Przejdź do komentarzy

Szpitale czeka termomodernizacja

Zarząd województwa podjął decyzję, dzięki której szpitale w Nowej Soli i Słubicach oraz WOMP w Gorzowie będą mogły starać się o dofinansowanie na termomodernizacje. Mowa o łącznej kwocie 17 mln zł.


Dofinansowanie dla szpitali i WOMP-u
Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Nowej Soli miałby otrzymać 11 mln zł, Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach - 5 mln zł, a Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp. - 1 mln zł. - Te projekty będą realizowane w trybie pozakonkursowym. Zarząd województwa podjął decyzję w sprawie identyfikacji projektów, kolejnym etapem będzie wezwanie do złożenia projektów, ocena ekspercka i decyzja o dofinansowaniu. I tak właśnie - zielona kraina nowoczesnych technologii krok po kroku coraz bliżej - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dodajmy, że ze względu na zmieniający się co miesiąc limit dostępnych środków, kwoty te mogą ulec zmianie na poszczególnych etapach prac nad zakontraktowaniem projektów (identyfikacja, wezwanie do złożenia wniosku, ocena, podpisanie umowy).

Termomodernizacje zrealizowane w ramach RPO Lubuskie 2020
Szkoły, szpitale, przedszkola, pływalnie, domy kultury – to tylko kilka przykładów typów placówek, które otrzymały unijne dofinansowanie do termomodernizacji w ramach RPO Lubuskie 2020. W sumie do beneficjentów popłynęło 212 mln, co w połączeniu z wkładami własnymi pozwoliło na przeprowadzenie inwestycji o łącznej wartości 292 mln zł! - Podejmujemy szereg działań związanych z ochroną środowiska, podnoszeniem komfortu życia mieszkańców województwa lubuskiego. W tej kategorii mieszczą się także projekty związane z termomodernizacją - komentuje członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zysk z tych inwestycji ma dwojaki charakter. Po pierwsze zyskują mieszkańcy, bo swoje sprawy załatwiają w bardziej komfortowych warunkach, po drugie placówki, ponieważ redukują koszty związane z ogrzewaniem budynków. - Jestem przekonany, że uzyskane w ten sposób oszczędności zostaną przeznaczone na przeprowadzenie innych, niezbędnych działań - tłumaczy członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zakres prac termomodernizacyjnych był bardzo szeroki. Najczęściej obejmował wymianę instalacji grzewczych oraz elektrycznych wraz z systemami zarządzania energią. W ramach remontów wymieniano również okna, drzwi i dachy, zwiększając szczelność budynków. Należy wspomnieć o jeszcze jednym istotnym aspekcie. Termomodernizacje to działania w pełnej mierze proekologiczne. Pozwalają zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, a więc wpływają na lepszą jakość powietrza. Poza tym w ramach projektów beneficjenci montowali systemy OZE. Tym sposobem w np. szkołach pojawiły się nowoczesne panele fotowoltaiczne.

Działania mają być kontynuowane także w nowym budżecie UE na lata 2021-2027. Informacje o konkursach będą dostępne na naszej stronie.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego