Przejdź do komentarzy

Szpital w Torzymiu będzie bardziej ekologiczny. Umowa na termomodernizację podpisana

obrazek
W Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu została podpisana umowa na termomodernizację. Zmiany dotyczą m.in. systemu centralnego ogrzewania.

 

Przy modernizacji instalacji CO oraz systemu ciepłej wody użytkowej będą wykorzystane odnawialne źródła energii. Głównym celem projektu jest modernizacja energetyczna szpitala w Torzymiu oraz przejście na gospodarkę niskoemisyjną.

Unijne projekty chronią środowisko i dają oszczędności

– Mamy wiele powodów, by być dumni z tego, jak zmieniają się lubuskie jednostki ochrony zdrowia. To świadome działania zapoczątkowane lata temu, umiejętne sięganie po środki unijne. Teraz, kiedy pojawiły się nowe możliwości, pieniądze, które Unia Europejska przeznaczyła regionom na wsparcie ochrony zdrowia, na realizację różnego rodzaju projektów termomodernizacyjnych, ci którzy byli dobrze przygotowani, opracowali potrzebne aplikacje, mogą cieszyć się z otrzymanego dofinansowania. Jednym z takich właśnie projektów jest ten, który będzie dzisiaj w symboliczny sposób zainicjowany – mówił Marcin Jabłoński, członek Zarządu Województwa Lubuskiego w dniu podpisania umowy, czyli 25 sierpnia 2023 r.

Inwestycja w szpitalne obiekty w Torzymiu jest jednym z kilkunastu projektów termomodernizacyjnych, na które przeznaczono ponad 50 mln złotych. – Wszystkie te projekty wpisują się w działania związane z ochroną klimatu, ze wsparciem tego wszystkiego, co wiąże się z poszanowaniem środowiska. Projekty te pomogą zoptymalizować, zracjonalizować koszty funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia, placówek oświatowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii zaopatrywania w ciepło, w prąd, we wszystkie media, które są niezbędne, a jednocześnie pozwoli to ograniczyć emisję wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji – dodał członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

– Gratuluję serdecznie państwu pozyskania tych środków i sprawnego przygotowania tego projektu. Mam nadzieję, że realizacja przyniesie spodziewane efekty i niedługo spotkamy się na otwarciu projektu – zwrócił się M. Jabłoński do władz szpitala.

Planowany termin zakończenia projektu to koniec listopada 2023 r. Ogółem termomodernizacja szpitalnych budynków w Torzymiu będzie kosztować ponad 17 mln złotych, z czego ponad 14 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach programu REACT-EU. To fundusze przeznaczone na pomoc w kryzysie związanym z pandemią COVID-19.

obrazek

Szpital stawia na jakość leczenia, ale i na ekologię

Działanie, które będzie obecnie realizowane w Torzymiu, to kontynuacja wcześniejszych inwestycji termomodernizacyjnych. – Pan marszałek Marcin Jabłoński podpisywał już umowy na pewne przedsięwzięcia związane także z obszarem termomodernizacji, jej pierwszym etapem. Zapoczątkował ten trend, który staramy się kontynuować przy wsparciu i zaangażowaniu samorządu województwa lubuskiego. To wsparcie i zaangażowanie samorządu, ale także naszych parlamentarzystów, którzy lobbują na rzecz naszego regionu powoduje, że mamy możliwość i wykorzystujemy tę szansę, możemy wdrażać i realizować projekty. Za to ogromne i serdeczne dzięki – mówiła Katarzyna Lebiotkowska, prezes zarządu Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego.

– Jesteśmy szpitalem, którego priorytetem jest leczenie. Ale jako menadżerowie doświadczeni i podążający za ogólnoświatowymi trendami dbamy również o środowisko. Staramy się, aby przy okazji działań, które wdrażamy w aspekcie poprawy dostępności i jakości leczenia, dbać również o ten aspekt ekologiczny – podkreśliła prezeska szpitala.

Co zostanie wykonane w szpitalu?

