Przejdź do komentarzy

Spotkanie nt. partnerstwa samorządowego w Łęknicy

obrazek
 
W środę, 20 grudnia 2023 r. w Łęknicy odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu poświęconego partnerstwom samorządowym. Omówiono na nim kolejną strategię terytorialną – dokument, który jest warunkiem skorzystania z unijnych funduszy.

 

Spotkania dotyczące partnerstw samorządowych rozpoczęły się 22 listopada 2023 r. od wizyty w Kalinowie w powiecie świebodzińskim. Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński wyjaśniał wówczas, że ich celem jest sprawdzenie stanu przygotowań do wprowadzenia w życie tzw. wymiaru terytorialnego – części programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027", która dotyczy samorządów lokalnych zorganizowanych w porozumieniach. Rozmowy w siedzibach partnerstw mają też zmotywować do przyspieszenia prac nad przygotowaniem strategii terytorialnej.

– Chciałbym, żebyśmy spotkali się na terenie wszystkich porozumień. To daje nam pewien ogląd sytuacji, abyśmy w jak najkrótszym czasie dokonali oceny, na jakim jesteśmy etapie, ale też wymienili komunikaty, które pomogą państwu szybciej się przygotować – mówił marszałek Marcin Jabłoński.

Partnerstwo jak województwo w miniaturze

– To czwarte partnerstwo, które odwiedzamy – z Łęknicą, jego liderem na czele. Państwa partnerstwo to miniwojewództwo lubuskie – to taki zbieg okoliczności, że jest w kształcie naszego województwa – zauważyła Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego.

Oprócz Łęknicy Partnerstwo na rzecz Łuku Mużakowa tworzą Tuplice, Trzebiel, Brody, Przewóz i Lipinki Łużyckie. Środki przeznaczone dla tego porozumienia samorządowego to ponad 3,8 mln euro. Będą wykorzystane na takie cele, jak konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój obszarów wiejskich, edukacja, cyfryzacja i mobilność miejska. 

Na spotkaniu w Łęknicy reprezentanci partnerstwa zaprezentowali projekty, które znalazły się w przygotowanej przez nich strategii terytorialnej. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego omówili zaś zasady weryfikacji strategii. 

obrazek

Ocena strategii ruszyła

W Urzędzie Marszałkowskim rozpoczęła się już procedura oceny strategii terytorialnych samorządów. Dotyczy to również dokumentu złożonego przez Partnerstwo na rzecz Łuku Mużakowa, który wpłynął do Instytucji Zarządzającej 6 grudnia 2023 r. – Procedura oceny zakłada dwa etapy: nieustawowy i drugi w trybie ustawowym. Cztery strategie zostały już złożone. Dwie pierwsze to ZIT-y Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, kolejne to strategia Skąpego, Łagowa i Lubrzy oraz strategia Partnerstwa na rzecz Łuku Mużakowa, którą dziś omawiamy – powiedziała dyrektor Sylwia Pędzińska.

– Strategie powinny zostać zatwierdzone przez nas jako Instytucję Zarządzającą do końca 2024 roku. Zarząd Województwa Lubuskiego będzie podejmował decyzję w formie uchwały na temat państwa strategii. Nasz nabór i procedury mają charakter ciągły. Czekamy na dokumenty, można je do nas składać, poprawki tak samo – dodała Małgorzata Mizera-Wołowicz, zastępczyni dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej.

W spotkaniu wzięli także udział: Marek Kamiński – dyrektor Departamentu Programów Regionalnych, Adam Misiaszek – zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej, Andrzej Gembara – zastępca dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Bartłomiej Kobiernik – kierownik Wydziału Wielofunduszowości w Departamencie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Jacek Dobrowolski – pracownik Departamentu Rozwoju i Innowacji.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE