Tańszy prąd dla mieszkańców
Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn to blisko 9 tys. mieszkań w prawie 250 budynkach. Na realizacji projektu mają zyskać wszyscy mieszkańcy bloków. - Inwestycja pozwoli na ekologiczne zasilanie części wspólnych w budynkach. Zmniejszą się opłaty - tłumaczył Zdzisław Baradziej, Prezes SM Górczyn.
Oszczędności mają być odczuwalne dla mieszkańców. – Instalacja będzie miała moc 1,2 megawata. Przeliczając jej możliwości na obecne ceny energii to zaoszczędzone w skali spółdzielni ok. 600-700 tys. zł. Tyle mniej zapłacą mieszkańcy - doprecyzował Marcin Michalski, Z-ca Prezesa Zarządu SM Górczyn.
Członek zarządu Marcin Jabłoński, który podpisał umowę na dofinansowanie podkreślał, że realizowana przez spóldzielnię inwestycja może być przykładem dla innych. – To spora instalacja i bardzo ciekawy projekt, swego rodzaju przetarcie szlaku oraz pokazanie dobrego przykładu innym spółdzielniom mieszkaniowym, że mogą pozyskiwać środki unijne i efektywnie je wykorzystywać – przekonywał Marcin Jabłoński.
O pieniądze na OZE mogły się starać podmioty z całego województwa. - Gospodarka niskoemisyjna to działanie, które w ostatnim czasie kosztowało nas bardzo dużo pracy, ujmując szerszy kontekst. Sam konkurs cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Zgłoszono bardzo dużo projektów. Udało się zwiększyć początkowo zaplanowaną kwotę, dzięki czemu sporo wniosków otrzymało dofinansowanie. Pojawiały się pomysły na zadania o różnej skali - cieszył się członek zarządu Marcin Jabłoński.
- Dużo mówimy o odnawialnej energii i konieczności budowy tego typu instalacji, ale to wymaga sporej odwagi oraz wizji na przyszłość. Instalacje wydają się dosyć drogie, wskazuje się na spory okres zwrotu inwestycji, dlatego oparcie się o OZE bywa wymagające. Tym bardziej gratuluję tej inwestycji – podsumowała poseł Krystyna Sibińska.
Prace związane z realizacją zadania ruszą jeszcze w tym roku i zakończą się w 2022 r. Ich całkowity koszt to 7 mln zł.