Przejdź do komentarzy

Świętujmy razem w Słubicach!

W czwartek 9 maja br. podczas Pikniku Europejskiego w Słubicach będziemy świętować 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Porozmawiamy o przyszłości Polski i Lubuskiego we wspólnocie, a także o tym, jak przynależność do wielkiej, unijnej rodziny zmieniła nasz region. Gospodarzem wydarzenia będzie marszałek Elżbieta Anna Polak. Po raz dziewiąty Słubice i Frankfurt organizują Dzień Europy, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Europejskie spotkania w Dwumieście”. Inauguracyjnym spotkaniem będzie symulacja posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

 

Piknik Europejski
#LubuskieChallange to cykl spotkań, który stanowi rodzaj debaty publicznej na temat celu i efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju województwa w aspekcie wydatkowania Funduszy Europejskich. W Słubicach poznamy zwycięzców konkursów: „Lubuska Szkoła Europejska”, „Lubuska Gmina Europejska”, „Lubuski Przedsiębiorca Europejski’.

O godz. 12.00 zaplanowano panel dyskusyjny pn. „Europejki i Europejczycy rozmawiają”, poświęcony kwestiom rozwoju regionu, przyszłości polityki spójności oraz przemian zachodzących przy udziale środków unijnych. Po debacie odbędzie się sadzenie dębu, nie zabraknie również urodzinowego, unijnego tortu.

Od godz. 14.00 będzie można skorzystać z atrakcji skierowanych do młodszych jak i starszych mieszkańców. W Strefie „Kreatywne Lubuskie” najmłodsi Lubuszanie, pod opieką animatorów, przeobrażą się w kreatywnych konstruktorów. w Strefie Eco zostanie zorganizowany Bike Bar, w którym jadąc na rowerze, siłą własnych mięśni będzie można przygotować zdrowy koktajl owocowy. Odwiedzający strefę będą mogli też dokonać recyklingu t-shirtów w nowe przedmioty codziennego użytku, m.in. torbę na zakupy, biżuterię, fartuszek kuchenny.

W Słubicach będzie można obejrzeć wielkoformatową wystawę fotografii, dzięki której mieszkańcy zobaczą jakie zmiany dokonały się w regionie w ciągu 15-letniego członkostwa Polski w UE.

1 maja 2004 roku – dokładnie 15 lat temu, Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta decyzja otworzyła szeroko drzwi rozwoju dla kraju i regionów. Do Lubuskiego popłynął strumień pieniędzy, który dobrze zainwestowaliśmy w rozwój.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej nasz region pięknieje i dynamicznie się zmienia! Chcemy pokazać, że lubuskie gminy i miasta są europejskie, a Lubuszanie potrafią efektywnie wykorzystywać środki unijne.
 

Program pikniku

 

„Europejskie spotkania w Dwumieście”
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 Parlamentem Europejskim w Collegium Polonicum. Młodych ludzi, z obu stron Odry, przywitają burmistrzowie Dwumiasta: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Thomas Kralinski z landu Brandenburgia, Bernhardem Schnittgerem z przedstawicielstwa Komisji UE w Berlinie oraz starosta słubicki Leszek Bajon.

Program Dnia Europy obfituje w wiele ciekawych spotkań, które przygotowało wspólnie 15 instytucji z Dwumiasta. Organizatorzy zapraszają m.in. na Wyspę Ziegenwerder, gdzie podczas pikniku będzie można porozmawiać o przyszłości Europy (wyniki dyskusji zostaną zaprezentowane w czerwcu podczas Festiwalu Unithea ), na warsztaty Street Art, kurs tańca, podczas którego będzie okazja poznać polską i niemiecką kulturę poprzez taniec charakterystyczny dla danego kraju czy warsztaty w laboratorium chemicznym, gdzie młodzi ludzie przeprowadzą doświadczenia obrazujące skutki aktywnego i biernego palenia. Będzie też konkurs wiedzy „Polska i Słubice w Unii Europejskiej” wycieczka po Dwumieście organizowana przez Polsko-Niemiecką Informację Turystyczną, która zakończy się na dachu Collegium Polonicum, a wieczorem transgraniczne party przy polskiej i niemieckiej muzyce.

Nad Dniem Europy w Dwumieście patronat objęli: premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke oraz  marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Dzień Europy, wspólnie z partnerami z obu stron Odry, przygotowało Frankfurcko-Słubickie Centrum Kooperacji.

Cały program Dnia Europy można znaleźć na stronie: www.frankfurt-slubice.eu