Przejdź do komentarzy

Przedstawicielki Komisji Europejskiej wizytują lubuskie inwestycje. Oto, co zyskaliśmy dzięki funduszom UE!

– To największa inwestycja tej dekady samorządu województwa lubuskiego – podkreśliła podczas spotkania we wtorek, 24 stycznia 2023 r. marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. – Dorośli mogą i powinni sobie poradzić, ale dzieciom to my, dorośli, mamy obowiązek zapewnić troskliwą opiekę medyczną. Powinniśmy tak o nie zadbać, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia, a gdy przyjdzie choroba, jak najlepszą opiekę i warunki leczenia. Decyzja zapadła ponad 10 lat temu i była bardzo trudna dla zarządu województwa lubuskiego i zarządu szpitala, ponieważ w lubuskiej ochronie zdrowia wcale nie było dobrze. Byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce i praktycznie każdy szpital i każdy oddział wymagał wielu nakładów i inwestycji zarówno w infrastrukturę, jak i sprzęt. Dramatycznie też brakowało kadry lekarskiej. Udało się tę decyzję podjąć. Potrzeb było dużo, ale udało się – powiedziała marszałek o procesie powstania centrum.

Unijne miliony na Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze to pierwsza w województwie lubuskim placówka wyspecjalizowana w leczeniu najmłodszych pacjentów. Znajduje się w nim oddział położniczo-ginekologiczny z traktem porodowym, Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej, Kliniczny Oddział Pediatrii, Kliniczny Oddział Neonatologii, a także zupełnie nowe, dotychczas nieistniejące oddziały: anestezjologia i intensywna terapia dla dzieci oraz onkologia dziecięca. Wartość inwestycji wynosiła 132 miliony złotych, z czego Fundusze Europejskie stanowiły ponad 94 mln zł, a wkład własny województwa to blisko 28 mln zł. Dodatkowe dofinansowanie – 47,5 mln złotych, głównie ze środków unijnych i budżetu województwa – trafiło na wyposażenie placówki.

Od grudnia 2020 r. do marca 2022 r. budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka funkcjonował jako szpital tymczasowy dla osób z COVID-19. Z ponad 3 tys. leczonych w nim pacjentów przeżyło 80 proc.

Wzrosła jakość leczenia i kwalifikacje kadry

Działalność zarówno Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, jak i całego Szpitala Uniwersyteckiego, przedstawił Marek Działoszyński, prezes lecznicy. – Sam szpital w liczbach to 25 oddziałów, 698 łóżek, 27 pracowni i zakładów diagnostycznych. Dzięki temu, że samorząd był zdeterminowany na rozwój medycyny w naszym województwie, otworzył wydział lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim. Nastąpił rozwój kadry naukowej: dzisiaj mamy 70 osób ze stopniami i tytułami, m.in. 6 doktorów habilitowanych. Dzięki zaangażowaniu środków unijnych powstała także baza dydaktyczna. Najważniejsza inwestycja ze środków Unii Europejskiej, ta sztandarowa, w której właśnie jesteśmy, to Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Dużą inwestycją, którą chcielibyśmy jeszcze zrealizować, jest też budowa Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii – tłumaczył prezes szpitala.

Dobrze wyposażona, bezpieczna i przyjazna przestrzeń

Rozmieszczenie i wyposażenie oddziałów w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zaprezentował dr hab. n. med. Marcin Zaniew, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii oraz Emil Korczak, naczelny lekarz Szpitala Uniwersyteckiego. – W części ambulatoryjnej jest izba przyjęć planowych, mamy tutaj także gabinety konsultacyjne, gdzie lekarze mogą przyjść i skonsultować pacjentów, którzy zgłaszają się tutaj ze skierowaniami. Na Klinicznym Oddziale Pediatrii mamy 46 łóżek pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych. W dobie bardzo dużej zachorowalności ta liczba miejsc bardzo nas ratuje. Mamy Zakład Radiologii Klinicznej: pracownię USG, rentgenowską, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. – wyjaśniał prof. Marcin Zaniew.

– Zakład jest w pełni wyposażony w te narzędzia, które wykorzystuje współczesna radiologia, począwszy od klasycznej radiografii poprzez ultrasonografię, skończywszy na rezonansie magnetycznym przystosowanym do badania dzieci. Jest dodatkowo wyposażony w aparat do znieczulenia ogólnego, co w przypadku dzieci jest kluczowe – dodał dr n. med. Wojciech Wierzchołowski, kierownik Zakładu Radiologii Klinicznej.

Najmłodsi pacjenci są leczeni z poszanowaniem prywatności (sale są w większości pojedyncze, w każdej znajduje się toaleta) i w przyjaznych warunkach – na każdym piętrze centrum ściany są ozdobione malunkami z motywem egzotycznych zwierząt. Dla dzieci przygotowano kąciki z książkami, grami planszowymi, a także gaming room, gdzie główną atrakcją jest symulator bolidu Formuły 1!

Komisja Europejska pyta o dziecięcy SOR i… Bank Mleka Kobiecego

Reprezentantki Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej – Katarzyna Głowacka-Rochebonne i Lucie Žáčkova – były zainteresowane leczeniem dzieci wymagających natychmiastowej pomocy oraz… funkcjonowaniem Banku Mleka Kobiecego. – Gdzie są przyjmowane dzieci w przypadkach nagłych, które wymagają Szpitalnego Oddziału Ratunkowego? I takie może mniej formalne pytanie: co to za bank? – zapytała Katarzyna Głowacka-Rochebonne.

– Dzieci, które są przewożone transportem medycznym, w większości trafiają na główny SOR, natomiast łatwiejsze przypadki – tutaj, na izbę przyjęć Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – mówił prof. Marcin Zaniew.

– Bank Mleka Kobiecego to miejsce, w którym mamy stworzone warunki do badań mleka i prowadzimy jego zbiórkę. Kobiety, które są w okresie laktacji, mogą, jeżeli mają nadwyżkę pokarmu, oddać go i podzielić się nim z innymi kobietami. Stosujemy to mleko dla naszej neonatologii, małych dzieci – odpowiedział prezes Marek Działoszyński.

Fundusze Europejskie dały nam sporo korzyści

– Spędzamy dziś dzień, z dumą pokazując przedstawicielom Komisji Europejskiej projekty, jakie zrealizowaliśmy w ostatnim czasie z funduszy unijnych. Dotyczą one różnych obszarów: od sfery społecznej, wsparcia osób starszych po obiekty ochrony zdrowia. Będziemy oglądali największą inwestycję drogową w województwie lubuskim – budowę mostu w Milsku. Pokażemy też przykłady realizowanego projektu dotyczącego szkolnictwa zawodowego. To wszystko gigantyczne korzyści, wynikające z faktu, że Polska jest częścią Unii Europejskiej. Staramy się wykorzystać te pieniądze jak najefektywniej, nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Przedstawicielki Komisji Europejskiej gościły także w Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli oraz Lubuskim Centrum Winiarstwa. Przejechały również mostem w Milsku.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne #funduszeUE #UEdlaNAS #EUREGIOPoland