Przejdź do komentarzy

Odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020

Działając zgodnie z art. 48 ust. 1 i ust 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2022 r. poz. 1029, z późn. zm.) skierowano do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wielkopolskim wniosek o uzgodnienie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.

W trakcie realizacji programu regionalnego stale identyfikowane są potrzeby wprowadzania zmian do dokumentu, które są odpowiedzią na bieżące potrzeby wynikające z sytuacji społeczno-gospodarczej regionu.

Mając powyższe na uwadze, Instytucja Zarządzająca podjęła decyzję o następujących modyfikacjach:

  • Zwiększenie alokacji PI 4c (efektywność energetyczna) o kwotę 1.893.648 euro, która pochodzi z:
  • 1.355.460 euro – PI 1b (badania i innowacje);
  • 226.794 euro – PI 3c (konkurencyjność przedsiębiorstw);
  • 311.394 euro – PI 4a (odnawialne źródła energii).
  • Przesunięcie kwoty 32.297 euro do PI 4e (ograniczenie niskiej emisji w miastach) z PI 6c (ochrona, rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego).
  • Zwiększenie alokacji PI 6a (gospodarka odpadami) o kwotę 1.232.951 euro, która pochodzi z:
  • 1.048.483 euro – PI 3c (konkurencyjność przedsiębiorstw);
  • 51.995 euro – PI 4a (odnawialne źródła energii);
  • 132.473 euro – PI 4g (kogeneracja).
  • Przesunięcie kwoty 75.863 euro do PI 6b (gospodarka wodno-ściekowa) z PI 4g (kogeneracja).
  • Zwiększenie alokacji PI 7d (transport kolejowy) o kwotę 11.017.175 euro, która pochodzi z:
  • 2.900.234 euro – PI 3a (rozwój przedsiębiorczości);
  • 224.436 euro – PI 3c (konkurencyjność przedsiębiorstw);
  • 7.892.505 euro – PI 4e (ograniczenie niskiej emisji w miastach).
  • Przesunięcie kwoty 106.808 euro do PI 9i (aktywna integracja) z PI 8vi (profilaktyka i rehabilitacja zdrowotna osób pracujących).
  • Aktualizacja opisów interwencji w Osi Priorytetowej 1 – Gospodarka i innowacje oraz Osi Priorytetowej 5 – Transport.
  • Zmiana wskaźników finansowych w OP 1 – Gospodarka i innowacje, 3 – Gospodarka niskoemisyjna, 4 – Środowisko i kultura, 5 - Transport, 6 – Regionalny rynek pracy, 7 – Równowaga społeczna.
  • Zmiana wskaźników monitorowania w OP 5 – Transport oraz OP 6 - Regionalny rynek pracy.
  • Aktualizacja tabel finansowych Programu.

 

Wyżej wymienione zmiany w niewielkim stopniu modyfikują pierwotny kształt dokumentu. Na tej podstawie IZ wystąpiła z wnioskiem o uzgodnienie odstąpienia możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.      

Zgodnie z treścią korespondencji z właściwymi organami ws. uzgodnienia odstąpienia od prowadzenia postępowania środowiskowego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim uzgadnia Marszałkowi Województwa Lubuskiego możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmiany Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Natomiast Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. wskazał, iż nie ma podstaw do uzgodnienia możliwości odstąpienia od strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla ww. projektu dokumentu. Jako uzasadnienie dla takiego podejścia podał, iż we wniosku nie wskazano, aby wymienione w RPO – L2020 działania zostały zaliczone do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (j.t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1839). Wg ww. Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego nie wynika to również z treści samego dokumentu. Tym samym dokument nie wyznacza ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać negatywnie na środowisko.

Podsumowując Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim uzgodnił możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian Programu, a Lubski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. uznaje brak podstaw prawnych do zajęcia stanowiska, brak jest potrzeby przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko dla projektowanych zmian RPO-L2020.

Wobec powyższego uznano, iż charakter proponowanych zmian w zapisach RPO–L2020, które pozostawiają niezmienionymi podstawowe założenia oraz cele wsparcia określone na etapie programowania, pozwalają na przyjęcie stanowiska, że uzgodnienia poczynione na etapie procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzonej dla projektu RPO–L2020 w 2014 roku pozostają aktualne.

 

Załącznik:

 

Uchwała nr 341/4800/23 Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 26 czerwca 2023 roku w sprawie odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla  projektu zmian Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020