Przejdź do komentarzy

Szpitale na pierwszej linii frontu

obrazek

Stan zakupów sprzętu ratującego życie oraz środków ochrony osobistej dla szpitali postawionych w stan gotowości oraz sytuacja finansowa jednostek to tematy wideokonferencji marszałek Elżbiety Anny Polak z dyrektorami i prezesami tych lecznic. Samorząd województwa w ramach środków z budżetu Unii Europejskiej na zakupy związane z walką z pandemią przeznaczył 50 mln zł.

Sprzęt, który ratuje życie

Na projekt zakładający zakup sprzętu ratującego życie, testy oraz środki ochrony osobistej samorząd województwa w ramach RPO Lubuskie 2020 przekierował 50 mln zł. 43,5 mln zł to wartość złożonego zamówienia. Do szpitali do tej pory dotarł sprzęt o wartości 23,2 mln zł.

Na zakup sprzętu dla szpitala jednoimiennego w Gorzowie przeznaczono 15,9 mln zł. Do tej pory do lecznicy dotarł sprzęt o wartości 8,9 mln zł (34 pozycje z 44 zamówionych). Pozostała część zamówienia ma dotrzeć do końca czerwca. Dla Szpitala Uniwersyteckiego zamówiono sprzęt o wartości 8,4 mln zł. Do jednostki do tej pory dostarczono zakupy o wartości 6,2 mln zł. Sprzęt jednak sukcesywnie jest dostarczany. Postawiony w stan gotowości szpital w Torzymiu zamówił sprzęt o wartości 1,2 mln zł. Obecnie większość zamówionego sprzętu o wartości 948 tys. zł jest już w jednostce.

Samorząd województwa w ramach realizowanego projektu zamówił sprzęt dla szpitali postawionych w stan gotowości, niepodlegających samorządowi województwa. I tak dla szpitala w Sulechowie zamówiono sprzęt o wartości 3,3 mln zł (w szpitalu jest już sprzęt o wartości 1,1 mln zł), dla szpitala 105 w Żarach o wartości 801 tys. zł, a dla Szpitala na Wyspie o wartości 1,9 mln zł.

Samorząd województwa przekazał także 5 mln zł dla szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie na zakup testów.

Szpital w Gorzowie zakupił 5480 testów (do tej pory dotarło 1400 sztuk), z czego wykonano 1192 testy (jeden wynik pozytywny).

Szpital w Zielonej Górze zakupił 6000 testów (do tej pory dotarło 2400 sztuk), z czego wykonano 1398 testów (w tym 6 pozytywnych).

Szpitale płacą za COVID-19

Spotkanie marszałek z dyrektorami i prezesami jednostek dotyczyło także sytuacji finansowej związanej z walką z cOVID-19. Przedstawiciele szpitali skarżyli się na działania NFZ i Urzędu Wojewody. Chodzi o korekty ryczałtów, nawet o minus 20%. - Takie działania nie powinny być realizowane. Była przecież na początku taka informacja, że będzie podwójne finansowanie plus ryczałt i inne środki. Musimy mówić jednym głosem, że tak nie można, że to zakłóca bieżącą działalność szpitali. Jak będziemy solidarnie walczyć, to są większe szanse. Przygotujemy stanowisko w tej sprawie, to jest oburzające. Najpierw wojewoda postawił w stan gotowości szpitale, zakazał wykonywania procedur, a teraz obcina środki, co determinuje kolejny kontrakt – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marzena Toczek/Biuro Prasowe