Przejdź do komentarzy

Gorzowski szpital redukuje emisję CO2

obrazek

 

Chociaż gorzowski szpital jest na pierwszej linii frontu walki z epidemią, nie zwalnia tempa inwestycji. Przykład stanowi umowa podpisana dziś, 25 maja, przez członka zarządu Marcina Jabłońskiego. Dzięki niej lecznica wymieni konwencjonalny system zasilania w ciepło oraz energię, na nowoczesną jednostkę kogeneracyjną, m.in. ograniczając emisję CO2. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł (2,6 mln zł stanowi wsparcie z RPO Lubuskie 2020).

Co zyska szpital i pacjenci?

Przede wszystkim zdrowsze warunki do pracy oraz leczenia. Według założeń nowy system zredukuje aż o 32,6% emisję CO2. Jednocześnie szpital zyska dodatkową zdolność wytwarzania ciepła oraz energii elektrycznej. Zwiększona wydajność pracy instalacji powinna znaleźć odzwierciedlenie w wysokości rachunków płaconych przez lecznicę, a dokładnie ich mniejszemu wymiarowi.

- Od rozmów o dalekosiężnych planach szpitala związanych z termomodernizacją, unowcześnianiem infrastruktury, szybko przeszliśmy do konkretów. Chętnie wspieramy takie innowacyjne inicjatywy. Rozumiemy, że lubuskim jednostkom trzeba pomagać, aby podnosić ich standard, nawet w tak trudnych czasach. Przypomnijmy, że samorząd województwa w ostatnich miesiącach wsparł ochronę zdrowia kwotą kilkudziesięciu milionów złotych - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zakres prac

Prace obejmą w pierwszej kolejności dostarczenie niezbędnych urządzeń. Wykonawca zamontuje agregat kogeneracyjny, kocioł parowy oraz wykona niezbędną instalację. Ponadto zabuduje układ silnika gazowego oraz przygotuje miejsce na wytwornice wody lodowej.

W konferencji towarzyszącej podpisaniu umowy udział wzięli również posłowie na Sejm RP: Krystyna Sibińska i Waldemar Sługocki. Parlamentarzyści podkreślali proekologiczny wymiar inwestycji oraz docenili sprawne działanie gorzowskiego szpitala na polu realizacji tak innowacyjnych projetków.

Do tych słów odniósł się Jerzy Ostrouch, Prezes Zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Zaznaczył, że tylko w ciągu ostatnich miesięcy placówka podpisała umowy na realizację inwestycji o wartości kilkunastu milionów złotych. Co więcej zadania te będa wykonywane przez lokalnych przedsiębiorców, dając im szansę na przetrwanie w obecnej, trudnej sytuacji. Dodajmy, że według założeń prace mają zakończyć się w IV kwartale 2021 r.

Dariusz Nowak/Biuro Prasowe