Przejdź do komentarzy

Święto Funduszy Europejskich w Słubicach!

 
- Każdy chce spróbować chociaż kawałek euro z unijnego tortu. A w regionie lubuskim, tylko w ostatniej dekadzie, zostało zainwestowanych 18 mld zł – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak w Słubicach.

To słowa symboliczne, bo przez lubuską marszałek zostały wypowiedziane w trakcie… krojenia wielkiego tortu podczas Pikniku Funduszy Europejskich w Słubicach. Wypiek miał unijną flagę, wyglądał i smakował wybornie.

Jesteśmy świadkami cywilizacyjnego skoku

- Przyjechałam do Was drogą ekspresową S3, która nigdy by nie powstała, gdyby nie Fundusze Europejskie. Ale Fundusze nie zostały przeznaczone tylko na infrastrukturę, lecz również na sprzęt wysokospecjalistyczny w szpitalu powiatowym w Słubicach czy Klub Seniora w Słubicach. To projekty, które zostały zrealizowane w całym województwie i dzisiaj możemy powiedzieć odpowiedzialnie: Jesteśmy świadkami cywilizacyjnego skoku! – dodała marszałek Elżbieta Anna Polak w niedzielę 14 maja 2023 r. na Placu Bohaterów w Słubicach.

- Każda rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej to powód do wielkiego święta. A w przyszłym roku to będzie już 20 lat. Chcemy dalej korzystać z tego wszystkiego, co oferuje nam Unia Europejska, dlatego popularyzujemy ideę członkostwa Polski we wspólnocie cywilizowanych, nowoczesnych, demokratycznych państw i protestujemy przeciwko wszystkim tym, którzy mówią, że z Unią Europejską wiążą się jakiekolwiek zagrożenia. Nie możemy pozwolić na to, by marnotrawiono możliwości, jakie oferuje nam Komisja Europejska – podkreślał Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego, który odpowiada za wdrażanie funduszy unijnych w regionie.

Dzięki Funduszom możemy realizować nasze marzenia

W niedzielę w Słubicach na uczestników pikniku czekał nie tylko unijny tort, ale też gry edukacyjne, ekowarszaty, mobilny park linowy, energorower połączony z torem wyścigowym, refleksomierz, bar kawowy czy strefa relaksu. Każdy mógł się dowiedzieć, jak zmienił się nasz region dzięki Funduszom Europejskim oraz – za darmo i bez kolejki – przebadać się. To zasługa Strefy Zdrowia, w której swoje stoiska miały marszałkowskie jednostki zdrowia oraz słubicki szpital powiatowy. A w nich można było zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru, poziom lipidów, poznać analizę swojego ciała czy wziąć udział w warsztatach pierwszej pomocy. Były też informacje o programach profilaktycznych, można było wesprzeć akcję „Tak dla Lubuskiej Onkologii” oraz porozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą z ratownikami WOPR.

Nie zabrakło również rozmów o przyszłości. – Jesteśmy do Waszej dyspozycji, chcemy rozmawiać o tym, co nas czeka do 2027 r., ponieważ mamy na stole 915 mln euro z nowej unijnej perspektywy. To ponad 4 mld zł. Wiemy już, jak te środki zostaną zainwestowane w regionie lubuskim. Przede wszystkim będziemy finansować inteligentny rozwój, projekty innowacyjne, nie tylko w infrastrukturę, ale również w innowacje społeczne. Będą też projekty w zieloną gospodarkę, w termomodernizację, biogospodarkę niskoemisyjną. Ale zadbamy również o region silny społecznie, bliżej obywatela, region dobrze zarządzany. Gwarantujemy to – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa, zaapelował o wsparcie dla Unii Europejskiej oraz idei europejskich. - Przez różnego rodzaju dziwne figury, które wykonuje polski rząd, nie możemy korzystać z Krajowego Planu Odbudowy. To środki o podobnej wielkości jak te, którymi dysponujemy teraz. Dzięki nim moglibyśmy jeszcze szybciej i skuteczniej przeobrażać naszą Ojczyznę, nasz region, miasta, miasteczka i wsie. Dlatego prosimy, byście wspierali wszystko to, co się z Unią Europejską wiąże i korzystali z Funduszy Europejskich. Dlatego jeździmy po całym województwie i w każdym z powiatów opowiadamy, jak korzystać z Funduszy, by można było realizować ważne i wartościowe projekty oraz nasze marzenia. Dziękujemy za Waszą obecność. Opowiadajcie o Unii Europejskiej, częstujcie się tortem - tym symbolicznym, ale też tym prawdziwym, który wynika z projektów realizowanych z dotacji unijnych. W najbliższych latach do województwa lubuskiego trafi 915 mln euro! – przekonywał Marcin Jabłoński.

Spotykamy się 3 czerwca w Zielonej Górze

W funduszowym pikniku w Słubicach wzięła także udział posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska. Następny piknik zdrowia odbędzie się 3 czerwca w Zielonej Górze na terenie Regionalnego Centrum Animacji Kultury. W Dniu Wolności!

#FunduszeEuropejskie #UEdlaPL #FunduszeUE