RPO-L2020. Termomodernizacja i ochrona środowiska z większym wkładem finansowym
– Do końca staramy się jak najefektywniej wykorzystać fundusze unijne. Mamy zakontraktowane już 100 procent, ale wciąż pojawiają się możliwości, by zwiększyć dofinansowanie niektórych z projektów. Udało nam się wygospodarować niemałe kwoty. Myślę, że pomogą państwu zrealizować te projekty, poprawić parametry waszych budżetów i lepiej przygotować się do sięgania po nowe środki, bo wierzę w to, że będziemy niedługo spotykać się po to, żeby podpisać nowe umowy – mówił w czwartek, 9 listopada 2023 r. do beneficjentów funduszy Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.
– Postanowiliśmy przeznaczyć końcowe środki z RPO na te przedsięwzięcia, które są bliskie sercu zielonego Lubuskiego, czyli wesprzeć te projekty, które są otwarciem w kierunku ochrony środowiska, nowych technologii związanych z zaopatrzeniem w energię elektryczną i nie tylko. Dlatego postanowiliśmy zaprosić forpocztę takich projektów, żeby trochę o nich opowiedzieć i podpisać oraz wręczyć już podpisane aneksy zwiększające dofinansowanie przedsięwzięć będących w końcówce realizacji – dodał Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL.
GALERIA
Ćwierć miliarda na termomodernizację
Na projekty związane z termomodernizacją przeznaczono w ramach RPO-L2020 dodatkowe 250 mln złotych. 750 tys. złotych z tej puli otrzymał Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w zielonogórskim Drzonkowie. Dzięki tym funduszom ośrodek dokończy inwestycję w termomodernizację obiektów. – Te środki umożliwią pełną realizację wieloletniego projektu, który rozpoczął się w 2018 roku. Jest to element zielonej transformacji ośrodka w Drzonkowie, którego zadaniem przede wszystkim było znaczne zmniejszenie zużycia energii pierwotnej – 4 mln 700 tys. kWh rocznie mniej oraz zużycie emisji dwutlenku węgla o 1 tys. ton rocznie. Termomodernizacja zawierała kilka istotnych elementów – oprócz tradycyjnej termomodernizacji 11 budynków, czyli ocieplenia, były to nowe źródła zasilania w energię elektryczną. Większość budynków jest już odciętych od gazu – 11 budynków jest podłączonych do pomp. Fotowoltaika to 4 farmy fotowoltaiczne, prawie 1000 paneli. W tej chwili budujemy małą elektrociepłownię – mamy bardzo nowoczesną turbinę gazową, jedną z nielicznych w Polsce, która została zakupiona w amerykańskiej firmie i będzie produkować prąd i jednocześnie ciepło. Jeśli połączymy produkcję prądu z fotowoltaiki i turbiny, przy dobrej pogodzie 90 proc. energii elektrycznej będziemy mieli swojej. Oczywiście znacznie zmniejszy się też zużycie gazu – wyjaśnił Bogusław Sułkowski, dyrektor WOSiR-u.
– Chciałbym pogratulować pełnej realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Dziękuję panu marszałkowi i dyrektorowi departamentu i jego pracownikom za wieloletnią życzliwość. To nie są łatwe projekty. Wymagają konsultacji, życzliwości, wsparcia i z tym się zawsze spotkaliśmy – dodał dyrektor.
Cała inwestycja w termomodernizację obiektów WOSiR-u kosztowała 15 mln złotych.
573 tys. złotych trafiło do gminy Nowe Miasteczko, która realizuje projekt termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. – W naszym przypadku była to termomodernizacja budynków oświatowych Zespołu Szkół nr 1. Było to 5 obiektów. Inwestycja była bardzo oczekiwana i obejmowała wymianę źródeł ciepła, czyli starych pieców (w tej chwili ogrzewamy budynki pompami ciepła wspomaganymi gazem), ocieplenie budynków i panele fotowoltaiczne. Wnioskowaliśmy o dodatkową pulę ze względu na to, że zwiększyliśmy moc paneli fotowoltaicznych, które zasilają pompy ciepła. Nasze obiekty szkolne dzięki dofinansowaniu, za które bardzo serdecznie dziękujemy, otrzymały drugie życie i w tej chwili są jednymi z nowocześniejszych w naszej gminie – mówiła burmistrz Nowego Miasteczka Danuta Wojtasik.
Fundusze unijne pomagają chronić środowisko
Dodatkowe fundusze z RPO uzyskała również inwestycja polegająca na wzmocnieniu kapitału przyrodniczego regionu. 250 tys. złotych otrzymał Nowogród Bobrzański. – Nasz projekt był realizowany na obszarach przyrodniczych. Chodziło nam o to, żeby nakierować ludność na to, by nie niszczyć przyrody. To nam się naprawdę udało. Od co najmniej roku funkcjonuje kąpielisko, wokół powstały ścieżki i pomosty. Gdyby nie środki unijne, stalibyśmy w miejscu. Dofinansowanie na koniec roku w takiej kwocie jest dla naszej gminy niesamowite – powiedział burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak.
Kolejne wsparcie trafiło też do Celowego Związku Gmin CZG-12 zajmującego się gospodarką odpadami. 291 tys. złotych to dofinansowanie modernizacji linii sortowniczej w Długoszynie wraz z rozbudową Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Krzeszycach. – Gdybym nie miał sygnału, kiedy startowaliśmy z tą linią sortowniczą, że będę miał środki unijne na ten cel, nie wystartowałbym, nie byłoby tej decyzji – przyznał Robert Paluch, przewodniczący zarządu Celowego Związku Gmin CZG-12. – W momencie tego sygnału, że poszerzenie konkursu jest możliwe, bo jest to kolejne dofinansowanie w ramach tego konkursu, wtenczas podjęliśmy decyzję, żeby modernizować linię sortowniczą. Cała wartość tej inwestycji to 18 mln złotych – mówił R. Paluch.
Będą następne fundusze, ale i konkurencja
– Sami państwo widzicie, że wspieramy projekty, które mają swoich liderów. Widać, że żyjecie państwo tymi projektami: znacie je, stoicie za nimi, macie pasję do tego, żeby realizować następne. Ale to też pokazuje, że będzie konkurencja, dlatego trzeba być przygotowanym, trzeba być dalej zdeterminowanym. To nie jest tak, że te pieniądze leżą na ulicy – musimy o nie wspólnie powalczyć, będziemy państwa wspierać – zapewniał Marszałek Województwa Lubuskiego.
Marszałek Marcin Jabłoński zachęcał m.in. do sięgnięcia po pieniądze przeznaczone dla porozumień samorządów. – Kwota blisko 185 euro na mieszkańca pozwoli państwu na zrealizowanie w ramach tych porozumień wielu ciekawych przedsięwzięć – przypomniał M. Jabłoński.
#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE