Przejdź do komentarzy

Podsumowujemy Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020. To był czas wielu oczekiwanych projektów

obrazek
 
– Unia Europejska to nie żadna wirtualna wspólnota. To wielkie osiągnięcie, skarb i dar, z którego mamy prawo korzystać już od prawie 20 lat – mówi marszałek Marcin Jabłoński.
 

1378 projektów za łączną kwotę ponad 4 mld złotych to wynik Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Minioną perspektywę środków unijnych podsumowano w czwartek, 21 grudnia 2023 r. w Centrum Kreatywnej Kultury (wzniesionym z unijnym wsparciem) przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

obrazek

 

– To spotkanie jest pewnego rodzaju uroczystością, bo mamy powody, by cieszyć się z efektów wspólnej pracy podejmowanej przez kilka ostatnich lat. Mamy tak dynamiczny moment, że klasyczna postać konferencji prasowej mogłaby być nie do końca najlepszą formą prezentacji – dużo wokół się nas dzieje, nie wiadomo, którzy dziennikarze czym są teraz zaabsorbowani, więc aby nic nie umknęło Lubuszanom, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zaproponować państwu zmodyfikowaną postać konferencji. Dziękuję, że jesteście państwo z nami. W ten sposób mamy i bardzo interesujące, wspaniałe audytorium składające się z osób, które brały aktywny udział w procesie wydatkowania środków unijnych, i pewność, że ta informacja w kompletnej postaci trafi do adresatów – zwrócił się do publiczności zgromadzonej w Centrum Kreatywnej Kultury przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz oglądających transmisję konferencji w mediach społecznościowych marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

– Unia Europejska to nie jest żadna wirtualna wspólnota. To konkret, wielkie osiągnięcie, skarb i dar, z którego mamy prawo korzystać już od prawie dwudziestu lat. Mamy nadzieję, że tak będzie nadal, bo daliśmy świadectwo temu, że potrafimy mądrze czerpać z faktu, iż Polska jest członkiem tej nowoczesnej grupy państw, które dbają o rozwój cywilizacyjny, demokrację i wszystkie fundamentalne wartości ważne dla każdego człowieka, który ma otwartą głowę – dodał M. Jabłoński.

Marszałek podkreślił, że Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 to nie tylko duża skala, ale też różnorodność zrealizowanych projektów: – Realizowaliśmy projekty, które dotyczyły kwestii bardzo małych, lokalnych – to projekty ważne dla gmin, powiatów, mniejszych wspólnot, ale też zadania o dużym znaczeniu regionalnym, które wpływają na życie i komfort wszystkich mieszkańców naszego województwa. Kilka takich projektów będziemy chcieli państwu dzisiaj przybliżyć – po to, żeby promować dobre praktyki, upowszechniać wiedzę o tym, do czego mogą służyć fundusze unijne i – podkreślę to bardzo zdecydowanie – dobrymi praktykami i przykładami udowadniać, a nie tylko opowiadać, że Unia Europejska to nic wyimaginowanego, tylko to naprawdę jest coś, o co powinniśmy bardzo dbać.

– Program to kawał życia każdego z nas – życia zawodowego, społecznego i czas wytężonej pracy. Gorąco dziękuję państwu za wsparcie, zaangażowanie, wspaniałe efekty naszych wspólnych wysiłków z nadzieją, że tak będzie również w przyszłości. A wszystko po to, by nasz region rozwijał się jak najlepiej – zakończył wystąpienie marszałek Marcin Jabłoński.

Wsparcie na edukację oraz wychowanie dzieci i młodzieży

– Regionalny Program Operacyjny to nie tylko projekty inwestycyjne. W tej perspektywie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego podpisaliśmy 719 umów na kwotę ponad 1,1 mld złotych. To pokazuje, że ciężar odpowiedzialności za Regionalny Program Operacyjny był też w EFS – dodał wicemarszałek Łukasz Porycki. – Udało nam się zrealizować bardzo wiele ciekawych projektów. Wsparcie szkolnictwa zawodowego – kwota 188 mln złotych. 34 tys. uczniów i 1 tys. nauczycieli otrzymało to wsparcie. Warto wspomnieć o wsparciu dla najmłodszych – tworzeniu miejsc w żłobkach. Utworzono ponad 1200 miejsc za kwotę prawie 50 mln złotych. Tworzenie nowych miejsc w przedszkolach – ponad 128 mln zł, 3500 miejsc utworzonych. Ostatni projekt, moje „dziecko” – program wsparcia stypendialnego uzdolnionej młodzieży „Lubuskie Talenty”, a od roku również „Lubuscy Zawodowcy”. Ponad 1500 uczniów szkół podstawowych, liceów, jak również techników i szkół branżowych I stopnia otrzymało wsparcie. To projekt własny Urzędu Marszałkowskiego, który będzie kontynuowany – powiedział wicemarszałek.

Most w Milsku zbliżył komunikacyjnie nadodrzańskie gminy

Podczas podsumowania Regionalnego Programu Operacyjnego wspomniano kilka projektów, które z różnych powodów były przełomowe dla województwa. Zalicza się do nich m.in. budowa mostu na Odrze w Milsku. Całkowita wartość inwestycji wynosiła 83 mln zł, a dofinansowanie z RPO - 58 mln zł. Opowiedział o niej dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze Paweł Tonder. – Dzięki temu wyeliminowaliśmy „wąskie gardło”, czyli przeprawę promową w Milsku. Jak wiemy, ta przeprawa miała swoje ograniczenia – w zakresie ilości pojazdów, które mogły na nią wjechać, czasu potrzebnego na przeprawę, warunków pogodowych oraz stanu rzeki. Po drugiej stronie Odry, w gminach, które dotychczas były odcięte od komunikacji chociażby z aglomeracją Zielonej Góry, na zrealizowanie tej inwestycji czekało 40 tys. mieszkańców. W ramach zadania poza mostem i odcinkiem drogi powstały dwa ronda, dwa skrzyżowania skanalizowane, most przez rzekę Śmigę oraz wszystkie elementy infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego. Główną wartością tej inwestycji jest otwarcie części województwa położonej za rzeką i poprawienie dostępu do drogi ekspresowej S3 i miasta Zielona Góra. Powstał nowy układ komunikacyjny wpływający znacząco na rozwój regionu – mówił dyrektor ZDW.

wmilsko.jpg [1920x1298]

Wsparcie dla małych pacjentów, ich matek, a w trakcie pandemii – pacjentów z COVID-19

Inwestycją w zdrowie Lubuszan było z kolei oddane w grudniu 2022 r. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Kosztowało 152 mln złotych, z czego 95 mln zł pochodziło właśnie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Na powierzchni ponad 17 tys. metrów kwadratowych zostało ulokowanych kilka oddziałów, które zapewniają kompleksową opiekę nad dziećmi i matkami. W budynku zostało zlokalizowanych ponad 146 łóżek, m.in. na oddziale neonatologii i pediatrii. Został wyposażony również cały blok operacyjny, na którym znajduje się 6 sal, do tego dochodzą 2 sale do cięć cesarskich. Został również wybudowany zakład diagnostyki obrazowej, w której znajdują się urządzenia do rezonansu magnetycznego, tomografii czy USG – wymieniał Paweł Urbański, kierownik Działu Inwestycji Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

W okresie pandemii COVID-19 budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka funkcjonował jako szpital tymczasowy dla chorych.

Dzięki środkom z RPO Lubuskie 2020 Szpital Uniwersytecki dokonał także termomodernizacji swoich budynków oraz wzbogacił się o nowy obiekt na potrzeby oddziału okulistyki i intensywnej terapii.

wcentrum.jpg [1500x1000]

Gorzowski szpital postawił na robotykę i onkologię

Działania dotyczące ochrony zdrowia zrealizowano także w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Blisko 70 mln zł kosztował otwarty w 2019 r. Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. Dofinansowanie RPO Lubuskie 2020 wyniosło tu 21,6 mln zł. W obiekcie znalazły się poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego (radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu), zakład radioterapii z dwoma akceleratorami, oddział radioterapii na 25 łóżek, hostel na 26 łóżek.

Zrealizano też m.in. projekty „Wdrożenie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych” wart prawie 10 mln złotych (dofinansowanie wyniosło prawie 8,5 mln) oraz „Wdrożenie zintegrowanego systemu brachyterapii HDR do kompleksowej opieki onkologicznej” o wartości 3 mln 466 tys. zł (dofinansowanie w kwocie 1,5 mln zł).

wrobot.jpg [1557x1080]

Park Technologii Kosmicznych – jedyny taki w Polsce

– To wielkie osiągnięcie regionu. W Polsce nie ma takiego obiektu, co mnie zresztą trochę dziwi, bo Polska ma ambicje kosmiczne – tak o Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie mówił prof. Marek Banaszkiewicz, prezes spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji. – Projekt jest współfinansowany z pieniędzy europejskich i regionalnych. Miał czterech partnerów: liderem był oczywiście Urząd Marszałkowski, ale był w nim też Uniwersytet Zielonogórski, firma Hertz Systems oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, które od 2019 r. ma oddział w Zielonej Górze. Park Technologii Kosmicznych daje nam wiele możliwości – 7 laboratoriów to pełen przekrój tego, co dzieje się wokół kosmosu w Polsce i na świecie. Możemy testować i montować urządzenia kosmiczne, nawet nieduże satelity, tworzyć przyrządy, które będą pracować na tych satelitach, przetwarzać dane z satelitów. Mamy też laboratorium medycyny kosmicznej – jeśli ktoś chciałby zostać astronautą, może tam przebadać się pod kątem odporności psychicznej na długie przebywanie w izolacji. Ponadto – laboratoria cyberbezpieczeństwa i kryptografii oraz robotyki i sztucznej inteligencji. Kolejne laboratorium to laboratorium mechaniczne badające wytrzymałość materiałów – przypomniał prof. Banaszkiewicz.

Budowa Parku Technologii Kosmicznych została dofinansowana kwotą 61,5 mln zł, a wartość całego projektu to blisko 89 mln.

wpaark.jpg [1800x1200]

W Zielonej Górze powstał Teatr Lalek przy Lubuskim Teatrze

W październiku 2023 r. otwarto jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w obszarze kultury – scenę lalkową Lubuskiego Teatru. Koszt tego projektu wynosił 18 mln złotych. Unijne dofinansowanie to blisko 10 mln złotych. – Od 17 lat walczyłem o to, żeby udało się pozyskać jakiś obiekt na teatr lalek. Nie udało się z kinem Nysa, ale dzięki wsparciu naszego organizatora udało się zdobyć spore jak dla nas pieniądze i wybudować teatr w 3 lata. Przypomnę, że w środku jest 120 miejsc, jest też otwierana scena, do której można dostawić scenę plenerową. Myślę, że już najbliższego lata doświadczymy widowisk plenerowych. Za nami 4 premiery spektakli, kolejne – przed nami – mówił dyrektor Lubuskiego Teatru Robert Czechowski.

wteatr.jpg [1775x1200]

Nowy program regionalny już działa. Warto starać się o środki

Konferencja podsumowująca RPO Lubuskie 2020 była także zachętą do korzystania ze środków dostępnych w ramach nowego programu regionalnego – „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027”. Odbyły się już pierwsze nabory wniosków, kolejne są w toku. – Proszę wszystkich z państwa, którzy mogliby skorzystać z funduszy unijnych, aby przystąpili do próby aplikowania o te środki – nakłaniał marszałek Marcin Jabłoński.

#UEdlaPolski #FunduszedlaPolski #UEdlaLubuskiego #UE