Projekt obejmuje w szczególności:

  • roboty budowlane, w tym prace ziemne, budowlano-montażowe, instalacyjne, wykończeniowe
  • termomodernizację czterech budynków szpitala polegającą na ociepleniu ścian zewnętrznych, ociepleniu stropu pod strychem, wymianie stolarki okiennej oraz drzwiowej, modernizacji instalacji c.o., wymianie oświetlenia oraz modernizacji instalacji elektrycznej.
  • modernizację kotłowni polegającą na zastosowaniu dodatkowych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła typu powietrze-woda, pompy ciepła solarnej oraz kotła gazowego.
  • modernizację lokalnej sieci ciepłowniczej obejmująca wymianę sieci na sieć preizolowaną.

obrazek

Milion kilowatów oszczędzonej energii

Termomodernizacja przyczyni się do spadku rocznej emisji gazów cieplarnianych i mniejszego zużycia energii elektrycznej. Korzyści i rozmiar inwestycji przedstawił Tomasz Pisarek, dyrektor ds. administracyjno-gospodarczych i inwestycji w szpitalu w Torzymiu. – Redukcja emisji gazów cieplarnianych to ok. 48 ton rocznie. Jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia energii pierwotnej budynków, mówimy tu o skali 1 mln kilowatów rocznie. To pokazuje, jak duża jest to inwestycja. Wielkość inwestycji może też zobrazować fakt, że pompy ciepła, które tutaj montujemy, są tak duże, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wymusza zmianę transformatora z 400 kWh na 1000 kWh. A to z kolei wymusza wymianę wszystkich linii energetycznych w szpitalu, ponieważ te, które są (a nie są stare), nie są w stanie przebić takiej energii. Stąd skala tej inwestycji tworzy kwotę 18 mln złotych. Prawie 15 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nas jako szpitala nie byłoby stać na to, żeby zabezpieczyć wkłady własne. Zarząd Województwa Lubuskiego zabezpieczył te środki w formie dotacji celowej i dzięki temu szpital w Torzymiu może realizować tak potężne inwestycje – powiedział T. Pisarek.

Pieniądze na ochronę zdrowia są wciąż potrzebne

Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki zwrócił uwagę, że takie projekty są możliwe dzięki oddaniu w ręce samorządów kompetencji do zarządzania ochroną zdrowia: – Te działania świadczą o tym, że Polską da się efektywnie zarządzać, kiedy jest się blisko ludzkich potrzeb i kiedy można racjonalnie podejmować decyzje, które będą się wpisywać w potrzeby lokalnych społeczności. Cieszę się też, że na poziomie Unii Europejskiej w wyniku trudnych dla nas dwóch lat pandemii koronawirusa udało się nieco zrewidować podejście do ochrony zdrowia i przeznaczyć ogromne pieniądze na tę dziedzinę życia. REACT-EU jest przykładem tego, że po pandemii dostrzeżono, że ochrona zdrowia musi być dofinansowana w państwach europejskich. Cieszymy się, że możemy zmieniać ochronę zdrowia w województwie lubuskim. Świadczone usługi są na coraz wyższym poziomie.

Senator Władysław Komarnicki wspomniał, że o planach rozwoju szpitala w Torzymiu dowiedział się już w 2017 r. – Pani prezes, na ręce pani i pana wiceprezesa składam serdeczne podziękowania. Działacie bardzo ekspansywnie – powiedział senator. Podziękował również za pracę, jaką personel szpitala wykonał podczas pandemii.

– I jeszcze jedne podziękowania: w Gorzowie walczyłem 9 miesięcy o przychodnię geriatrii z przedstawicielem lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 9 miesięcy, żeby powstała przychodnia geriatrii! A tu od 1 września powstaje coś, co wzbudza szacunek i trzeba nisko pokłonić się dwójce prezesów, ale muszę podziękować i panu marszałkowi Jabłońskiemu, i panu posłowi Sługockiemu, bo wiem, że nigdy by to nie powstało, gdyby nie wsparcie i zrozumienie – dodał senator.

W wydarzeniu uczestniczył też Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE