Przejdź do komentarzy

TAK dla Unii Europejskiej, NIE dla weta wobec budżetu

obrazek Samorząd województwa lubuskiego wspiera akcję PotrzebUEmy, której celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zawetowania budżetu unijnego przez rząd Polski. - To jest ten moment, kiedy nie można milczeć! - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Akcję organizuje stowarzyszenie Samorządy dla Polski. To sprzeciw wobec zapowiadanego przez rząd weta dla unijnego budżetu. Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości, do których należą: poszanowanie godności i praw człowieka, wolność, demokracja, równość i praworządność. Te wartości są kluczowe, podobnie jak zasada pomocniczości, która jest zapisana w systemie prawnym UE. 98 miliardów złotych pozyskały z dotacji unijnych polskie samorządy w latach 2014-2020. 80 proc. tej kwoty wspólnoty lokalne przeznaczyły na inwestycje poprawiające jakość życia swoich mieszkańców, pozostałe środki były wydatkowane na projekty społeczne. Bez tych środków tak spektakularny rozwój naszych miast, gmin i wsi nie byłby możliwy. Szczególnie teraz, w sytuacji kryzysu finansów samorządowych spowodowanego pandemią oraz polityką rządu, odcięcie się od unijnych pieniędzy dla wielu wspólnot może okazać się zabójcze – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

 - Teraz obraduje Rada Europejska dlatego w dniach 9 -11 grudnia wyrażamy swoją solidarność z Unią Europejską, która jest dla nas wspólnotą wartości. Poszanowanie godności, praw człowieka, wolności, demokracji, równości i praworządności. Szczególnie teraz, w mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Akcja odbędzie się w dniach 9-11 grudnia. Jak wziąć w niej udział? Sposoby są trzy:

  1. Ustawienie nakładki specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe  na facebooku
  2. wywieszenie flagi – polskiej, unijnej, lokalnej.
  3. 10.12 w południe – odtworzenie lub wspólne zaśpiewanie hymnu Unii Europejskiej „Oda do Radości”

- Poprzez symboliczne wywieszenie flag w dniach 9-11 grudnia chcemy pokazać jak ważna jest dla nas obecność w Unii Europejskiej. My chcemy praworządności i środków, chcemy być członkami Unii – mówi Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, prezes Stowarzyszenia Samorządy dla Polski.