Przejdź do komentarzy

Otwieramy Centrum Kreatywnej Kultury! Nowoczesny obiekt wyrósł przy zabytkowej siedzibie Regionalnego Centrum Animacji Kultury

Podczas oficjalnego otwarcia Centrum Kultury Kreatywnej 24 lutego 2022 roku wystąpi m.in. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa
Fot: Zdzisław Haczek/Lubuskie.pl
 
Uroczyste oficjalne otwarcie Centrum Kreatywnej Kultury przy RCAK w Zielonej Górze – w czwartek, 24 lutego. A już się tyle w nowym obiekcie dzieje!

Regionalne Centrum Animacji Kultury przy ul. Sienkiewicza zmieniło się nie do poznania! Dzięki wielkiemu wysiłkowi samorządu województwa lubuskiego i wsparciu z Unii Europejskiej najpierw z pietyzmem odrestaurowano główną siedzibę instytucji. Willa przemysłowca Hermanna Suckera z 1903 roku przeszła gruntowy remont pod okiem Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Wyeksponowano najdrobniejsze detale!

Tymczasem obok willi – w miejscu, gdzie stały garaże i budynek poligrafii – wyrosło Centrum Kreatywnej Kultury. Zajrzeliśmy do nowoczesnego obiektu (składa się on z dwóch budynków połączonych zadaszeniem oraz podziemnym łącznikiem) na kilka dni przed oficjalnym otwarciem, zaplanowanym na czwartek, 24 lutego.

Ileż tu się już dzieje! W holu na parterze montowano wystawę zdjęć i plakatów sztandarowej imprezy RCAK – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji”. Piętro wyżej członkinie Sekcji Tkactwa Artystycznego „Penelopa” wybierały prace na wystawę. W pracowni fotograficznej lampy i reflektory czekały na rozpoczęcie sesji. W sali obok zbierali się brydżyści. Na ekranie sali widowiskowej – feeria świateł. Ponad 130 foteli czekało na widzów, ale… w każdej chwili można je złożyć, a całą widownię (tzw. trybuna teleskopowa) „zapakować” w ścianę i mieć do dyspozycji całą podłogę...

Szkolenia, warsztaty oraz spotkania sieciujące dla animatorów kultury

Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury Izabela Kumor-Pilarczyk podkreśla, że zakończenie inwestycji i oddanie do użytku budynku Centrum Kreatywnej Kultury umożliwi przede wszystkim realizację statutowych działań RCAK, które do tej pory przez 25 lat były realizowane z wykorzystaniem infrastruktury innych podmiotów. - W świetnie wyposażonym budynku CKK będziemy mogli realizować między innymi wojewódzkie przeglądy w ramach Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży – PROARTE, w tym warsztaty dla laureatów wojewódzkich przeglądów w nowych pracowniach: plastycznej, fotograficznej – wymienia dyrektor Izabela Kumor-Pilarczyk. - W CKK organizowane będą również szkolenia, warsztaty oraz spotkania sieciujące dla animatorów kultury wszystkich dziedzin amatorskiego ruchu artystycznego.

Kreowanie nowych kierunków w grafice użytkowej

To nie wszystko. W CKK będą organizowane konferencje, seminaria, warsztaty i zajęcia zespołowe w zakresie niestandardowych form aktywności kulturalnej. - Planujemy realizację nowych przedsięwzięć: kreowanie nowych kierunków w grafice użytkowej, zajęcia w Pracowni Designu - spotkania ludzi z różnych dziedzin w celu wspólnego przejścia partnerskiego procesu twórczego myślenia w obszarze animacji pod okiem projektantów oraz plenery plastyczne w parku – dodaje dyr. Kumor-Pilarczyk.

„Zaśpiewajmy o Zielonej Górze!”

Wieczorem przeszklona sala Centrum Kreatywnej Kultury – rozświetlona. To Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa – nasz ambasador kultury ludowej – ćwiczy układy do dwóch Koncertów Ostatkowych (27 lutego i 1 marca br.) i oczywiście na oficjalne otwarcie CKK.

- Można powiedzieć, że nasz zespół przez te prawie 70 lat czekał właśnie na taką salę taneczną! – chwali nowoczesny obiekt instruktor tańca ludowego Anna Obara-Uberna. – Nie dość, że dobrze oświetlona i nagłośniona sala taneczna na próby i warsztaty, jest duża, bo ma 100 metrów kwadratowych i zawsze możemy rozplanować odpowiednią scenę do tańca, to jeszcze w końcu mamy tu całą ścianę luster, czyli widzimy swoje ruchy, można szybko skorygować błędy. I rzecz najważniejsza – są drążki baletowe! Ścienne i przenośne.

Prowadząca zajęcia w LZPiT Anna Obara-Uberna dodaje, że cieszy oczywiście nie tylko sala taneczna, ale i zaplecze, czyli: szatnie (damska, męska) z prysznicami, toaletą i szafkami, bardzo duża garderoba (gdzie stroje wreszcie można przechowywać w jednym miejscu) i przed nią – pokoik do pobierania i zdawania strojów.

- Doczekaliśmy się też jako zespół, że w końcu mamy blisko salę widowiskową ze sceną, widownią, garderobami – cieszy się Anna Obara-Uberna.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca tworzy dziś 78 osób (grupy: dziecięca, młodzieżowa, dorosła młodsza, dorosła starsza, grupa śpiewacza i kapela).

Jak dodaje dyrektor RCAK Izabela Kumor-Pilarczyk, w sali wielofunkcyjnej CKK już zaplanowano coroczne przeglądy konkursowe zespołów z Polski i całego świata w ramach  Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – Oblicza Tradycji, połączone z Folkojarmarkiem oraz lekcjami folkloru odbywającymi się na terenie zabytkowego parku.

Dobre lata dla lubuskiej kultury

- Te kilka lat to dobry czas dla lubuskiej kultury – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, wskazując na szereg inwestycji z unijnym wsparciem, prowadzonych lub już ukończonych w podległych Województwu Lubuskiemu instytucjach kultury. - Pamiętam, jak wkopaliśmy tutaj pierwszą łopatę i zastanawiałem się, jak ta inwestycja przebiegnie. Obserwowałem, jak te mury pięły się do góry. Jestem pod wielkim wrażeniem, że tak szybko i sprawnie oraz z zgodnie z harmonogramem ta inwestycja przebiega – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki podczas jednej z wizyt w budowanym Centrum Kreatywnej Kultury. I podkreślił, że realizowane obecnie inwestycje w instytucjach kultury są największe w historii województwa lubuskiego. Ich łączna wartość to ponad 80 mln zł.          

Uroczyste otwarcie Centrum Kultury Kreatywnej

Centrum Kultury Kreatywnej zostanie oficjalnie otwarte w czwartek, 24 lutego. Zaproszeni goście obejrzą wystawy (m.in. prac laureatów Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2021: Lubuskiego Konkursu Plastycznego i Lubuskiego Konkursu Fotograficznego). Na scenie wystąpią laureaci Finałów Wojewódzkich Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2021: Lubuskiego Festiwalu Piosenki – Agata Śpiewak i Zespół „Rytmos” oraz Lubuskiej  Gali Tanecznej – Teatr Ruchu Pracowni Artystycznej „Kulturka”. Zaśpiewa Misia Furtak – kompozytorka, autorka, wokalistka i basistka, laureatka Paszportu Polityki, Fryderyka, Nagrody Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego oraz Ambasadorka Województwa Lubuskiego. Wystąpi Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa.

Centrum powstało w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość zadania to 23,3 mln zł, dofinansowanie – 18,6 mln zł.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne