Podpisanie w Dniu Matki umowy na rozbudowę Ośrodka Integracji Społecznej
Ośrodek jest zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym ukierunkowanym na pomoc osobom starszym. Dzięki rozbudowie o dodatkową część będzie mógł przyjąć więcej pacjentów – łącznie 70 osób. – To bardzo potrzebny projekt. Społeczeństwo się starzeje, coraz więcej ludzi wymaga wsparcia. Będziecie państwo w stanie uczynić jesień życia radośniejszą, przyjść z pomocą. Trzymamy kciuki za inwestycję i cieszymy się, że możemy pomóc – powiedział członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński.
M. Jabłoński przyznał, że rozmowy na temat pomocy placówce trwały już od ponad dwóch lat: – Rozmawialiśmy wtedy o projektach, które zrealizował Ośrodek Integracji Społecznej. Widzieliśmy efekty tego, jak wykorzystano pieniądze. Uznaliśmy, że było to niezwykle potrzebne działanie i bardzo efektywne wykorzystanie środków unijnych. Pamiętam pierwsze wrażenie, kiedy się tutaj pojawiłem, bo opowiadałem o nim pani prezes i różnym innym osobom. Widać, że klimat w tym miejscu i ludzie, którzy tutaj przebywają, emitują jakieś pozytywne wibracje. Postanowiliśmy wtedy poszukać możliwości, by wesprzeć kolejne plany ośrodka.
– To, czym się zajmujemy, to ciężka praca. Ale staramy się stworzyć dobrą atmosferę, zatrudnić najlepszych specjalistów – mówiła Danuta Krojcig, wiceprezes zarządu Ośrodka Integracji Społecznej. – Oczywiście jestem bardzo wdzięczna za zaufanie, bo bez tych projektów nie moglibyśmy funkcjonować, to miejsce by się tak nie rozbudowało i nie moglibyśmy tak pomagać drugiemu człowiekowi. A tym piękniejszy jest ten dzień, że mamy dzisiaj Dzień Matki. Dedykujemy ten projekt wszystkim matkom, które u nas były, są i będą – dodała wiceprezes.
Marcin Jabłoński wspomniał również, że znalezienie funduszy na dotację dla ośrodka nie było łatwym zadaniem. – Mimo iż minęły dwa lata, był to moment, kiedy większość pieniędzy była już rozdysponowana. Przeznaczyliśmy dużo środków na różne działania w tej perspektywie, bo ponad 200 mln na kilkanaście projektów. Wydawałoby się więc, że na każdy z nich przypada spora kwota, ale wśród nich były też takie projekty, które opiewały na kwotę 100 mln zł, jak Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Niemniej jednak ten czas nie był zmarnowany, jeśli chodzi o Ośrodek Integracji Społecznej. Placówka przygotowała ponad 6-milionowy projekt, zadbała też o poszukanie innych donatorów tego przedsięwzięcia – dodał członek zarządu województwa.
Pierwsze prace nad rozbudową Ośrodka Integracji Społecznej rozpoczną się już za dwa tygodnie.
Informacja o projekcie
„Rozbudowa Ośrodka Integracji Społecznej zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego o nowy budynek połączony łącznikiem z budynkiem istniejącym wraz z rozbudową parkingu i infrastruktury technicznej”
Beneficjent: Ośrodek Integracji Społecznej w Zielonej Górze
Program: Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie 2020
Poddziałanie: 9.1.1 Infrastruktura zdrowotna i usług społecznych – projekty realizowane poza formułą ZIT
Wartość całkowita projektu: 6 084 796,33 PLN
Kwota dofinansowania: 2 200 000,00 PLN
Rozpoczęcie realizacji projektu: 2022-01-03
Zakończenie projektu: 2023-06-30
Opis projektu:
Przedmiotem projektu jest rozbudowa Ośrodka Integracji Społecznej Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego o nowy budynek połączony łącznikiem z budynkiem istniejącym, drogę wewnętrzną, parkingi oraz infrastrukturę techniczną. Inwestycja zlokalizowana jest w Zielonej Górze przy ulicy Prostej na działce o nr ewidencyjnym 194/1, 194/3 i 194/6.
Celem głównym projektu (na poziomie rezultatu) jest poprawa dostępu do usług zdrowotnych mieszkańców Województwa Lubuskiego. W dłuższej perspektywie realizacja projektu przyczyni się do podniesienia poziomu życia mieszkańców oraz wzmocnienia potencjału rozwoju gospodarczego i społecznego.
Zakres inwestycji obejmuje:
- roboty budowlane związane z wybudowaniem nowego skrzydła budynku;
- zagospodarowaniem terenu wokół nowego skrzydła.
Parametry techniczne obiektu:
- powierzchnia zabudowy: 427,75 m2
- powierzchnia użytkowa: 680 m2
- kubatura: 3267,10 m3.
Istniejąca część Ośrodka Integracji Społecznej (OIS) składająca się z dwóch skrzydeł budynków, zostanie rozbudowana o kolejne skrzydło dwukondygnacyjne.
Przestrzeń wokół nowopowstałego skrzydła zostanie zagospodarowana poprzez utworzenie:
- parkingu z 11 miejscami postojowymi (w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych);
- podjazdu z rampą dla karetek;
- wydzielone pasy zieleni.
Nowe skrzydło wyposażone zostanie dodatkowo w panele fotowoltaiczne o mocy 35,89 kWp, oraz pompę ciepła (3 sztuki) w celu obniżenia kosztów związanych z ogrzaniem oraz zasileniem w energię elektryczną nowego budynku. W chwili obecnej OIS dysponuje 54 miejscami dla pacjentów wymagających całodobowej opieki. Realizacja inwestycji umożliwi zwiększenie ilości miejsc do łącznej liczby 70 miejsc.
#UEdlaPL #FunduszeEuropejskie #FunduszeUE