Przejdź do komentarzy

Regionalny Program Operacyjny 2020 na finiszu! Czas na podsumowanie jego realizacji

obrazek

GALERIA

 

- Osiągnęliśmy wszystkie wskaźniki, także te ministerialne. Serdecznie państwu dziękuję za wieloletni wkład pracy – mówił marszałek Marcin Jabłoński na posiedzeniu Komitetu Monitorującego RPO-Lubuskie 2020.
 

W poniedziałek, 11 grudnia 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim obradował Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020. W trakcie posiedzenia podsumowano wykonanie programu.

Obrady rozpoczął marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. – Jesteśmy już w finale programu. Dostałem dziś informację, że osiągnęliśmy wszystkie wskaźniki, także te ministerialne. Z tym większą chęcią przystępujemy do tego, by dopilnować wszystkich pozostałych szczegółów. Mamy do przyjęcia jedną uchwałę, która dotyczy zatwierdzenia planu ewaluacji Regionalnego Programu Operacyjnego 2020. Przedstawimy też informacje na temat stanu jego wdrażania – mówił marszałek do uczestników posiedzenia w Sali Kolumnowej w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

Treść uchwały dotyczącej planu ewaluacji oraz jego cel przedstawiła Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego: – Ewaluację musimy robić przed wdrażaniem programu, w trakcie i po, czyli pokazać, co wydarzyło się w programie i jaki to ma wpływ na wskaźniki makroekonomiczne i mikroekonomiczne w regionie. Uchwała dotyczy zmiany terminów realizacji dwóch badań ewaluacyjnych. Są też modyfikacje techniczne, ponieważ program zmieniał się w międzyczasie.

Członkowie Komitetu Monitorującego zagłosowali za przyjęciem zmian w planie ewaluacji.

obrazek

Podsumowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 podpisano 1377 umów na kwotę ponad 4 mld złotych, co stanowi 100,65 proc. alokacji programu. – Dlaczego ponad 100 proc.? Ponieważ kontraktujemy zawsze z limitem dostępnym na dany miesiąc przedstawionym przez Ministerstwo Finansów. Różnice kursowe w danym miesiącu pokrywa zawsze Ministerstwo Finansów – wyjaśniła dyrektor Sylwia Pędzińska.

658 umów zostało podpisanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 719 umów – w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Efekty programu to m.in. budowa 89 km dróg i 158 km nowej infrastruktury rowerowej, wsparcie ponad 12 tys. osób bezrobotnych i ponad 1,7 tys. przedsiębiorstw, utworzenie 1,3 tys. miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach, 3,7 tys. miejsc wychowania przedszkolnego. Ponad 7 tys. uczniów szkół zawodowych odbywało praktyki i staże u pracodawców. W trakcie pandemii COVID-19 dodatkowe wsparcie uzyskało 15 podmiotów leczniczych i 536 przedsiębiorców.

obrazek

Przykładowe projekty zrealizowane ze środków RPO to:

Ponadto w ramach dodatkowych środków z programu REACT-EU podpisano 11 umów na łączną kwotę ponad 50 mln złotych. Wsparcie otrzymały m.in. lubuskie szpitale – szpital pulmonologiczno-kardiologiczny w Torzymiu oraz Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) także osiągnięto wynik 100 proc. 53 podpisane umowy na ponad 225 mln zł to rezultat dla ZIT-u gorzowskiego, a 45 umów na ponad 245 mln zł – dla ZIT-u zielonogórskiego.

Szczegółowe informacje nt. stanu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego znajdują się w załączniku. 

Obecnie z RPO jest rozliczonych ponad 90 proc. środków. – Program zbliża się do końca. Teraz musimy go rozliczyć. Państwo jako beneficjenci musicie go rozliczyć do grudnia. W czerwcu 2024 r. musimy go zakończyć, co oznacza, że jeszcze będziemy się z państwem spotykali – mówiła do członków Komitetu Monitorującego dyrektor Sylwia Pędzińska.

– Przy okazji chciałbym państwu serdecznie podziękować za cały wieloletni wkład pracy. Myślę, że miłe będzie spotkanie, podczas którego podsumujemy już bardzo szczegółowo efekty naszych wspólnych wysiłków. Będziemy mogli oddać się głębszej refleksji, zastanowić się nad skutecznością naszych poczynań po to, żeby wyciągnąć wnioski i wykorzystać je w ramach kolejnego programu – dodał marszałek Marcin Jabłoński.

W posiedzeniu Komitetu Monitorującego uczestniczyli również m.in. wicemarszałek Łukasz Porycki, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego dr Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Joanna Ejsmont oraz jej zastępca Adam Misiaszek.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE