Przejdź do komentarzy

Rowerem na weekend

 

Zbliżający się długi weekend to świetna okazja do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dobrym pomysłem dla aktywnych są wycieczki rowerowe po malowniczej Ziemi Lubuskiej. Dzięki Funduszom Europejskim możemy skorzystać z kilometrów nowych ścieżek rowerowych wybudowanych w naszym regionie.

Jedną z największych inwestycji jest projekt pn. „Kolej na rower – Budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego”. Wartość przedsięwzięcia to ponad 17,5 mln zł, z czego blisko 15 mln zł stanowiło dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Projekt został zrealizowany przez Powiat Nowosolski w partnerstwie z Miastem Nowa Sól, Gminą Nowa Sól, Gminą Otyń, Gminą Kożuchów oraz Gminą Kolsko.

Ścieszka licząca ponad 48 km przebiega przez malownicze tereny śladem nieczynnej linii kolejowej nr 371 Wolsztyn – Żagań. Możemy nią dojechać ze Stypułowa w Gminie Kożuchów do Sławocina w Gminie Kolsko. Jedną z atrakcji na trasie jest przejazd przez most kolejowy na Odrze w Stanach. Inwestycja została powiązana z istniejącą siecią dróg rowerowych na terenie powiatu nowosolskiego oraz powiatów ościennych.

Oprócz poprawy komunikacyjnej w zakresie alternatywnych form transportu oraz wzrostu atrakcyjności turystycznej woj. lubuskiego, projekt ma wpłynąć na roczny spadek emisji gazów cieplarnianych: 350,83 tony równoważnika CO2/rok 2020.

Źródło zdjęć: https://yolobike.pl