 zł. Termin zakończenia projektu planowany jest na 30 listopada 2023 r.

Przyszłość Ośrodka rysuje się w zielonym kolorze!

Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślił, że przez kilkanaście ostatnich lat Ośrodek przeszedł długą drogę: - 15 lat temu wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Procesy modernizacyjne trwają długo, ale konsekwencja i grono przyjaciół Drzonkowa doprowadziło do tego, że dziś jesteśmy w nowoczesnym Ośrodku, który wyznacza trendy technologiczne związane z ochroną klimatu, środowiska i optymalizacją kosztów. Po to, aby pieniądze, które uda się zaoszczędzić, przeznaczyć na kształcenie i przygotowanie wspaniałych sportowców, którzy będą zapisywać się w annałach naszego regionu i tworzyć jego sportową historię. Te 9 mln zł w ramach tego projektu to spora pomoc. W skali województwa zrealizowaliśmy projekty, których wsparcie z funduszy regionalnych wynosiło w ostatniej perspektywie ćwierć miliarda złotych. Staramy się robić wszystko, by Lubuskie było przyjaznym regionem dla mieszkańców i turystów. Zależy nam, by środowisko było jak najczystsze i klimat, w którym żyjemy był sprzyjający do tego, abyśmy myśleli o naszej przyszłości i przyszłości naszego regionu.

Marcin Jabłoński zaznaczył, że samorząd województwa poważnie traktuje Ośrodek i odpowiedzialnie myśli o jego przyszłości, a to wszystko dzięki temu, że ma spore grono przyjaciół: byłych sportowców, obecnych sportowców, działaczy społecznych i fachowców z różnych dziedzin, ale też zarząd województwa i radnych.       

Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki, podkreślał, że w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji jest mocna i silna drużyna, która wygrywa i sięga po najwyższe laury, czyli pieniądze europejskie, które od 2009 r. zmieniają ten obiekt. - Przeżywa on renesans i z każdym rokiem jest tu coraz piękniej. Pan dyrektor nie tylko idzie z duchem czasu, ale i wyprzedza ten czas, przedsięwzięcia tu realizowane są innowacyjne i nowoczesne. Wielka w tym zasługa pana dyrektora i pracowników, żeby wygrywać i nosić miano mistrza, trzeba walczyć – mówił poseł Waldemar Sługocki.   

obrazek

Sami będą produkować energię

- Dziś podpisujemy umowę na etap IV, w ramach którego będziemy budować swoją kotłownię, która będzie zawierać najnowocześniejsze na świecie rozwiązania. Zakupiona zostanie turbina gazowa, jedyna w Polsce, która będzie pracować w obiektach sportowych. Turbina będzie produkować prąd w takiej ilości, że praktycznie będziemy samowystarczalni. Dodatkowo turbiną będziemy podgrzewać wodę. To najdłuższy w historii Ośrodka projekt. W 2015 r. zaczęto przygotowywać dokumentację, część projektowa rozpoczęła się w 2018 r. Pragniemy, wspólnie z zarządem województwa, stworzyć optymalne na światowym poziomie warunki do trenowania – mówił dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie Bogusław Sułkowski.

W tym roku mija 14 lat pracy dyrektora w WOSiR. W latach 2009-2023 r. województwo lubuskie w rozwój bazy sportowej ośrodka zainwestowało 80 mln zł, z tego środki z LRPO 2007-2013 i RPO 2020 to łącznie 23 mln zł, z budżetu województwa przekazano 35 mln zł, pozostałe środki są z Ministerstwa Sporu i programu Interreg. – W tym czasie zmodernizowano Ośrodek, który stał się nowoczesny, z bardzo dobrym wyposażeniem i z kompetentną kadrą, bo najważniejsi są ludzie. To ośrodek o standardzie światowym. Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki i mamy wskaźniki na wysokim poziomie. Dziś możemy nazywać się zielonym ośrodkiem – podkreślał dyrektor.   

W uroczystości wzięli udział: dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL Marek Kamiński, Agnieszka Zatorska – zastępca dyrektora Departamentu Instytucji Zarządzającej, pracownicy WOSIR-u, przyjaciele ośrodka, sportowcy: Andrzej Huszcza - legenda zielonogórskiego żużla oraz zawodnicy klubu sportowego Olimp - olimpijczycy szykujący się do igrzysk w Tokio: Anna Maliszewska i Sebastian Świderski oraz zawodnicy Zielonogórskiego Klubu Sportowego Drzonków: Kamil Kaserczak i Ewa Pydyszewska, przedstawiciel Uniwersytetu Zielonogórskiego będący członkiem zespołu doradczo-badawczego dr inż. Jan Bernasiński oraz Barbara Pacelt – żona zmarłego Zbigniewa Pacelta, wspaniałego człowieka sportu, trenera, byłego ministra i posła.  

obrazek

To się zmieni w Drzonkowie

Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji zespołu budynków z wykorzystaniem instalacji OZE w zakresie: ocieplenia ścian zewnętrznych, podłogi na gruncie, połaci dachowej, ocieplenie stropodachu, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji mechanicznej, montaż odnawialnego źródła ciepła (pompa ciepła) montaż instalacji fotowoltaicznych, montaż oświetlenia energooszczędnego, montaż systemu zarządzania energią elektryczną i cieplną modernizacja c.o, i c.w.u. dla następujących obiektów objętych termomodernizacją: świetlica, bungalowy, budynek „Na sianie”, budynek „Klocki”, budynek zaplecza technicznego, basen kryty, hala szermiercza, strzelnica, hala ujeżdżalni.

Dodatkowo zaplanowano przeprowadzenie:

  • modernizacji systemu ogrzewania i przechowywania ciepłej wody użytkowej i technologicznej w wykorzystaniem energii z fotowoltaiki wraz z położeniem kabla energetycznego kotłownia – rozdzielnia główna w budynku Sportowiec,
  • termomodernizacji budynku administracyjnego polegającej na dociepleniu stropodachu, wraz z montażem głębinowych pomp ciepła i klimakonwektorów,
  • zakupu i montażu pieca gazowego o mocy ok. 460 KW,
  • zakup i montaż mikroturbiny gazowej,
  • położenie kabla energetycznego łączącego kotłownie główną w budynku „Sportowiec” z transformacją ośrodka,
  • przygotowanie pomieszczenia i układu technologicznego kotłowni do montażu i uruchomienia turbiny i kotła gazowego.

obrazek

Termomodernizacja obejmie zespół budynków o powierzchni użytkowej 6506,41 m kw. polegającej na głębokiej termomodernizacji z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.

Celem inwestycji jest uzyskanie efektu energetycznego w zakresie zmniejszenia zapotrzebowania na energię ok. 89 proc. zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej o wartość ponad 4 mln 728 tys. [kWh/rok] oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych ok 98 proc. Również ważnym celem jest podniesienie standardu obiektów będących w kompleksie WOSIR oraz poprawa ich parametrów użytkowych.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE