Przejdź do komentarzy

W gminie Skąpe dyskutowano o projektach w ramach partnerstwa samorządowego

Spotkanie w gminie Skąpe ws. partnerstwa samorządowego
 
22 listopada 2023 r. w Kalinowie (pow. świebodziński) odbyło się robocze spotkanie nt. strategii terytorialnej partnerstwa gmin Skąpe, Łagów i Lubrza. Uczestniczył w nim marszałek Marcin Jabłoński.

Marszałek województwa lubuskiego przypomniał, że pomysł spotkań z przedstawicielami samorządowych partnerstw pojawił się na konwencie Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego w październiku 2023 r.: – Poinformowałem, że będziemy chcieli pojawić się w miejscach, które są centralnym punktem porozumień zawartych w naszym regionie po to, żeby zobaczyć, jaki jest stan przygotowań do wprowadzenia w życie tzw. wymiaru terytorialnego, czyli tej części programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego”, która dotyczy samorządów lokalnych zorganizowanych w porozumieniach. Chciałbym, żebyśmy spotkali się na terenie wszystkich porozumień. To dzisiejsze spotkanie da nam pewnie ogląd sytuacji i podpowie, jak przygotować się do kolejnych, abyśmy w jak najkrótszym czasie dokonali oceny, na jakim jesteśmy etapie, ale też wymienili komunikaty, które pomogą państwu szybciej się przygotować. Partnerstwo Skąpego, Łagowa i Lubrzy to nieduże porozumienie. Partnerem w tym porozumieniu jest też powiat świebodziński. Uważam, że to dobry pomysł, żeby podejmować współpracę i utrzymywać stałe relacje z powiatami – mówił Marcin Jabłoński.

Małe partnerstwo, ale ze wspólnym celem

Przedstawiciele partnerstwa samorządowego opisywali proces, który doprowadził ich do zawiązania porozumienia i wyjaśniali, na jakim etapie jest wdrażanie strategii terytorialnej. Wskazywali też wyzwania, z jakimi musieli się zmierzyć, tworząc ten dokument.

- Pomyśleliśmy sobie, co nas łączy. Być może nie mamy wielkiego potencjału, ale mamy jedną rzecz wspólną: chcemy być sobą, chcemy coś tworzyć i łączy nas jeden obszar, czyli turystyka. Cieszę się, że tu się spotykamy. Dzisiejszy przyjazd pana marszałka i pana urzędników przyjmujemy jako komplement, bo to świadczy, że uznali państwo, że jesteśmy na jakimś etapie, że jest o czym dyskutować – mówił wójt gminy Skąpe Zbigniew Woch.

– Faktem jest, że jesteśmy bardzo małym partnerstwem – nie wiem, czy nie najmniejszym w województwie. Szukaliśmy jakiegoś większego partnera. Zainspirowało mnie to, że inne partnerstwa mają powiat w swoich strukturach. Dlatego w marcu 2023 r. wszystkie gminy i również powiat świebodziński podjęły uchwały o rozszerzeniu partnerstwa – wyjaśniała Alicja Hoppen-Anyszko, sekretarz gminy Skąpe.

Partnerstwo wokół cyfryzacji, turystyki i ochrony środowiska

Strategia terytorialna gmin Skąpe, Łagów i Lubrza jest już właściwie na ukończeniu. Przeszła pomyślnie m.in. konsultacje społeczne. Projekty, jakie się w niej znalazły, dotyczą m.in. cyfryzacji i ochrony środowiska. – Jako partnerstwo mieliśmy problem z wpisaniem się w niektóre cele. Mieliśmy problem z cyfryzacją, ale nie zrezygnowaliśmy z tego. Wyszukaliśmy firmę, która jest twórcą oprogramowania dającego możliwość zgłaszania przypadków przemocy. Będzie to aplikacja na telefon dla dzieci. Będziemy też robić statystyki, czy problem przemocy faktycznie dotyczy gmin wiejskich oraz podejmować działania z psychologami i pedagogami szkolnymi. Mieliśmy też problem w celu „Tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości”. W założeniu były to inkubatory przedsiębiorczości i tym podobne twory, ale gminy wiejskie nie są miejscami na takie rzeczy. Mieliśmy wiele spotkań z przedsiębiorcami. Sygnalizowali oni, że w każdej gminie jest turystyka, ale często jest dublowana, nie jest to w żaden sposób skoordynowane. Jesteśmy regionem turystycznym, ale mało wypromowanym. Myślimy, żeby na kanwie tego powołać osobę do koordynowania, która wskazywałaby, gdzie są jakie atrakcje turystyczne i jak to powiązać ze sobą. Jednym z tych projektów, z którego chcieliśmy wycofać się zupełnie, były odnawialne źródła energii. Ale jednak stwierdziliśmy, że tego nie oddamy. Mamy dwa obiekty, gdzie zamontujemy fotowoltaikę – to dwa urzędy i oczyszczalnia ścieków. Będą to magazyny energii – mówiła sekretarz gminy.

- Pokazaliście państwo swój pomysł na partnerstwo. Proszę, abyście postarali się jak najszybciej dokończyć procedury. Jesteście jednym z najmniejszych porozumień, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście byli pierwszymi, którzy to zrobią i najszybciej dostaną pieniądze - zaapelował powtórnie marszałek Marcin Jabłoński i podziękował za spotkanie oraz przedstawione informacje.

Jak będzie wyglądać ocena strategii i projektów?

W ramach wymiaru terytorialnego partnerstwo gmin Skąpe, Łagów i Lubrza będzie miało do dyspozycji 2,5 mln euro. – Chcielibyśmy potraktować te pieniądze jako zaczyn działań na tym obszarze – powiedział marszałek województwa lubuskiego.

Aby można było zakontraktować środki, niezbędne jest przekazanie Urzędowi Marszałkowskiemu strategii terytorialnej partnerstwa i oceny zawartych w niej projektów. Zasady opiniowania tego dokumentu przybliżyła Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego. – Opiniowanie strategii koordynuje mój departament. Skupi się na tym, czy spełnia ona wymogi ustawy o dokumencie strategicznym. Natomiast jeżeli chodzi o opiniowanie konkretnych projektów, będzie to robił zespół ds. strategii terytorialnych, który jest powołany w Urzędzie Marszałkowskim, a tak naprawdę, w zależności od obszaru, będą to opiniowały inne departamenty. Jeśli na przykład będzie to projekt społeczny, związany z zasobami ludzkimi, będzie to nadzorowała dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego. Będzie nas wspierał Departament Rozwoju i Innowacji, ponieważ to on odpowiada za Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego. Opinię wydaje Zarząd Województwa Lubuskiego, pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej – wyjaśniła dyrektor.

Na złożenie strategii terytorialnej do weryfikacji partnerstwa samorządowe mają czas do końca 2024 r.

W spotkaniu w Kalinowie wzięli także udział inni przedstawiciele departamentów Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialnych za ocenę projektów ujętych w strategiach terytorialnych. Departament Instytucji Zarządzającej oprócz dyrektor Sylwii Pędzińskiej reprezentowały jej zastępczynie – Monika Zielińska i Agnieszka Zatorska, Departament Programów Regionalnych – dyrektor Marek Kamiński i jego zastępca Daniel Roguski, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego – dyrektor Joanna Ejsmont, a Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – zastępca dyrektora Andrzej Gembara i kierownik Wydziału Wielofunduszowości Bartłomiej Kobiernik.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeEuropejskie