Przejdź do komentarzy

Nowe pociągi w regionie dzięki Funduszom Europejskim

obrazek

 

3 grudnia br. w Gorzowie Wlkp. zostały oddane do użytku dwa nowe pociągi pasażerskie zakupione w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.  - Transport kolejowy jest dla nas bardzo ważny. To kwestia swobodnego przemieszczania się i aktywizacji gospodarczej w regionie, ale też myślenie o środowisku. Wszyscy wiemy, że musimy przesiadać się z samochodów na transport publicznych, stąd kolej będzie pełnić coraz większą rolę - podkreślał Marcin Jabłoński, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Projekt, którego wartość to ponad 43 mln zł, realizowany przez samorząd województwa, otrzymał 35 mln zł dofinansowania w ramach Działania 5.2 Transport kolejowy RPO-Lubuskie 2020. Jak wskazywał M. Jabłoński: Koszty wszelkich inwestycji kolejowych są niezwykle wysokie. Są to zadania, którego żaden samorząd nie jest w stanie sam zrealizować.

Dlatego tak ważną rolę odgrywają tutaj Fundusze Europejskie. W tym przypadku dzięki środkom unijnym zakupione zostały jedne z najnowocześniejszych pociągów pasażerskich w Polsce. Są to dwa trójczłonowe zespoły trakcyjne z napędem spalinowym z rodziny „Impuls 2”. Osiągają prędkość maksymalną dochodzącą do 120 km/h, a na pokład są w stanie zabrać 330 pasażerów, w tym 160 na miejscach siedzących. Wyposażone zostały w audiowizualny system informacji pasażerskiej, bezprzewodowy dostęp do Internetu, a także gniazda USB oraz 230V do ładowania urządzeń elektronicznych.

Dla bezpieczeństwa pasażerów zamontowano w nich monitoring i interkom, umożliwiający nawiązanie połączenia głosowego z maszynistą. Dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyodrębniono w nich ponadto miejsca dla rowerów, wózków dziecięcych i inwalidzkich. Komfort podróży zapewniają również wygodne fotele z rozkładanymi stolikami oraz klimatyzacja.

Składy zostaną włączone do obsługi regularnych połączeń od nowego rozkładu jazdy pociągów, tj. od 13 grudnia br. i kursować będą na linii Kostrzyn - Gorzów Wlkp. - Krzyż - Poznań Główny. Obsłużą m.in. popularne wśród mieszkańców północnej części naszego województwa pociągi „Kłodawka”, „Wilda” oraz „Ujście Warty”.

Zadowolenia ze sprawnego wykorzystywania Funduszy Europejskich na rozwój transportu kolejowego w naszym regionie nie kryje Christopher Todd – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, który podkreśla, że rozwiązanie problemów związanych z klimatem to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed Europą, dlatego Fundusze Europejskie od początku wejścia Polski do Unii Europejskiej są inwestowane w modernizację linii kolejowych i w zakup nowoczesnego taboru. Zakup kolejnych 2 pociągów w ramach projektu unijnej polityki spójności realnie wpływa na rozwój transportu publicznego, to dobra inwestycja- podkreśla Christopher Todd.

Samorząd regionu konsekwentnie poprawia jakość transportu kolejowego m.in. poprzez zakupy nowych pojazdów, których mamy już w województwie 23 sztuki. Łączna wartość dotychczasowych inwestycji to blisko 228 mln zł. Z czego dużą część stanowią środki unijne. Wszystkie pojazdy udostępniane są Lubuskiemu Zakładowi spółki POLREGIO, który realizuje regionalne połączenia kolejowe. W bieżącym roku na dofinansowanie połączeń kolejowych zapisano w budżecie województwa ponad 55 mln zł, a na 2021 r. zaplanowano ponad 73 mln zł.

Rozwój oferty przewozowej w naszym regionie zapewni także 10-letnia umowa Zarządu Województwa Lubuskiego ze spółką POLREGIO o świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich. Do 2030 r. wydatki na dofinansowanie połączeń kolejowych mogą wynieść ponad 1 miliard zł. Umowa zakłada wzrost liczby uruchamianych pociągów oraz inwestycje przewoźnika w zakresie zakupu i modernizacji taboru kolejowego. Planowany jest zakup 13 nowych zespołów trakcyjnych oraz modernizacja 6 kolejnych. Wynegocjowano ponadto inwestycje w zaplecze techniczne, w tym kompleksową odbudowę punktu utrzymania taboru w Żaganiu oraz rozbudowę punktu utrzymania taboru w Rzepinie, co przyniesie 120 dodatkowych miejsc pracy.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeDlaPolski #FunduszeDlaLubuskiego